Soda oczyszczona na mączniaka - stosowanie, skuteczność, porady
Widzimy nieraz biały nalot na roślinach, które wyglądają tak jakby zostały oprószone mąką. Jest to choroba grzybowa, która powoduje usychanie i zamieranie roślin. Mączniak namnaża się szybko i może łatwo zniszczyć nasze zasiewy w ogrodzie. Czy soda oczyszczona na mączniaka jest skutecznym sposobem? Przedstawiamy zastosowanie sody oczyszczonej do zwalczania chorób roślin. Wyjaśniamy, jak zrobić oprysk na mączniaka z sody.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sodzie oczyszczonej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Mączniak w ogrodzie - uciążliwy szkodnik roślin
Jak wygląda mączniak i na czym polega jego zwalczanie
Nierzadko możemy zaobserwować na roślinach rodzaj białego nalotu, który przypomina nieco posypanie mąką. Jest to grzybicza choroba roślin zwana mączniakiem. Choroba ta ma bardzo szerokie spektrum rażenie i dotyka bardzo wiele gatunków roślin, zarówno rośliny uprawne, ogrodowe, balkonowe, jak i domowe. Występują dwa rodzaje tej choroby, które są dość trudne do odróżnienia dla osoby mniej doświadczonej. Mączniak jest chorobą, której nie można lekceważyć. Rośliny pozostawione same sobie marnieją i zamierają.
Pojawieniu się tej choroby grzybowej sprzyja wilgotna pogoda. Mączniak zakaża liście, łodygi, kwiaty i owoce. W ogrodach mączniak atakuje krzewy ozdobne, krzewy i drzewa owocowe, rośliny ozdobne, warzywa, jak również rośliny dziko rosnące i pospolite chwasty.
Rodzaje mączniaka:
- mączniak prawdziwy,
- mączniak rzekomy.
Generalna zasada mówi, że mączniak prawdziwy atakuje liście roślin po obu stronach, zaś mączniak rzekomy tylko od spodu. Istnieją jednak jeszcze inne różnice.
Mączniak prawdziwy pojawia się na liściach już wiosną tworząc charakterystyczny, mączysty nalot. Chorobie sprzyja wilgoć i duże różnice temperatur między nocą i dniem. Częściej poraża rośliny rosnące w cieniu. Rośliny uprawne gorzej plonują, zaś zbiory nie nadają się do sprzedaży. Natomiast rośliny ozdobne tracą swój atrakcyjny wygląd.
Na mączniaka prawdziwego stosuje się preparaty chemiczne lub ekologiczne oraz domowe sposoby. Można zakupić lub zrobić samodzielnie naturalny, ekologiczny preparat z pokrzyw lub grapefruita.
Mączniak rzekomy jest również chorobą grzybową, jednak jest to choroba bardziej zdradliwa i trudna do wykrycie. Zwykle zaczyna się wiosną od małych plamek na liściach. Łatwo ją przeoczyć i zlekceważyć. Plamy na liściach powiększają się i łączą. Gdy w powietrzu jest dużo wilgoci, po spodniej stronie liści pojawia się mączysty nalot w kolorze białym, szarym, fioletowym. Efektem działania mączniaka rzekomego jest żółknięcie i usychanie liści, przewracanie się roślin oraz obumieranie owoców.
Mączniak rzekomy jest znacznie trudniejszy do zwalczenia, dlatego też stosuje się przeciw niemu preparaty przeciwgrzybicze. Zaatakowane rośliny należy usuwać i niszczyć. Nie należy przeznaczać ich na kompostownik. Profilaktycznie stosuje się takie domowe sposoby jak podlewanie gnojówką ze skrzypu lub wywarem z liści cebuli.
Skuteczne domowe sposoby na szkodniki w ogrodzie
Czy warto w ogrodzie stosować zwykłe domowe sposoby? Naturalne, domowe sposoby będą nieocenione, jeśli chcemy uprawiać ogród ekologiczny. Zwykle staramy się unikać chemicznych środków ochrony roślin w ogrodzie przydomowym, szczególnie jeśli bawią się tam dzieci i zwierzęta. Warzywniak w ogródku przydomowym przeznaczony jest na nasz stół i nie chcemy, aby na roślinach do spożycia były chemiczne środki ochrony roślin. Ponadto chemia szkodzi pożytecznym organizmom zasiedlającym ogród. Dlatego też warto zacząć walkę z chorobami roślin stosując naturalne, domowe metody.
Jak walczyć z mączniakiem w ogrodzie domowymi metodami:
- regularnie usuwać chwasty,
- unikać przenawożenia,
- podlewać rośliny do ziemi, nie mocząc liści, najlepiej rano,
- preparat ze skrzypu wzmacniający rośliny,
- pomiędzy roślinami podatnymi na mączniaka zasadzić szczypiorek, czosnek, trybulę albo bazylię.
Zastosowanie sody na szkodniki w domu i w ogrodzie
Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, występuje w postaci białego proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie i pieni się w połączeniu z octem. Substancję tę warto mieć w domu, gdyż ma bardzo szerokie zastosowanie, m.in. jako środek czystości, domowy sposób na problemy trawienne i skórę, a także dla zwalczania szkodników.
Soda wysypana w mieszkaniu odstrasza szkodniki, jak mrówki, czy pluskwy. Można ją także stosować do zwalczania szkodników w ogrodzie. Oprysk wody z sodą pozwoli pozbyć się mszyc na roślinach i mrówek. Z sody możemy również zrobić naturalny, domowy preparat na mączniaka. Sprawdź także ten artykuł: Mącznik młynarek w domu - występowanie i zwalczanie krok po kroku.
Soda oczyszczona na mączniaka - jak zrobić naturalny oprysk z sody przeciw szkodnikom
Ekologiczny preparat z sody na mączniaka
Soda oczyszczona na mączniaka stanowi skuteczny środek jeśli choroba ta zaatakowała nasze rośliny w ogrodzie i nie jest bardzo intensywna. Soda jest środkiem odkażającym i grzybobójczym. Dlatego też stosuje się ją na choroby grzybowe roślin. Preparatem wykonujemy oprysk roślin 2 razy w tygodniu aż do ustąpienia mączniaka.
Aby zrobić domowy preparat z sody na mączniaka potrzebne będą następujące składniki:
- 5 litrów wody,
- 3 opakowania proszku do pieczenia,
- 3 łyżki oleju,
- kilka kropli płynu do mycia naczyń.
Do zwalczania szkodników roślin często wystarczy sam roztwór sody. Jednak choroby grzybowe roślin są trudniejsze do zwalczenia. Dlatego też do preparatu warto dodać olej, szare mydło lub płyn do mycia naczyń, które wzmocnią działanie roztworu. Możemy zastosować zwykłą sodę lub proszek do pieczenia.
Innym sposobem zwalczania mączniaka w ogrodzie są opryski z wody z sodą oczyszczoną z dodatkiem szarego mydła. Robimy roztwór z 1 łyżeczki sody na 2 litry wody. Dodajemy kilka miligramów szarego mydła. Roztwór należy dokładnie wymieszać i spryskiwać nim rośliny co kilka dni.