Jak wypuścić gazy z jelit? TOP 3 domowe sposoby na wzdęcia
Wzdęcia i gazy w jelitach stanowią przyczynę nieprzyjemnego dyskomfortu. Czujemy, że brzuch jest napompowany jak balon. To nieprzyjemne odczucie jest najczęściej wynikiem przejedzenie. Ale może też oznaczać objawy groźnych chorób. Przedstawiamy proste, domowe sposoby na wzdęcia. Wyjaśniamy, jak wypuścić gazy z jelit w przypadku wzdęcia oraz co robić, jeśli ten problem występuje często.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to są wzdęcia brzucha - objawy
Na czym polegają wzdęcia i jakie są objawy
Każdy z nas zna uczucie wzdęcia, kiedy to brzuch jest napęczniały i mamy wrażenie, że za chwilę eksploduje. Zwykle takie odczucie pojawia się po przejedzeniu i oznacza spory dyskomfort. Najczęściej przyczyną wzdęć są zagazowane jelita. Zdarza się także, że wzdęcie brzucha jest wynikiem zaburzenia czucia trzewnego i nie ma nic wspólnego z gazem w jelitach.
Wzdęcie brzucha, któremu towarzyszą zagazowane jelita, daje następujące objawy:
- poczucie przemieszczania się gazów w jelitach,
- powiększony obwód brzucha,
- uczucie pełności w brzuchu,
- bolesne skurcze jelit.
Skąd się biorą gazy w jelitach? W normalnych warunkach każdy organizm produkuje gazy. Gazy powstają w wyniku pracy bakterii w przewodzie pokarmowym. Ponadto połykamy powietrze w czasie mówienia i jedzenia. Gazy te składają się z wodoru, metanu i dwutlenku węgla. Większość
tych gazów jest bezzapachowych. Jednak część gazów produkowanych przez bakterie zawiera siarkę, która jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu gazów. Odgazowanie normalnie odbywa się cały czas przez odbijanie i “puszczanie bąków”. Zdrowy człowiek puszcza gazy 10 - 15 razy dziennie.
Zagazowane jelita i wzdęcie brzucha - przyczyny
W normalnych warunkach jelita są naturalnie odgazowane przez odbijanie lub puszczanie wiatrów. Dyskomfort odczuwamy, kiedy ilość gazów nagromadzonych w jelitach jest tak duża, że czujemy się jak napompowany balon. Nie jest to przyjemne odczucie, gdyż towarzyszy mu zmęczenie, osłabienie i chęć pozbycia się problemu. Szczególnie duży dyskomfort odczuwamy w czasie imprezy z bogato zastawionym stołem, kiedy to wskutek wzdętego brzucha nie jesteśmy w stanie się dobrze bawić.
Zagazowane jelita - przyczyny:
- jedzenie niektórych potraw,
- przejedzenie,
- niewłaściwa dieta,
- choroby.
Jeśli zagazowane jelita odczuwamy po przejedzeniu, przyczyna jest oczywista. Jeśli jednak wzdęcia zdarzają się często należy przeanalizować, czy nasza dieta jest dla nas odpowiednia. Warto zaobserwować siebie i dowiedzieć się po jakich pokarmach trapią nas wzdęcia. Jest to zjawisko indywidualne, lecz najczęściej wzdęcia powoduje jedzenie następujących produktów:
- cukry i fruktoza,
- warzywa krzyżowe,
- rośliny strączkowe,
- czosnek,
- żywność wysokoprzetworzona,
- napoje gazowane.
Wzdęcia i gazy mogą być także objawem chorób jak: jelita drażliwego, refluks, nowotwór, cukrzyca, zapalenie jelit i inne. Dlatego też należy udać się do lekarza, jeśli wzdęciom towarzyszą niepokojące objawy, jak:
- silne bóle brzucha,
- krew w stolcu,
- biegunki lub zaparcia,
- wymioty i nudności.
Jak wypuścić gazy z jelit - domowe sposoby na wzdęcia
Domowe sposoby na odgazowanie jelit - czy warto
Czy są domowe sposoby, które wyjaśniają jak wypuścić gazy z jelit? Domowe sposoby często pomagają w doraźnych sytuacjach, dlatego warto wiedzieć, na przykład czym smarować półpaśca lub jak szybko zapuścić paznokcie. Często zastanawiamy się co na chrypkę lub co na gazy. Tymczasem stara medycyna ludowa, naszych babć od wieków znała różne doraźne sposoby. Warto przy tym pamiętać, że domowe sposoby nie mogą zastąpić wizyty u lekarza. Zwykle są korzystne jako terapia wspomagająca. Pamiętaj jednak, żeby udać się do lekarza jeśli gazom i wzdęciom towarzyszą dodatkowe, niepożądane objawy.
Jeśli zastanawiasz się jak wypuścić gazy z jelit, należy najpierw zaobserwować czy dany problem zdarza się często. Inaczej będziemy postępować, jeśli wzdęcie pojawia się po przejedzeniu na imprezie, inaczej zaś, jeśli objaw ten zdarza się nam często.
Jak wypuścić gazy z jelit po przejedzeniu
Wzdęcia i gazy w jelitach często zdarzają się po przejedzeniu, szczególnie na przyjęciu z suto zastawionym stołem. Jemy wówczas potrawy, których normalnie nie jadamy na co dzień. Często menu składa się z żywności wysoko przetworzonej, ponadto zjadamy dużo różnych potraw, które trawią się w różnym czasie. Skutkiem tego może być wzdęcie i zagazowane jelita. Na przyjęciu problem jest nieprzyjemny, gdyż zamiast się dobrze bawić, czujemy się napompowani i ociężali, a co gorsza mamy cały czas potrzebę wypuszczenia gazów. Co robić w takiej sytuacji?
Jeżeli często przydarza ci się ten problem na imprezach, warto byłoby ograniczyć jedzenie, zrezygnować z ciężkostrawnych dań i kosztować tylko potrawy z warzyw. Niestety przy suto zastawionym stole, gdzie wszystko wygląda pysznie, trudno się powstrzymać.
Jak wypuścić gazy z jelit:
- masowanie żołądka,
- spacer, chodzenie, przyjmowanie pozycji stojącej,
- ciepły termofor, ciepła kąpiel,
- herbaty ziołowe.
Jeśli problem dopadł nas na przyjęciu, z którego nie chcemy jeszcze wychodzić, można pomóc sobie masowaniem brzucha. Wystarczy odejść na bok i starać się rozmasować brzuch okrężnymi ruchami lekko naciskając brzuch. W czasie przyjęcia warto również odejść od stołu i pochodzić. Dobrze jest przyjmować pozycję stojącą. Jeśli czas pozwoli warto wyjść na krótki spacer, który może złagodzić problem. Sprawdź także ten artykuł: Czym i jak oczyścić jelita? Praktyczny poradnik krok po kroku.
Co robić jeśli wracamy do domu z mocno wzdętym brzuchem i czujemy się niekomfortowo? Dobrym sposobem jest picie herbat ziołowych, szczególnie z mięty i rumianku, wody z imbirem lub z łyżką octu jabłkowego, zielonej herbatę lub soku z aloesu. Na wzdęcia dobre są również różnego rodzaju nalewki na trawienie.
Możemy również pomóc sobie przy pomocy ciepła. Dobrze jest położyć na brzuchu ciepły termofor. Innym sposobem jest ciepła kąpiel. Ciepło rozkurcza żołądek i poprawia trawienie.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!
Jak poradzić sobie z częstymi wzdęciami
Inaczej postępujemy, jeśli wzdęcia i gazy w jelitach trapią nas często i nie mają związku z przejedzeniem się. Najczęściej przyczyną tego stanu rzeczy jest niewłaściwa dieta. Warto w takim przypadku zacząć obserwować siebie i notować po jakich potrawach występują gazy. Możemy wówczas wyeliminować te dania z diety.
Jeśli nie mamy pewności, jakie pokarmy wywołują wzdęcia, warto zmienić dietę na jakiś czas i zaobserwować zmiany. Dobrze jest na 2 - 3 tygodnie przejść na dietę wegetariańską i przekonać się, czy wzdęcia i gazy się nie pojawiają. Aby poznać przyczynę wzdęć, możemy również po kolei eliminować z diety takie potrawy jak, nabiał, alkohol, rośliny strączkowe i warzywa krzyżowe. Jeśli nie uda nam się ustalić potraw, które wywołują wzdęcia, lub zmiana diety na wegetariańską nie przyniesie rezultatu, należy udać się do lekarza i wykonać badania, które pozwolą ustalić przyczynę.
Oprócz zmiany diety, warto wprowadzić dobre codzienne nawyki, które pozwolą ograniczyć lub wyeliminować gazy gromadzące się w jelitach. Warto zadbać o zwiększenie aktywności fizycznej, poprzez różne ćwiczenia. Dobre rezultaty przynosi także spacer po każdym posiłku. Warto również wyeliminować alkohol i napoje gazowane. Należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.