Jak wyglądają tłuszczaki i jak się je leczy? Praktyczny poradnik
Zachorowanie na nowotwór w większości przypadków traktujemy jak wyrok. Okazuje się jednak, że czasami cierpimy na jego łagodne odmiany od wielu lat i całkowicie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Taką łagodną odmianą nowotworu są tłuszczaki. Warto dowiedzieć się, czym one w ogóle są, jakie są ich główne objawy, a także jak możemy je skutecznie leczyć.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Tłuszczak - co warto wiedzieć
Tłuszczaki - opis
Jak sama nazwa wskazuje, tłuszczaki są łagodną zmianą nowotworową występującą na tkance łącznej, a same guzki są wypełnione tłuszczem. Najczęściej są one niezbyt duże, ponieważ osiągają one średnicę do kilku milimetrów. Jednak zdarzają się również tłuszczaki, których rozmiary sięgają nawet do kilku centymetrów. Ponadto ich cechą charakterystyczną jest również to, że często tłuszczak występuje w grupie.
Wyróżniamy tłuszczaki zewnętrzne oraz wewnętrzne:
- Tłuszczaki zewnętrzne - są zdecydowanie łatwiejsze do zidentyfikowania, ponieważ znajdują się bezpośrednio pod skórą, a dokładniej w tkance podskórnej. Najczęściej jest on wtedy zlokalizowany na nodze, pośladku, czy też na plecach. Wyróżnia się też tłuszczaki kolana, a nawet występujące zgrubienia na twarzy.
- Tłuszczaki wewnętrzne - ze względu na to, że rosną one na narządach wewnętrznych, ich diagnostyka jest znacznie trudniejsza. Oczywiście tego typu tłuszczaki nie są bezobjawowe, jednak symptomy, jakimi się cechują mogą dawać mylny obraz innych schorzeń
Rodzaje tłuszczaków
Oczywiście podział tłuszczaków na zewnętrzne i wewnętrzne jest bardzo podstawowy. Nie możemy zapominać jednak, że są to zmiany, które różnią się również swoim obrazem mikroskopowym, a tym samym nieco innymi cechami klinicznymi. Dlatego tak ważna jest właściwa diagnostyka, aby było wiadomo w ogóle, z jakim rodzajem nowotworu będziemy walczyć. Dlatego warto sprawdzić, z jakimi rodzajami łuszczaków możemy mieć do czynienia, a także czym się one dokładnie wyróżniają.
Do rozpoznawanych rodzajów tłuszczaków zaliczają się:
- Zimowiak (hibernorma) - jest to łagodna zmiana, która spotykana jest u dziecka, a zdecydowanie częściej u noworodka. Najczęściej rośnie on na plecach, szyi, a także na głowie. Przyczyna powstawania zimowiaka jest najprościej tłumaczona procesami regulującymi termikę ciała, poprzez spalanie tkanki tłuszczowej.
- Lipoma - jest to najczęściej spotykany tłuszczak u ludzi, który zbudowany jest wyłącznie z tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj rośnie pojedynczo. Jednocześnie nie musimy się obawiać tego, że z tej zmiany powstanie rak złośliwy.
- Angiolipomia - jest to tłuszczak, w którego strukturze znajdują się liczne naczynia krwionośne. Najczęściej pojawia się u dorosłych w wieku od 20 do 30 lat. Możemy mieć do czynienia z formą naciekającą oraz nienaciekającą. Rzadko kiedy ten typ tłuszczaka przeradza się w złośliwą zmianę.
- Myolipoma - zdjęcia mikroskopowe pokazują, że w strukturze zmiany wyróżnia się tkanka mięśniowa gładka. Z tej zmiany bardzo rzadko rozwija się rak złośliwy.
- Myelolipoma - zdjęcia mikroskopowe pokazują, że w przypadku tej zmiany, mamy do czynienia nie tylko z tkanką łączną, ale również tkanką szpikową. Na szczęście rzadko z tego typu tłuszczaka u ludzi powstaje nowotwór złośliwy.
Objawy tłuszczaków
Jeżeli wystąpi u nas tłuszczak zewnętrzny na przykład na pośladku, nodze, plecach, na głowie, a nawet w uchu, to zdiagnozowanie takiej zmiany jest dużo łatwiejsze w porównaniu do tłuszczaków wewnętrznych. Zmiana podskórna objawia się przede wszystkim wyczuwalnym pod palcami zgrubieniem, które pod wpływem ucisku zaczyna się odkształcać. Najczęściej jednak takie badanie nie wywołuje bólu. Ponadto jest to zmiana, która nie charakteryzuje się żadnym stanem zapalnym. Natomiast widzimy jej ciągły rozwój. Największe tłuszczaki ważą nawet do kilku kilogramów.
Dużo trudniej jest zweryfikować występowanie tłuszczaków, które zaczynają pojawiać się na narządach wewnętrznych. Jednak objawy, które mogą wystąpić, są na tyle poważne lub przynajmniej uporczywe, iż pacjenci i tak trafiają do lekarza. Do takich objawów najczęściej zalicza się problem z krzepliwością krwi, a nawet niedokrwistość. Ponadto objawy są wyjątkowo odczuwalne ze strony tych narządów, które zostały zaatakowane przez tłuszczaki. Jeżeli znajdują się one w śródpiersiu, to mogą pojawić się nawet duszności. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat chorób.
Przyczyna powstawania tłuszczaków
Przyczyna powstawania tych łagodnych zmian nowotworowych nie jest nadal do końca rozpoznana. Wiadomo jest jednak, że jak każdy typ nowotworu, tutaj również należy mówić o tak zwanym podłożu genetycznym. Dlatego, jeżeli w rodzinie występowały już zmiany na głowie, plecach, czy też w okolicach brzucha, to należy liczyć się również z większym prawdopodobieństwem pojawienia się tłuszczaków również u siebie.
Jednak przyczyna powstawania tłuszczaków może mieć znacznie szersze podłoże. Do nich zalicza się wiek powyżej 40 roku życia. Oczywiście należy pamiętać, że niektóre z nich, takie jak zimowiak, występują wyłącznie u dziecka. Jednak z reguły, większe prawdopodobieństwo wystąpienia tłuszczaków występuje u osób dojrzałych oraz starszych. Przyczyna powstawania tłuszczaków może leżeć również w stylu życia, a także konsekwencji innych chorób, które wpływają na otyłość.
Jeżeli interesuje nas przyczyna powstawania tłuszczaków, to nie powinniśmy zapominać również o blinach i wszelkiego rodzaju urazach na skórze. Ponadto za powstawanie tłuszczaków mogą być odpowiedzialne również rzadko występujące choroby Dercuma, Madelunga, Cowdena, czy też zespół Gardnera. Gdy chorujemy na tego typu przypadłości, to nie należy lekceważyć żadnych zmian skórnych, które dają takie same lub przynajmniej zbliżone objawy do tłuszczaków.
Jak leczyć tłuszczaki?
Diagnostyka tłuszczaków
Najczęściej mając konkretne objawy na plecach, w okolicach brzucha, okolicach kolana, czy też w innych częściach ciała, wystarczy, że porównamy zmianę ze zdjęcia do zmiany skórnej na swoim ciele, aby się upewnić czy to jest tłuszczak. Oczywiście zdecydowanie lepiej jest udać się w celach diagnostycznych na wizytę lekarską. Już po pierwszej obserwacji, lekarz jest w stanie stwierdzić, czy mamy do czynienia z łagodnym nowotworem.
W celu upewnienia się, czy diagnoza jest właściwa, możemy być wysłani na badanie USG. Jeżeli jednak objawy wskazują ja tłuszczaki brzucha, a dokładniej zmiany znajdują się na narządach, to trzeba liczyć się z wykonaniem rezonansu lub też tomografu. Ostatecznie określając, jakiego rodzaju jest to tłuszczak, a także czy mamy do czynienia ze zmianami złośliwymi, zaleca się wykonanie badania histopatologicznego.
Medyczne leczenie tłuszczaków
Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne tłuszczaki należy leczyć. Chociaż w przypadku tłuszczaków zewnętrznych, na przykład w obrębie kolana lub innych części ciała, które są pojedyncze i się dalej nie rozrastają, interwencja chirurgiczna nie jest konieczna. W takim razie, jak leczyć tłuszczak zewnętrzny? Okazuje się, że najskuteczniejsze jest wycinanie chirurgiczne. Takie usuwanie zmian jest szczególnie ważne w przypadku zmian mnogich.
Oczywiście wycinanie chirurgiczne tłuszczaków nie jest jedyną metodą na to, jak może przebiegać ich skuteczne usuwanie. Tutaj warto wspomnieć o liposukcji. W ten sposób można leczyć tylko i wyłącznie tłuszczaki zewnętrzne. Specjalną sondą odsysany jest tłuszcz, po to, by następnie usunąć torebkę łącznotkankową.
Domowe sposoby na tłuszczaki
Według nowoczesnej medycyny nie można leczyć tłuszczaków domowymi sposobami. Okazuje się, że jednak nie brakuje porad z zakresu ziołolecznictwa, a także medycyny niekonwencjonalnej. Wśród takich porad zalicza się smarowanie zmian maścią z aloesu. Niektórzy twierdzą, że również na takie zmiany pomocna okazuje się kurkuma. Jednak należy mieć zawsze na uwadze, że nie ma żadnych naukowych dowodów na skuteczność tych metod.
Dlatego, nawet jeżeli zamierzamy leczyć się domowymi sposobami, to pod żadnym pozorem nie możemy zapominać o tym, aby zmiany obejrzał lekarz. Ponieważ nasza diagnoza może być zbyt optymistyczna względem tego, co dokładnie stwierdzi nasz lekarz. Nie powinniśmy już zastanawiać się nad tym, skąd bierze się taka zmiana w uchu lub w innej części ciała, tylko powinniśmy jak najszybciej podjąć się leczenia.
Zapobieganie tłuszczakom - czy to jest możliwe?
Pojawia się kolejne pytanie dotyczące tego, czy w ogóle zapobieganie tłuszczakom jest w ogóle możliwe. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zmiana bierze się głównie z uwarunkowań genetycznych, to jednak musimy liczyć się z wystąpieniem choroby również u nas. Oczywiście należy dbać o swoją dietę, ponieważ jedną z przyczyn pojawienia się tłuszczaków jest właśnie nadmierna tkanka tłuszczowa.
Oczywiście tłuszczaki nie są jedyną chorobą, z jaką możemy się zmagać. Nie zapominajmy o tym, aby na co dzień dbać o swoją odporność, ponieważ mogą nas atakować różne wirusy oraz bakterie. Do takich chorób wirusowych zalicza się między innymi bostonka. Jest to choroba, którą wywołują enterowirusy. Bostonka określana jest również jako choroba dłoni stóp i jamy ustnej. Niestety jest to choroba, którą leczy się objawowo. Ale nie należy bagatelizować poważniejszych syndromów.