Jak zmyć farbę z włosów? Oto 5 sprawdzonych sposobów
Co robić, jeśli nowo nałożony kolor okazał się całkowicie nie do przyjęcia? Decydujemy się na nowy kolor lub inny rodzaj farby do włosów, a po wysuszeniu okazuje się, że nowy kolor nam się nie podoba, wyglądamy niekorzystnie i źle. Czy istnieje sposób, aby ściągnąć farbę z włosów? Okazuje się, że są sposoby, aby usunąć niechciany kolor, lecz nie jest to łatwe. Doradzamy jak zmyć farbę z włosów, tak aby ich nie zniszczyć i nie podrażnić skóry.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak szybko i łatwo usunąć farbę z włosów
Dlaczego czasami musimy usunąć farbę do włosów
Farbowanie włosów stało się nie tylko modnym, lecz także wygodnym i praktycznym sposobem na zmianę koloru włosów i dobraniu ich do twarzy. Dawne, niezdrowe, a nawet szkodliwe sposoby jak utlenianie czy noszenie peruk, dawno odeszły w niepamięć. Aby zmienić kolor włosów mamy do wyboru farbę lub szampon. Oba te sposoby mają swoje wady i zalety.
O ile szampon koloryzujący daje barwę na krótko, to farba do włosów barwi trwale. W obu przypadkach musimy zabieg często ponawiać, gdyż szampon zmywa się przy każdym myciu włosów, zaś wadą farby się brzydkie odrosty. Farbę możemy nałożyć na włosy samodzielnie lub u fryzjera. Farbując włosy stosujemy zawsze ten sam, wypróbowany kolor lub eksperymentujemy.
Co robić jeśli eksperymenty z kolorem się nie powiodą i efekt nas nie zadowala? Niewłaściwy kolor może się zdarzyć również jeśli skorzystamy z farby innej marki niż zwykle. Jak postąpić w takim przypadku? Czym i jak zmyć farbę z włosów?
Czy domowe sposoby pozwolą szybko ściągnąć niechcianą farbę z włosów
Również w tym przypadku znajdziemy pomocne domowe sposoby. Warto znać różne domowe metody, na przykład jak pozbyć się łupieżu lub jak zakryć metalowe futryny, czy też jak szybko ściągnąć nieładną farbę z włosów.
Warto jednak pamiętać, że usunięcie farby z włosów nie jest łatwym zadaniem. Jest to tym trudniejsze im bardziej trwała jest farba. Domowymi sposobami możemy wypłukać farbę nałożoną przy pomocy tonera, farby półtrwałej, szamponu koloryzującego, pianki, płukanki lub maski koloryzującej. W tym przypadku farba nie wnika głęboko do struktury włosa, lecz utrzymuje się blisko powierzchni. Dlatego też domowe sposoby pozwolą szybko wypłukać farbę. Natomiast trwała farba do włosów jest trudna do usunięcia, gdyż kolor głęboko wnika w strukturę włosa.
Usuwając niechciany kolor z włosów warto pamiętać, że jest to zabieg inwazyjny, który wpływa niekorzystnie na włosy i skórę głowy. Dlatego też po zabiegu należy zadbać o kondycję włosów i dołożyć starań, aby poprawić ich stan. Jeśli stan włosów jest już niezadowalający, jeśli włosy są słabe i zniszczone, warto przemyśleć sprawę i poczekać, aż włosy się wzmocnią.
Czym i jak zmyć farbę z włosów - najlepsze domowe sposoby
Jak ściągnąć z włosów toner lub farbę półtrwałą
Zanim zdecydujesz, aby wypłukać kolor z włosów, należy się dobrze zastanowić czym to zrobić. Należy wybrać taki środek, który będzie najbardziej delikatny dla włosów i skóry głowy. Nie zaleca się stosowania takich substancji jak płyny do mycia naczyń lub proszek do prania.
Rzadko możemy liczyć na to, że uda się szybko pozbyć niechcianego koloru z włosów. Najczęściej zabiegi trzeba powtarzać wielokrotnie póki farba całkiem lub częściowo nie zejdzie.
Do dekoloryzacji włosów najlepiej użyć substancji, które nie szkodzą włosom, a nawet je odżywiają. Bezpiecznymi substancjami do usuwania koloru lub rozjaśniania włosów są:
- miód,
- olej kokosowy,
- witamina C,
- ocet jabłkowy,
- cytryna.
W niektórych przypadkach wystarczy silnie oczyszczający szampon. Może być również szampon przeciwłupieżowy. Farba zwykle znajduje się pod łuskami włosów. Dlatego też należy myć głowę bardzo ciepłą wodą, która rozchyli łuski, tak aby szampon mógł wypłukać kolor. Po umyciu należy zastosować płukankę lub maseczkę zakwaszającą, która zamknie łuski.
Jeśli kilkakrotne mycie nie da rezultatu, można zastosować dodatkowe substancje. Sok z cytryny dobrze zmywa kolor z włosów. Należy zmieszać sok z cytryny z wodą i dodać go do szamponu. Do szamponu można również dodać rozpuszczoną w wodzie witaminę C w proszku. Farba powinna zejść po kilku myciach tym sposobem. Pamiętaj, aby po myciu głowy nałożyć na włosy odżywkę.
W celu dekoloryzacji można również zastosować maseczkę z oleju kokosowego. Na umytą głowę nakładamy papkę z oleju kokosowego rozpuszczonego w wodzie. Owijamy głowę ręcznikiem i pozostawiamy olej na kilka godzin. Następnie zmywamy, a po myciu stosujemy odżywkę do włosów. Innym sposobem jest płukanie co kilka dni roztworem octu jabłkowego. Płukanka z wody i miodu rozjaśni włosy i sprawi, że będą wyglądały jak rozjaśnione słońcem.
Dobrym sposobem na usunięcie farby jest także rozprowadzenie na włosach sody oczyszczonej z szamponem lub sody z wodą. Następnie należy umyć głowę. Ponieważ soda rozchyla łuski włosów, należy po tym zabiegu zastosować maskę zakwaszającą. Sprawdź także ten artykuł: Czym zmyć farbę do włosów ze skóry głowy? Sprawdzone sposoby.
Czy można usunąć farbę trwałą
Co robić, jeśli wyżej wymienione sposoby nie podziałały lub jeśli użyta została trwała farba do włosów? Możemy pogodzić się z faktem i poczekać, aż włosy same odrosną. Nie zawsze jest to jednak rozwiązanie zadowalające.
Możemy zastosować dekoloryzację u fryzjera lub samodzielnie zastosować kosmetyk dekoloryzujący. Warto dokładnie przeczytać instrukcję i się do niej zastosować. Kosmetyki należy tak nakładać, aby nie stykały się ze skórą, gdyż mogą ją podrażnić.
W przypadku kremów lub szamponów koloryzujących, w salonie fryzjerskim można zamówić zabieg dekoloryzacji, który usunie niechciany kolor w ciągu 2 godzin. W przypadku trwałych farb zabieg ten zwykle trzeba powtarzać.
Jak zmyć farbę do włosów ze skóry
Równie potrzebne jest zmycie farby do włosów ze skóry, szczególnie wtedy, gdy podczas samodzielnego farbowania zabrudzimy sobie twarz, szyję lub uszy.
Najłatwiej jest usunąć farbę ze skóry przy pomocy płynu do demakijażu lub olejku. Nakładamy go na wacik i zmywamy. Często wystarczy zwykła woda z mydłem. Może się jednak zdarzyć, że ciemna farba do włosów nie chce zejść ze skóry. Można wówczas zastosować pył papierosowy zmieszany z olejem. Smarujemy nim skórę a po chwili zmywamy.