Jak wyglądają hemoroidy odbytu? Wyjaśniamy krok po kroku
Hemoroidy dokuczają przynajmniej połowie dorosłych ludzi w Polsce. Ponieważ są schorzeniem odbytu, wstydzimy się o nich głośno mówić. Dlatego z małej, łatwej do zaleczenia dolegliwości stają się poważnym problemem. Zaniedbanie może się zakończyć operacją i dalszymi powikłaniami. W niniejszym tekście odpowiemy na pytanie, jak wyglądają hemoroidy, pokażemy przykładowe zdjęcia i obrazki oraz doradzimy, jaki lekarz leczy hemoroidy.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak rozpoznać hemoroidy?
Rozpoznanie hemoroidów zewnętrznych
Hemoroidy odbytu potrafią nieźle dokuczyć podczas codziennych czynności. Przy zaawansowanej chorobie nawet siedzenie w jednym miejscu może być nie do zniesienia. Jednak podobne dolegliwości mogą dotyczyć innych schorzeń. Warto wiedzieć, jak wyglądają hemoroidy i czy faktycznie to jest przyczyną dyskomfortu jaki czujemy. Możemy to wstępnie stwierdzić sami, porównując zdjęcia i opisy objawów. Ostateczną diagnozę najlepiej zostawić lekarzowi.
Zwykle osoby z podejrzeniem wrzodów odbytu udają się do lekarza i ostateczna decyzja o leczeniu należy do niego. Jednak mając podstawową wiedzę jak rozpoznać takie dolegliwości, zyskujemy większy spokój przed udaniem się na badania.
Hemoroidy zewnętrzne przypominają guzki. Pojawiają się u wyjścia z odbytnicy. Mają zwykle czerwony kolor. Wynika to z dodatkowego ukrwienia. W normalnie funkcjonującym organizmie są odpowiedzialne za kontrolowanie właściwego wydalania. Dopiero przekrwione powiększają się i pęcznieją. Aby łatwiej określić swój problem, sprawdź także ten artykuł o wrzodach odbytu.
Objawy hemoroidów wewnętrznych
Guzki krwawnicze znajdują się nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz odbytnicy. Tak samo jak zewnętrzne wspomagają proces wydalania. Natomiast trudniej jest rozpoznać, że dzieje się coś niedobrego. W przeciwieństwie do hemoroidów na zewnątrz, nie powodują one alarmującego swędzenia. Możemy je wykryć dopiero jak pojawi się krwawienie. Innym objawem może być wyciek śluzu i uczucie niepełnego wypróżnienia. Nawet jeżeli poza toaletą te objawy wydają się nieznaczące i nie przeszkadzają w codziennym życiu, to należy udać się do lekarza. Proste badanie wystarczy, żeby stwierdzić hemoroidy odbytu. Nawet jeśli nie widać ich gołym okiem.
Jak wyglądają hemoroidy odbytu zewnętrzne i wewnętrzne i jak się objawiają? Krwawienie może być wywołane przez nacisk wydalanej treści na guzki. Oprócz dyskomfortu prowadzi to do styczności krwi z fekaliami, co może prowadzić do poważniejszych schorzeń.
Lekarz musi zobaczyć nasze wrzody odbytu nie tylko, żeby potwierdzić, że to ta choroba. Ważne jest też określenie stopnia zaawansowania schorzenia. Według powszechnie stosowanej klasyfikacji mogą być trzy stopnie. Pierwszy da się zaleczyć przy pomocy domowych środków i leków z apteki. Drugi i trzeci mogą wymagać leczenia szpitalnego. Szczególnie złe objawy hemoroidów, to wychodzenie wewnętrznych guzków na zewnątrz. Zwłaszcza, jeżeli nawet po wypróżnieniu nie chcą wrócić do wnętrza odbytnicy. Niezbędna jest natychmiastowa interwencja i leczenie.
Lekarz od hemoroidów
Kto leczy hemoroidy odbytu
Żeby udać się na leczenie do specjalisty trzeba najpierw dostać skierowanie z rejonowej przychodni. Lekarz pierwszego kontaktu wyśle nas do proktologa. Dopiero specjalista sprawdzi, jak wyglądają hemoroidy, żeby móc je odpowiednio zaklasyfikować (patrz tabela poniżej).
Proktolog zajmuje się nie tylko wrzodami odbytu, ale też innymi chorobami odcinka między jelitem grubym a odbytnicą. Posiadając szeroką wiedzę na ten temat będzie wiedział, jak rozpoznać hemoroidy i czy przypadkiem przyczyna dolegliwości nie jest inna. Może to być przecież niebezpieczny nowotwór. Ale zwykle zostaje wykluczony.
W badaniu hemoroidów nie będą potrzebne zdjęcia rentgenowskie. Wystarczy badanie palcem i specjalnym wziernikiem, jak na poniższym foto (3). Jest ono bezbolesne i trwa krótko. Nie trzeba się specjalnie obawiać wizyty u proktologa. Jeżeli stwierdzi tylko hemoroidy zewnętrzne, to i leczenie nie będzie stanowiło większego problemu. Dlatego warto udać się do niego odpowiednio wcześnie, kiedy dostrzegamy pierwsze objawy. W poniższej tabeli przedstawiamy klasyfikację, którą najczęściej wykorzystuje się w proktologii do określenia zaawansowania choroby.
stopień | objawy |
---|---|
I | Guzki są powiększone, nie wypadają, pojawia się krwawienie |
II | Guzki wypadają podczas wypróżniania, wracają po zakończeniu parcia, oprócz krwawienia pojawia się świąd i swędzenie, może się pojawić śluzowata wydzielina |
III | Guzki wypadają nie tylko podczas parcia, ale przy każdym wzroście ciśnienia (np. wysiłek fizyczny, kaszel), następuje krwawienie, pojawia się świąd, śluzowata wydzielina. |
IV | Guzki nie wracają do wnętrza odbytnicy, nie da się ich odprowadzić ręcznie, pacjent odczuwa świąd i bóle, występują powikłania takie jak zakrzepica i niedokrwienie guzków krwawniczych |
Leczenie hemoroidów
Rodzaj leczenia zostaje dobrany ze względu na stopień dolegliwości i zaawansowania choroby. W przypadku gdy są to hemoroidy zewnętrzne pierwszego stopnia, wystarczą maści, kąpiele ziołowe, przemywanie. Konieczna jest zmiana trybu życia, jeżeli przyczyną był niedostatek ruchu albo nieodpowiednia ergonomia pracy.
Przy drugim i trzecim stopniu zaawansowania objawy hemoroidów leczy się zwykle gumkowaniem. Jest to nałożenie gumki na guzek. W ten sposób zostaje zablokowany dostęp krwi i żylak obumiera.
Bardziej zaawansowane stadia hemoroidów trzeba leczyć operacyjnie. Guzki zostają wówczas trwale usunięte. Operacja jest bezpieczna, a gojenie następuje szybko. Mimo wszystko warto unikać tego rozwiązania, bo mogą wystąpić nieprzyjemne powikłania np. kłopoty ze zwieraczami, zwężenie odbytu itp.
Jak nie dopuścić do hemoroidów
Jeżeli przeraziły cię zdjęcia hemoroidów, to na pewno masz większą motywację, żeby nie dopuścić do ich rozwoju. Tak się składa, że zapobieganie hemoroidom przynosi też dodatkowe korzyści. Zmieniając dietę i tryb życia mamy szansę dłużej cieszyć się sprawnością i smukłą sylwetką.
Przede wszystkim przyczyną jest brak ruchu. Hemoroidy to typowo cywilizacyjna dolegliwość. Siedzący tryb życia, przemieszczanie się samochodem czy nawet na rowerze, długie godziny w biurze – wszystko to sprzyja rozwojowi wrzodów odbytu. Do tego dochodzi dieta. Jedzenie, które powoduje zaparcia, przyczynia się też do większego obciążenia przy wypróżnianiu.
Co należy zrobić? Przede wszystkim chodzić, ćwiczyć, biegać. Jeżeli musimy długo siedzieć w pracy, to róbmy częste przerwy. Możesz wyjść na lunch z biura? Skorzystaj z okazji. Jednocześnie pamiętaj, żeby przekąską nie była słodka bułka czy kawał schabowego. Dieta powinna zawierać dużo błonnika, być bogata w owoce i warzywa. Warto też korzystać z jogurtów i kefirów oraz kiszonek. Tak przetworzone pokarmy dostarczają organizmowi bakterii, niezbędnych do prawidłowej pracy jelit. Od czasu do czasu warto zadbać o kurację oczyszczającą jelita. Można wspomagać się suplementami i probiotykami, ale nie jest to konieczne. Ważne jest też picie dużej ilości płynów, które są odpowiedzialne za gęstość wydalanej treści.
Jak widać hemoroidy nie są aż tak straszne. Warto zapobiegać ich tworzeniu. Kiedy się pojawią najlepiej szybko udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.