Skąd się biorą wszy i jak się ich pozbyć? Wyjaśniamy krok po kroku
Wszy ludzkie są dość powszechną chorobą pasożytniczą. Wszawica może zaatakować każdego z nas – niezależnie od tego, jak bardzo przestrzega higieny osobistej. Jaja wszy ludzkiej mogą zostać złożone nie tylko we włosach osoby nie dbającej o siebie, ale również u osób, które… miały kontakt z zarażoną wszami osobą! Skąd się biorą wszy? Jak rozpoznać wszy? A może kompletnie nie wiesz, jakie są objawy wszy? No chyba, że cały czas zastanawiasz się… jak się pozbyć wszy? Na wszystkie te kłopotliwe dość pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wszach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd się biorą wszy?
Jakie są gatunki wesz?
Wszy ludzkie są niewielkimi pasożytami, jakie nie posiadają skrzydeł. Zazwyczaj osiągają ok. 3 mm w dorosłym stadium rozwoju, będąc przy tym mocno ruchliwe. Samica we włosach składa jaja wszy ludzkiej. Po upływie siedmiu dni, wykluwają się nimfy – mogą być transparentne, chociaż najczęściej spotykamy je w kolorze czarnym. Gnidy u dorosłego człowieka oraz u dziecka dzielą się na 3 rodzaje:
- wesz łonowa – wszy łonowe spotka się najrzadziej. Aby się ich pozbyć, można używać specjalnych preparatów z apteki (np. szampon na wszy łonowe, stosowany w odstępach czasowych co 10 dni). Dzięki temu, zabić można pasożyty znajdujące się w różnych stadiach rozwojowych. Oczywiście, aby wytępić wszy łonowe należy zawsze depilować owłosienie łonowe, zmieniać bieliznę i pościel oraz prać ją w wysokiej temperaturze, a także na jakiś czas całkowicie wyeliminować kontakty seksualne.
- wesz odzieżowa – pozbycie się wesz tego rodzaju wymaga podjęcia specjalnych kroków, jak kąpieli chorej osoby, zmiany odzieży oraz bielizny, zastosowania specjalistycznego pudru z apteki, prasowana ciuchów gorącym żelazkiem i wyprania ich wcześniej w temperaturze co najmniej 60 st. C. Aby wesz odzieżowa nie wróciła, zaleca się nieużywanie zawszonej odzieży przez ok. półtora miesiąca – wówczas pasożyt na pewno zginie!
- wesz głowowa – to najczęściej spotykany rodzaj wszy u dziecka. Wszawica głowowa jest na tyle popularnym i powszechnym dość zjawiskiem, że omówimy sobie to zjawisko bardzo szczegółowo poniżej.
Wesz głowowa uwielbia klimat zupełnie taki sam, jak ludzie – a więc, rozwinąć może się w zupełnie każdej części świata. Objawy wszy są zazwyczaj takie same – po złożeniu jaj przez samice, głowa nagle zaczyna bardzo swędzieć. Czasami pojawia się na niej również pokrzywkowy bąbel bądź sączące się grudki obrzękowe. Wesz wydaje jajka, które nazywamy gnidami. Aby pozbyć się problemu, musisz nauczyć się je rozpoznawać. Sprawdź ten artykuł z informacjami, jak rozpoznać gnidy we włosach.
Skąd się biorą wszy? Rzecz jasna, wszy powstają głównie w tych środowiskach, gdzie ludzie skazani są na kontakt z brudem i zwyczajnie… nie dbają o siebie. A więc, najczęściej wszy mają bezdomni oraz osoby, które nie przykładają zbyt wielkiej wagi do swojej higieny osobistej. Oczywiście, czasem i to nie pomaga – bo wszami można się… zarazić. Z czego jeszcze wynika wszawica?
Objawy wszawicy
Jak już wspomnieliśmy, gnidy objawiają się praktycznie zawsze w ten sam sposób. Nagle zaczyna nas mocno swędzieć głowa, a z czasem swędzenie staje się coraz bardziej uporczywe. Miejsca na głowie, które wszy szczególnie sobie „upodobały”, to części głowy skroniowe, potyliczne i ciemieniowe. Poza swędzeniem, w okolicy głowy często pojawiają się mniejsze lub większe powierzchniowo zaczerwienienia. Ślady zazwyczaj pojawiają się za uszami, a także na linii włosów. Czasem może pokazać się także niewielka ranka bądź sącząca się, duża rana.
Bardzo ważne jest to, aby sączącej się rany… nie drapać! Niestety, ale w ten sposób będziemy mogli się nabawić stanu zapalnego bądź uszkodzić skórę głowy. Tym samym, otworzymy drogę bakteriom i zarazkom. Wówczas jedyne leczenie, jakie będzie można podjąć, będzie to leczenie pod okiem profesjonalisty. Niestety, sam czas leczenia wesz przez to mocno się… wydłuży.
Jak się pozbyć wszy?
Z czego jeszcze się biorą wszy?
Bardzo często to dzieci przywożą wszy z kolonii letnich, z basenu w szkole czy obozów młodzieżowych. Wszy powstają jednak nie tylko poprzez zaniedbanie się– można się bowiem nimi… zarazić. Wystarczy, że dziecko pożyczy od kogoś grzebień czy gumkę do włosów, a nawet czepek i… problem gotowy! Może w ten sposób zarazić się bowiem od nosiciela wesz. Również pożyczanie sobie ręcznika na basenie nie jest dobrym pomysłem – dziecko może prędko „złapać” wszy.
Kiedy zauważysz objawy wszawicy i będziesz chcieć się upewnić co do swoich przypuszczeń, wyczesz dziecku głowę. Możesz to zrobić kładąc mu biały ręcznik na ramionach i wyczesując mokre włosy grzebieniem. Możesz też wyczesać włosy nad wanną – wówczas również szybko zauważysz, czy nie pojawiły się w wannie charakterystyczne, czarne kropki. Oczywiście, używany grzebień należy zdezynfekować – poprzez np. wymoczenie go przez kwadrans w gorącej wodzie z mydłem. W wysokiej temperaturze należy również wyprać:
- ręczniki,
- pościel,
- pluszaki dziecka,
- niedawno noszone ubrania.
Rzeczy, jakich wyprać nie można, najlepiej będzie szczelnie zamknąć w plastikowych workach, na ok. 3 tygodnie. Możesz zamknąć też koce i poduszki w foliowych workach oraz odkurzyć dokładnie podłogę, fotelik w aucie, meble i inne powierzchnie, gdzie pchły mogły sobie osiąść.
Pamiętaj również o tym, aby nie karcić dziecka za zarażenie się wszami – bo można je „złapać” niezależnie od tego, jak bardzo przestrzegamy higieny osobistej. Należy jedynie znieczulić dziecko i upomnieć na przyszłość, wpajając mu cenną wiedzę o wszach i o tym, jak można się nimi zarazić. Dziecko musi wiedzieć, czego mnie może robić i czego powinno unikać, by problem się… nie powtórzył!
Wszy we włosach – jak rozpoznać wszy i z nimi walczyć?
Wiesz już, skąd się biorą wszy i jak rozpoznawać wszy. Jeśli stwierdziłeś ich obecność, trzeba będzie najlepiej skonsultować metodę leczenia z farmaceutą bądź lekarzem. W aptece zakupić możesz także leki bez recepty, jakie zwalczą wszy na każdym ich etapie rozwoju – najczęściej będzie to aerozol, pianka czy szampon na wszy. Niestety, ale nie zawsze każdy preparat będzie w stanie zwalczyć i dorosłe wszy, i… jaja. Niekiedy należy więc skupić się na środkach usuwających wszy… mechanicznie. Możesz więc:
- Wypłukać włosy roztworem stworzonym z octu i ciepłej wody. Najlepiej wykorzystaj do tego mieszankę 500 ml wody i jednej łyżki stołowej octu.
- Wyczesz wszy za pomocą gęstego grzebienia.
- Dokładnie oczyść grzebień poprzez zamrożenie. Możesz też go wygotować bądź wymyć gorącą wodą ze spirytusem.
Należy powtórzyć kurację po ok. tygodniu od pierwszego zabiegu. Dzięki powtórnemu zabiegowi będziesz mógł wyeliminować nowe wszy, które ewentualnie przetrwałyby pierwszy zabieg. Nie zwlekaj z walką z wszawicą! Inaczej wszy mogą się dość szybko… rozprzestrzenić.
Czy wszawicy można zapobiec?
Tak, możesz uniknąć problemów z wszami, jeżeli:
- Będziesz systematycznie przeglądać włosy.
- Nie zapomnisz o spinaniu włosów.
- Będziesz wyczesywać włosy każdego dnia.
- Nie będziesz korzystać z obcych przyborów do czesania włosów.
- Zachowywać będziesz higienę osobistą.
Preparaty przeznaczone na pchły zwierząt mogą poważnie uszkodzić naskórek człowieka! Lepiej więc nie wpaść na pomysł, by z nich… korzystać.