Soda oczyszczona na pocenie się nóg. Wyjaśniamy, czy jest skuteczna
Stopy nadmiernie się pocą, zaś skarpetki i buty brzydko pachną. Boisz się krępującej sytuacji, gdy ktoś poczuje przykry zapach z twoich butów i unikasz spotkań towarzyskich. Czy z nadmierną potliwością stóp można sobie poradzić domowymi sposobami? Dowiedz się, jakie skuteczne domowe sposoby wdrożyć zanim udasz się do podologa lub lekarza. Doradzamy jakie babcine sposoby są najskuteczniejsze i jak działa soda oczyszczona na stopy. Wyjaśniamy, jak przygotować moczenie stóp w roztworze sody.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat sody oczyszczonej.
Z tego artykułu dowiesz się:
Nadmierna potliwość stóp - leczenie i domowe sposoby
Co to jest pot i dlaczego występuje nadmierna potliwość
Pot jest zjawiskiem fizjologicznym i ma na celu chłodzenie organizmu. Gruczoły potowe, wydalające pot, rozmieszczone są na całym ciele. Jednak w niektórych miejscach jest ich więcej. Dużo gruczołów potowych znajduje się w takich partiach ciała jak:
- dłonie,
- stopy,
- pachy,
- głowa,
- twarz,
- okolica między piersiami.
Pot jest bezbarwny i bezwonny. Jego nieprzyjemny zapach powstaje w skutek kontaktu potu z bakteriami znajdującymi się na skórze. W normalnych warunkach potu prawie nie zauważamy. Staje się on kłopotliwy w czasie upałów. Sporym problemem jest nadmierna potliwość, która wymusza większą higienę i częstą zmianę odzieży. Nadmierna potliwość stóp niesie ze sobą również duże ryzyko wystąpienia grzybicy stóp, tzw. stopy atlety.
Zazwyczaj przyczyną nadmiernej potliwości stóp jest wysiłek fizyczny, intensywny trening, przeciążenie organizmu. Stopy pocą się także w niewłaściwie dobranym obuwiu lub w nieprzepuszczających skarpetkach ze sztucznych włókien. Do nadmiernej potliwości może przyczynić się także niezdrowa dieta, ostre przyprawy, nadmierne picie kawy i alkoholu. Zdarza się również, że nadmierna potliwość jest objawem choroby nerwowej, endokrynologicznej lub nowotworowej. Nadmierne pocenie mogą powodować również niektóre leki. Czynnikiem przyczyniającym się do nadmiernego pocenia się jest również stres.
Nadmierna potliwość - leczenie
Nadmierna potliwość jest nieprzyjemnym problemem, nie tylko estetycznym. Powoduje dyskomfort i może prowadzić do grzybicy stóp. Problem ten należy leczyć z wielu powodów. Przede wszystkim spocone stopy szybciej łapią infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, co zwiększy problem. Ponadto osoby, których stopy nadmiernie się pocą, ciągle zmagają się z dyskomfortem. Problem ten może wywołać niską samoocenę, gdy dana osoba ogranicza kontakty z ludźmi, gdyż boi się reakcji na nieprzyjemny zapach.
Jak sobie radzić z nadmierną potliwością stóp? Leczenie nadmiernej potliwości stóp polega na zastosowaniu leczniczych preparatów przeciw poceniu. Należą do nich antyperspiranty, blokery zawierające związki glinu. Skuteczne działanie mają także różnego rodzaju spraye, zasypki, kremy i pudry zawierające metenaminę. Preparaty tego rodzaju aplikuje się wieczorem na umytą i wysuszoną skórę stóp. Nie zaleca się stosowania ich ponownie rano.
Przy dużym problemie z nadmierną potliwością stosuje się jonoforezę lub zabiegi laserowe. Metodą leczenia jest również wstrzykiwanie toksyny botulinowej. Stosuje się również zabiegi chirurgiczne.
Jeśli zauważamy u siebie nadmierne pocenie się w nocy, tzw. zlewne poty, zaś pocenie się dotyczy całego ciała, należy udać się do lekarza. Tego rodzaju problem może być objawem poważnej choroby.
Domowe sposoby na nadmierną potliwość stóp
Na początku warto jednak zastosować proste domowe sposoby, które mogą zwalczyć problem lub wspomagać leczenie preparatami leczniczymi. Przede wszystkim ważna jest higiena i codzienne kąpiele stóp. Niemniej ważny jest odpowiedni dobór obuwia i skarpetek.
Domowe sposoby na potliwość stóp:
- przeciwbakteryjne mydło ze srebrem,
- moczenie w ziołach,
- moczenie w roztworze kwasu bornego,
- regularny peeling złuszczający martwy naskórek stóp,
- doustne preparaty przeciw poceniu z szałwii,
- dezodorant do stóp i obuwia,
- ortopedyczne wkładki wentylujące,
- skarpetki z duża zawartością bawełny,
- specjalne skarpetki z jonami srebra,
- naprzemienne kąpiele stóp w zimnej i gorącej wodzie,
- kąpiele w zimnej wodzie z lodem (latem),
- picie naparów z szałwii,
- picie codziennie soku pomidorowego.
Sprawdź także ten artykuł z poradami: Soda oczyszczona na zaparcia - działanie, stosowanie, porady, ciekawostki.
Soda oczyszczona na pocenie się nóg - domowe sposoby na nadmierną potliwość stóp
Na co pomaga moczenie stóp w wodzie z sodą
Moczenie stóp w wodzie jest starym babcinym sposobem leczniczym. Pomaga na wiele dolegliwości. Kiedy bierze nas przeziębienie lub po przemarznięciu, warto przed snem wymoczyć stopy w gorącej wodzie. Moczenie stóp pomaga także na nadmierne pocenie lub popękane pięty.
W czym moczymy stopy, aby zahamować nadmierną potliwość:
- soda oczyszczona na pocenie się nóg,
- zimna woda lub na przemian zimna i ciepła woda,
- moczenie w wodzie z solą kuchenną lub himalajską (2 łyżeczki soli na 2 litry wody),
- moczenie w naparze szałwii (2 łyżeczki suszu na miskę gorącej wody) codziennie przez 30 minut,
- moczenie wody w czarnej herbacie przez 15 minut dziennie (zaparzyć przez 15 minut 2 łyżki czarnej herbaty w litrze gorącej wody i rozcieńczyć zimną wodą),
- moczenie w ciepłej wodzie z dodatkiem pół szklanki octu jabłkowego.
Jak przygotować moczenie stóp w wodzie z sodą
Soda oczyszczona jest białym proszkiem, który warto zawsze mieć w domu. Jej zastosowanie jest ogromne, od ekologicznego sprzątania domu, poprzez odstraszanie owadów, aż do zastosowań prozdrowotnych. Kąpiele w sodzie stosujemy także na popękane pięty. Doskonałym sposobem jest soda oczyszczona na pocenie się nóg. Soda ma nie tylko właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, lecz także zmiękcza naskórek.
Aby przygotować kąpiel do stóp w roztworze sody, wlewamy do miski 2 litry ciepłej wody i wsypujemy ¼ szklanki sody oczyszczonej. W tym roztworze moczymy stopy około 20 minut. Następnie osuszamy stopy na ręczniku. Do kąpieli możemy dodać także sok z cytryny, która dodatkowo działa ściągająco. Ważna jest systematyczność i wykonywanie tych kąpieli codziennie.
Moczenie stóp w roztworze sody oczyszczonej będzie pomocne także na grzybicę stóp. Ten domowy sposób nie zastąpi leczenia farmakologicznego, lecz może nie dopuścić do rozwoju grzybicy, jeśli zareagujemy wcześnie. Ponadto moczenie relaksuje stopy i usuwa zmęczenie po całym dniu pracy. Moczenie w sodzie pomoże także zmiękczyć naskórek i usunąć zrogowacenia oraz wykonać peeling stóp. Sodą możemy wykorzystać również do dezynfekcji obuwia i usuwania brzydkich zapachów. W tym celu wsypujemy sodę do butów, zawijamy je w torbę foliową i zostawiamy na kilka godzin. Następnie sodę wyrzucamy.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!