Krwiak pod paznokciem - jak go usunąć i jak długo to trwa?
Masz siniak pod paznokciem? Najlepiej będzie udać się z nim do lekarza. Są jednak domowe sposoby, żeby upuścić krew oraz zmniejszyć obrzęk i ból. W naszym poradniku powiemy, jak wygląda leczenie krwiaka pod paznokciem i jak długo może trwać. Podpowiemy też jak wspomóc leczenie, żeby mniej bolało.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o paznokciach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czarny paznokieć – czy jest powód do niepokoju?
Co to jest krwiak pod paznokciem?
W toku codziennych zajęć palce u nóg i rąk są narażone na różne urazy. Zwykle są to drobne otarcia czy zacięcia. Czasami jednak dochodzi do gwałtownego przytrzaśnięcia, uderzenia lub przygniecenia palca. Jeżeli doszło do urazu górnej części palca, to może się pojawić krwiak podpaznokciowy.
Jeżeli paznokieć został zbity z dużą siłą, to prawie na pewno doszło do miejscowego wylewu. Pojawia się czarny krwiak pod paznokciem, a ból podczas ucisku na stopę nie pozwala normalnie chodzić. Pewne objawy da się uśmierzyć domowymi sposobami. Warto jednak udać się do lekarza. Czarny paznokieć może oznaczać również zmiany nowotworowe.
Stłuczony paznokieć u ręki łatwiej jest pielęgnować. Co prawda rąk używamy częściej, ale też nie musimy używać obu przez cały czas. Poważny wylew pod paznokciem u nogi uniemożliwia poruszanie się. W każdym przypadku warto wiedzieć co zrobić, żeby krwiak został jak najszybciej wyleczony.
Rodzaje krwiaków i stłuczeń
To samo zdarzenie może mieć różne konsekwencje. W niektórych przypadkach dochodzi do rozcięcia paznokcia i krew wypływa na zewnątrz. Chociaż nie jest to miły widok, to sam uraz jest dużo bezpieczniejszy niż krwiak pod paznokciem.
Wylew pod paznokciem może być niewielki i wchłonąć się sam po pewnym czasie. Jeżeli jednak tworzy się siniak pod paznokciem, zwłaszcza jeżeli mamy cały czarny paznokieć, trzeba się udać do lekarza. Powikłania zaniedbanego krwiaka, to przede wszystkim stan zapalny, który może doprowadzić nawet do zakażenia krwi i innych powikłań.
Dodatkowo ból, jaki czujemy, kiedy mamy krwiak podpaznokciowy może pochodzić również od złamanej kości. Szczególnie trudno jest ocenić, czy doszło do złamania na palcach u nóg. Jeżeli stosujemy domowe sposoby i ból nie ustaje, trzeba udać się na prześwietlenie. Leczenie złamanego palca albo zaawansowanego krwiaka jest inne niż tylko przygniecionego palca.
Dodajmy jeszcze, że czarny paznokieć to nie tylko objaw stłuczenia. Może się pojawić przy grzybicy albo zmianach nowotworowych. Dlatego jeśli paznokieć czernieje chociaż palec nie został uderzony ani przygnieciony, to koniecznie trzeba skonsultować to z lekarzem. A może masz także inny problem z paznokciami? Sprawdź koniecznie ten artykuł o sposobach na pękające paznokcie.
Sposoby leczenia krwiaka
Domowe sposoby
Jeżeli po przytrzaśnięciu palca powstał siniak pod paznokciem, to trzeba upuścić krew. To ona napierając na paznokieć od spodu powoduje ucisk i ból. Oto co należy wykonać krok po kroku:
- dezynfekcja – zbity paznokieć przemywamy spirytusem lub innym silnym środkiem dezynfekującym. Igłę gotujemy w naczyniu, zalewamy wrzącą wodą lub również czyścimy środkiem do dezynfekcji.
- przebicie paznokcia – igłę wkręcamy z wyczuciem w paznokieć. Celem jest tylko wypuszczenie nadmiaru krwi. O ile to możliwe nie powinno się przebijać skóry pod paznokciem.
- zakończenie zabiegu – po wypuszczeniu krwi najlepiej jeszcze raz przemyć czarny paznokieć spirytusem. Można też zanurzyć nogę w chłodnej wodzie lub przyłożyć na palec okład z lodu.
Stłuczony paznokieć u ręki prawdopodobnie będzie musiała przebić druga osoba. Poza tym procedura jest jednak podobna.
Ta procedura nie dotyczy paznokci u dzieci. Jeżeli dziecko ma krwiak pod paznokciem to należy go schłodzić, co złagodzi ból i zabrać malucha do lekarza.
Leczenie profesjonalne
Jeżeli zdecydujemy się na leczenie stłuczonego palca u lekarza, to prawdopodobnie będzie potrzebne usunięcie paznokcia. Udając się od razu po pomoc do specjalisty zmniejszamy ryzyko powikłań. Sam zabieg trwa kilka do kilkunastu minut. Jeżeli będziemy mieli szczęście, to zbity palec przestanie boleć zaraz po zabiegu.
Mimo, że zabieg jest łatwy, to nasz usunięty paznokieć został odsłonięty. Leczenie trzeba kontynuować stosując maści i inne leki zalecone przez lekarza. Jeżeli jest to stłuczony paznokieć u ręki, lekarz może go dodatkowo zabandażować. Ważne, żeby nie kusiło nas używanie palca w czasie gojenia.
Samo odrastanie zdjętego paznokcia trwa dwa do trzech tygodni. Jeżeli krwiak podpaznokciowy został usunięty prawidłowo, to nie powinno być powikłań. Jeżeli uszkodzone są paznokcie u nóg, to podczas gojenia powinniśmy nosić wygodne obuwie i skarpety ochronne.
Czarny paznokieć usunięty, a co potem?
Z reguły usunięcie paznokcia nie powoduje jakichś dużych powikłań. O wiele niebezpieczniejsza jest sytuacja, kiedy czarny paznokieć nie zostanie usunięty. Można się wtedy spodziewać zakażenia. Na szczęście domowe sposoby nie tylko mogą nam oszczędzić wizyty u chirurga, ale pozwolą poradzić sobie z bólem.
Przede wszystkim zachowajmy odpowiednią higienę. Czy krew odprowadziliśmy sami czy wylew pod paznokciem usunął lekarz, pamiętajmy o opatrunku. Dodatkowo dobrze jest stosować skarpetę. Latem na ulicę wychodzimy w zamkniętych butach, żeby chronić palec przed kolejnym urazem.
Po samym zabiegu usunięcia paznokcia staramy się przez jeden dzień leżeć lub siedzieć z nogą w górze. Najlepiej położyć ją na poduszce, lekko powyżej linii bioder. To ograniczy tempo dopływu krwi, a nie spowoduje poważnych zaburzeń krążenia.
Warto też ograniczyć chodzenie, a zwłaszcza bieganie w okresie, w którym paznokieć odrasta. Jeżeli nie chcemy w tym czasie wyjść z formy, to można przerzucić się na ćwiczenia w pozycji siedzącej i leżącej. Nogi myjemy w letniej lub lekko ciepłej wodzie. Zwłaszcza w początkowym okresie leczenia. Zbyt ciepła woda przyspiesza krążenie krwi i może spowodować niepotrzebne krwawienia oraz nawrót bólu. Natomiast na sam ból możemy miejscowo przykładać lód owinięty w szmatkę.
Chociaż krwiak pod paznokciem może wyglądać przerażająco, to nie jest trudny do wyleczenia. Dlatego warto od razu przystąpić do usunięcia krwi albo poprosić o pomoc lekarza. Natomiast przy małych stłuczeniach po prostu przykładamy czymś zimnym i czekamy aż ból przejdzie.