Plamy soczewicowate - przyczyny, objawy, leczenie, porady
Zauważasz u siebie ciemne plamy na plecach. Twoje ręce są obsypane brązowymi plamkami przypominającymi piegi. Czy jest to powód do niepokoju? Otóż, nie. Brązowe plamy na skórze to najczęściej niegroźne plamy soczewicowate, które nie stanowią zagrożenia. Doradzamy, jak się ich pozbyć metodami kosmetycznymi i domowymi. Wyjaśniamy, co oznacza plama soczewicowata złośliwa. Czy należy się jej obawiać?
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to są plamy soczewicowate?
Co to znaczy, jeśli zauważasz u siebie ciemne plamy na plecach, rękach czy na nogach? Plamy soczewicowate pojawiają się z wiekiem u większości ludzi. Są to nieduże, brązowe plamy, które pojawiają się na różnych częściach ciała, głównie na rękach, nogach, dekolcie czy też na twarzy. U osób młodych najczęściej występują na twarzy, zaś u mężczyzn są to najczęściej ciemne plamy na plecach.
Plamy soczewicowate, czyli starcze plamy lub plamy słoneczne, mają najczęściej 2 mm średnicy, lecz mogą dochodzić do 2 cm. Są to brązowe plamy przypominające piegi, dobrze odgraniczone od otaczającej je skóry i mają różne odcienie brązu. Mogą występować wszędzie. Powstają one wskutek nagromadzenia się komórek barwnikowych (melanocytów) w naskórku.
Niejednokrotnie mówi się, że są to starcze plamy, gdyż najczęściej występują u osób po 50 roku życia. Brązowe plamy powstające na skutek ekspozycji na promieniowanie UV. Wyróżniamy dwa rodzaje brązowych plam:
- starcze plamy soczewicowate pojawiają się najczęściej u ludzi w starszym wieku i są spowodowane ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Plamy nie pojawiają się od razu po długim opalaniu, lecz mogą powstać po wielu latach. Dlatego też plamy starcze najczęściej występują u osób, które lubią się opalać lub w młodości długo przebywały na słońcu. Starcze plamy soczewicowate nie znikają.
- plamy słoneczne pojawiają się po wystawieniu skóry na słońce i znikają po zakończeniu ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub bledną po jakimś czasie.
Czy możliwe jest leczenie plam soczewicowatych?
Leczenie plam soczewicowatych
Plamy soczewicowate nie są chorobą i nie ma potrzeby ich leczenia. Najlepszym sposobem jest zapobieganie poprzez unikanie opalania się lub stosowanie filtrów UV.
Dla niektórych osób jednak stanowią one problem estetyczny, źródło kompleksów i braku pewności siebie. W takim przypadku można stosować zabiegi kosmetyczne jak peelingi chemiczne, laseroterapia, krioterapia, mikrodermabrazja czy zabiegi wybielające. Jednym z najlepszych sposobów usunięcia plam soczewicowatych jest laseroterapia. Laser rozbija cząsteczki melaniny, dzięki czemu nieestetyczne zmiany znikają. Zabieg jest nieinwazyjny i bezpieczny dla pacjenta. Po zabiegu na skórze pojawia się strupek. Warto wiedzieć, że przez 4 tygodnie po zabiegu nie należy opalać skóry. Nie należy również korzystać z sauny.
Jeśli zmiany soczewicowate pojawiają się u dziecka, konieczna jest dalsza diagnostyka w celu wykluczenia innych schorzeń. Z uwagi na bardzo niskie ryzyko transformacji w czerniaka leczenie chirurgiczne zmian soczewicowatych nie jest konieczne. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o rodzajach plam na ciele.
Domowe sposoby na plamy soczewicowate
Czy można usunąć plamy soczewicowate domowymi sposobami? W niektórych wypadkach można domowymi sposobami uzyskać dobre efekty lub przynajmniej doprowadzić do znacznego rozjaśnienia plam.
Najlepsze domowe sposoby na plamy soczewicowate na twarzy:
- sok z cytryny - należy posmarować świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny skórę, na której występują plamy soczewicowate i pozostawić na 20 minut. Następnie należy zmyć sok ciepłą wodą. Aby uzyskać dobre efekty warto tę metodę powtarzać rano i wieczorem. Warto pamiętać, aby nie wystawiać w tym czasie skóry na promieniowanie UV, gdyż można uzyskać odwrotny efekt.
- maślanka oczyszcza skórę i pomaga usunąć starcze plamy soczewicowate. Należy wieczorem nałożyć na twarz cienką warstwę maślanki i zostawić na noc.
- aloes pomaga zredukować przebarwienia na skórze - liść aloesu rozetnij i wyciśnij sok, którym należy posmarować zmienione miejsca.
- ocet jabłkowy można stosować jako rodzaj peelingu, który złuszcza i regeneruje skórę. Aby rozjaśnić plamy starcze można wykonać maseczkę z octu jabłkowego, wody i miodu, lub z octu jabłkowego i cebuli.
- olej rycynowy można wklepać w zmienione miejsca na twarzy.
- woda utleniona rozjaśnia plamy starcze. Można wieczorem po oczyszczeniu twarzy, posmarować skórę wacikiem nasączonym w wodzie utlenionej.
Niektóre kobiety walczą z plamami soczewicowatymi na dłoniach stosując kremy rozjaśniające skórę. Niestety stosowanie tych kremów nie jest skuteczne, gdyż plamy znajdują się w głębszych warstwach skóry, gdzie krem nie może dotrzeć. Aby usunąć plamy soczewicowate na dłoniach stosuje się laseroterapię, krioterapię lub głęboki peeling.
Czy zmiany soczewicowate mogą być niebezpieczne dla zdrowia?
Czy istnieje niebezpieczeństwo, że powstanie czerniak z plamy soczewicowatej? Niestety plamy soczewicowate mogą przerodzić się w plamy złośliwe, wykazujące progresję do czerniaka. Określenie “plama soczewicowata złośliwa” nie jest precyzyjne, gdyż same w sobie zmiany soczewicowate nie są złośliwe ani groźne. Jednak plama soczewicowata złośliwa w klasyfikacji morfologicznej stanowi jedną z postaci czerniaka złośliwego. Dlatego też plamy te należy obserwować.
Niepokojące są zmiany, które mają ciemniejszą barwę i są wypukłe. Czerniak z plamy soczewicowatej ma powolny przebieg i dobrze rokuje. Dobra wiadomość jest taka, że plama soczewicowata złośliwa pojawia się rzadko.
Czerniak z plamy soczewicowatej najczęściej pojawia się u ludzi, którzy mieszkają w krajach równikowych jak Australia, Nową Zelandia, Floryda, Hawaje, Kalifornia oraz Izrael. Najbardziej narażone są osoby. które mają jasną karnację, piegi, jasne włosy i oczy.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!