Jaki tatuaż na bliznę? Przedstawiamy najciekawsze propozycje tatuaży
Blizny powstałe wskutek urazy, porodu, operacji stanowią problem estetyczny. Szpecą i przypominają o nieprzyjemnym przypadku, który nam się w życiu przydarzył. Nie chcemy ich oglądać, a często nie da się ich ukryć. Czy dobrym rozwiązaniem jest tatuaż na bliznę? Czy pomysł, aby przykryć bliznę tatuażem jest bezpieczny? Wyjaśniamy w jaki sposób można ukryć bliznę pod tatuażem i czy jest to dobre rozwiązanie.
Jeśli szukasz więcej inspiracji i ciekawostek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuł z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy tatuaż na bliznę jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem
Jak powstają blizny i dlaczego decydujemy się na tatuaż na bliznę
Blizny, szczególnie te w widocznym miejscu, szpecą i przypominają o przykrym zdarzeniu, w czasie którego powstały. Dlatego też pragniemy jak najszybciej ukryć bliznę. Jednym z pomysłów jest ukrycie jej po tatuażem, który zasłoni ją pięknym rysunkiem. Czy jest to dobry pomysł? Czy każdą bliznę można ukryć pod tatuażem?
Blizna może być wynikiem wypadku, urazu, operacji, porodu, ale także źle wykonanego tatuażu. Jest to tkanka łączna, która zastępuje tkankę uszkodzoną. W momencie urazu lub operacji organizm stara się jak najszybciej zamknąć otwartą ranę, tak aby zminimalizować upływ krwi i wnikanie patogenów. W zranionym miejscu tworzą się naczynia krwionośnie, czyli tzw. macierz będąca początkiem nowej skóry. W następnej fazie proliferacyjnej w miejscu tym namnażają się włókna kolagenowe i elastynę. Następnie powstają nowe komórki. Następnie całość pokrywają włókna kolagenowe. Zwykle nowo powstała tkanka nie ma wyglądu poprzednio występującej skóry. Zmiany są widoczne w postaci szpecących zniekształceń skóry w tym miejscu.
Gojenie się ran trwa zwykle do 2 lat. Świeże blizny składają się z małych włókien kolagenowych. Są zaczerwienione i powodują uczucie ciągnięcia, świąd a także ból. Natomiast stare blizny są złożone z grubych włókien kolagenowych. Są też jaśniejsze, mniej widoczne i nie powodują dyskomfortu w postaci bólu czy świądu. Z uwagi na wygląd blizny dzielą się również na: blizny przerostowe, bliznowce i blizny zanikowe.
Kiedy można tatuować blizny i kiedy tatuaż blizny jest bezpieczny
Warto pamiętać, że osoba wykonująca tatuaż jest artystą tatuażu i zwykle nie ma kwalifikacji medycznych. Dlatego też nie może ocenić czy blizna jest dostatecznie wygojona. Aby to stwierdzić, należy udać się do dermatologa, który oceni, czy blizna jest już wygojona.
Nie ma szczególnych przeciwwskazań do wykonania tatuażu na bliznach, jednak blizny te muszą być całkowicie wygojone. Wykonywanie tatuażu na nie wygojonych bliznach może powodować źle wyglądający rysunek. Farba nie jest w stanie odpowiednio dotrzeć do tkanek, dlatego też mogą pojawiać się ubytki rysunku lub nieprawidłowy kolor. Ponadto tatuaż na zbyt świeżych bliznach może powodować powikłania.
Nie wszystkie blizny nadają się do wytatuowania. Niekiedy lekarz nie zaleca wkłuwania się w samą tkankę blizny. Tatuowanie blizn łączy się również z pewnym ryzykiem, gdyż zbliznowaciała skóra może nie przyjmować barwnika. Blizna pokryta jest tkanką łączną, która przyjmuje tusz zupełnie inaczej niż skóra. Może się zdarzyć, że zamiast pięknego wzoru uzyskamy bezkształtną plamę.
Kiedy można wytatuować bliznę? Już 6 - 9 miesięcy po wypadku blizny mogą wyglądać na wygojone. Jednak tylko lekarz dermatolog może z całą pewnością stwierdzić, czy daną bliznę można tatuować. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku blizn, jest poczekanie 2 lat, aż rana się całkowicie zagoi. W wielu przypadkach w pełni zagojona blizna staje się tak mało widoczna, że nie ma potrzeby ukrywania jej pod tatuażem.
Warto również pamiętać, że przykrywanie blizny tatuażem może wiązać się z dotkliwym bólem. Niektóre osoby w ogóle nie czują bólu. U innych zaś ból jest znacznie spotęgowany. Nie zawsze tatuażysta jest w stanie ocenić, czy klient będzie odczuwał mocny ból czy nie.
Bardzo trudne do wytatuowania są blizny po poparzeniach, blizny po trądziku, jak również blizny, które są znacznie wypukłe ponad powierzchnię skóry. Dość dobrze można wykonać tatuaż na bliznach pooperacyjnych z wyjątkiem blizn keloidowych. W wielu przypadkach lepiej jest zapobiegać bliznom, niż później przykrywać je tatuażem. Dobrym sposobem na uniknięcie blizna są żele na blizny. Sprawdź także ten artykuł: TOP 4 pomysły na małe tatuaże na kostce. Zobacz, co warto wybrać.
Jak wybrać tatuaż na bliznę
Jaki wzór wybrać aby ukryć blizny
Tatuować można tylko blizny, które są w pełni wygojone, blade i spłaszczone. Ważnym aspektem jest także wybór wzoru. Niewłaściwy wybór wzoru do tatuażu może wywołać efekt odwrotny od oczekiwanego, czyli wręcz uwypuklić bliznę zamiast ją zakryć. Na blizny nie nadają się wzory składające się z cienkich kresek, wzory symetryczne, geometryczne kształty oraz mandale. Nierówności skóry sprawią, że wzór będzie pokrzywiony i będzie wyglądał na źle wykonany tatuaż. Ponadto będzie uwydatniał bliznę, zamiast ją maskować.
Dla pokrycia blizn lepiej jest wybierać wzory pełne, większe i wypełnione kolorem. Sprawdzą się nieregularne wzory kwiatowe. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie samej blizny jako element tatuażu. Przykładem może być wykorzystanie podłużnej blizny jako łodyżki kwiatów lub szkieletu ryby. Ważna jest tu pomysłowość. Jednak wzór trzeba dobrze przemyśleć, aby efekt nie był odwrotny od oczekiwanego.
Aby wybrać odpowiedni wzór na bliznę, warto udać się do doświadczonego salonu tatuażu, gdzie tatuażysta miał już do czynienia z bliznami. Niestety tatuowanie blizn jest trudnym zadaniem i nie każdy sobie z nim poradzi. Istnieją metody usunięcia tatuażu, lecz lepiej niepotrzebnie nie narażać się na ból i koszty.