Sprawdzone domowe sposoby na kaca – przyniosą ulgę w kilka chwil
Skoro tu trafiłeś, to z całą pewnością przynajmniej raz w życiu miałeś „kaca-mordercę”. Leczenie kaca nie należy do najprzyjemniejszych – zwłaszcza ze względu na złe samopoczucie po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. Całe szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na kaca, które zniwelują ból głowy, ból brzucha i żołądka oraz mdłości po wódce, po piwie czy po winie. Co jest dobre na kaca? Przekonaj się, jakie są najlepsze sposoby na kaca po piciu!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z różnymi domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Domowe sposoby na kaca, które warto znać
Sprawdzone sposoby na kaca
Zanim omówimy, jakie są najbardziej skuteczne metody leczenia kaca alkoholowego, warto wyjaśnić skąd tak właściwie kac się… bierze. Otóż, wątroba wytwarza pewne enzymy, które wypijany alkohol przekształca w aldehyd octowy i kwas octowy. Aldehyd odpowiada za wzrost ciśnienia, przyspieszenie tętna i późniejszy… ból głowy oraz mdłości. Z kolei kwas octowy wywołuje silny ból brzucha i żołądka. Niestety, ale wśród domowych sposobów nie ma lekarstwa idealnego – naturalne sposoby na pewno niwelują nieprzyjemne dolegliwości, jednak toksyn nie da się usunąć w trybie ekspresowym.
Jak dobrze, że każdy z nas wie, jakie sprawdzone sposoby na kaca działają na jego organizm! Niemal wszystkie domowe sposoby na kaca z wymiotami mają swoje… naukowe uzasadnienie. Zatem naprawdę warto się przemóc i spróbować złagodzić jego objawy – nawet, jeżeli miałoby to być leczenie kaca klinem (alkoholem). Uwierz, że większość z tych domowych sposobów naprawdę pomaga „wrócić do żywych”! Jeżeli po wypiciu sporej ilości alkoholu następnego dnia odczuwasz silne bóle głowy, stajesz się wrażliwy na światło i dźwięk, masz biegunkę, mdłości albo stracisz apetyt – niestety, masz kaca. A jego trzeba albo leczyć, albo… zapobiegać! W tym przypadku przydadzą się dobre porady. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuł z różnymi praktycznymi poradami.
Co jest dobre na kaca, aby go… nie mieć?
Jeżeli jeszcze nie wyszedłeś z domu albo dopiero zaczynasz suto zakrapianą imprezę, warto będzie zjeść konkretny posiłek! Idealny będą dania tłuste, jak np. domowy rosół – i to najlepiej długo gotowany na mięsie. Oczywiście, taka potrawa nie będzie gwarancją, że kac nie zaskoczy „znienacka”. Rosół nie zapobiegnie efektom kaca, jednak potrafi skutecznie zablokować zbyt prędkie wchłanianie się alkoholu przez przewód pokarmowy. Tłuste danie pomaga zatem opóźnić efekty spożycia trunków, a sam kac np. po piwie nie będzie aż tak uciążliwy i przykry w skutkach. Warto więc przyswoić ową wiedzę i wcielić ją w życie – jeszcze przed imprezą. Jakie są inne, domowe sposoby na kaca przed wypiciem alkoholu? Metody są zróżnicowane, ale… bardzo pomocne:
- sen – przed imprezą warto się wyspać, ponieważ alkohol szybciej atakuje zmęczonych ludzi.
- kwaśna zupa – warto ugotować taką zarówno przed imprezą, jak i na „dzień po”. Może być to żurek, ogórkowa albo kapuśniak. Pamiętaj, że alkohol wypłukuje witaminy i najbardziej będzie domagał się dostarczenia do organizmu witaminy C!
- jedzenie – warto tuż przed imprezą zjeść porządny posiłek, który spowolni wchłanianie się alkoholu.
- witaminy – suplementacja jest ważna – możesz więc wspomóc się np. witaminą C w tabletkach.
- papierosy – postaraj się nie palić zbyt często na imprezie oraz przed nią, ponieważ nikotyna zwiększa zatrucie alkoholowe.
- decyzja – oczywiście w przypadku tego, co konkretnie będziesz pić na imprezie. Żadne lekarstwa nie będą wystarczająco skuteczne, jeżeli pomieszasz alkohol!
Po alkoholu – sprawdzone sposoby na kaca
Domowe sposoby na kaca – czym leczyć?
Jesteś już po imprezie i czujesz się rano jak „cień człowieka”? Na pewno więc zastanawiasz się, co jest dobre na kaca. Domowe sposoby na kaca z wymiotami są naprawdę skuteczne i niwelują skutki zatrucia alkoholowego. Oto przydatne porady, które warto wcielić w życie:
- chłodny prysznic – nic tak nie odświeża i nie pobudza krążenia, jak chłodna kąpiel! Prysznic przyspieszy przepływ krwi, ale też pomoże pozbyć się z organizmu resztek alkoholu.
- wysiłek fizyczny – niestety, ale nie każdy podoła ćwiczeniom mając kaca alkoholowego. Jednak warto wiedzieć, że „wypacanie” kaca to jedna z najbardziej skutecznych metod na pozbycie się go.
- woda z cytryną, chili albo imbirem – nie dość, że są to doskonałe elektrolity na kaca (sporo witaminy C), to w dodatku zwiększa się potliwość i pobudza przemiana materii (np. chili). Woda z cytryną to niemal obowiązek na leczenie kaca! Picie wody po winie czy po wódce są to bardzo skuteczne naturalne sposoby, które pozwolą na pozbycie się alkoholu z krwi oraz uzupełnienie utraconej z organizmu wody.
- jajecznica – zastanawiasz się, co zjeść na kaca? Jajka będą świetnym rozwiązaniem! Dostarczają one bowiem cenne składniki odżywcze, a organizm odzyskuje dzięki nim siłę do walki. Leczenie kaca jajecznicą możesz wzbogacić o dołączenie do niej zarówno pieczywa pełnoziarnistego, jak i… pieprzu (może być cytrynowy).
- elektrolity na kaca – oprócz wody niegazowanej z cytryną, możesz również dodać do niej… grejpfrut. Jest on istną „bombą witamin”, jaka odżywi i przyspieszy usuwanie toksyn z krwi, a także zmniejszy dolegliwości związane z układem pokarmowym. Poza grejpfrutem warto zainteresować się również bananami, które zawierają przecież sporą ilość potasu i regulują tym samym pracę zarówno serca, jak i prawidłowe ciśnienie krwi. Możesz zjeść banana w postaci surowej albo zrobić z niego przepyszny koktajl!
- czekolada oraz migdały – zawierają bardzo dużo magnezu, który poprzez picie alkoholu zostaje wypłukiwany z organizmu.
- sodówka – czym leczyć kaca? Popularnym sposobem jest właśnie roztwór z… sody! Wystarczy, że do 100 g wody dodasz 50 g octu oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Wymieszaj wszystko i szybko wypij zaraz po tym, jak całość zacznie się pienić. Może nie należy to do zbyt wybornych napojów, ale za to… jakich skutecznych!
- liście i pędy młodych szparagów – znajdujące się w nich aminokwasy i minerały złagodzą objawy zatrucia alkoholowego. Możesz także zjeść je przed imprezą, aby uchronić wątrobę przed szkodliwym działaniem zbyt dużej ilości trunków.
- klin – chodzi o małą dawkę rozcieńczonego alkoholu, który ułatwi powrót do „żywych”. Oczywiście, leczenie kaca klinem nie może skończyć się zbyt dużą ilością wypitego alkoholu – bo aldehyd octowy znów się pojawi i… nieszczęście murowane.
Co można wypić – czyli najlepsze sposoby na kaca po piciu
Pamiętaj, że podczas przedawkowania alkoholu mogą pojawić się np. problemy związane z drżeniem ciała lub kołatanie serca. Wszystko przez wypłukanie z organizmu potasu – to on bowiem w głównej mierze reguluje napięcie w mięśniach czy prawidłowy rytm serca. Całe szczęście, można uzupełnić te niedobory poprzez… wypicie „odżywczych eliksirów”:
- sok pomidorowy – uzupełnia wszelkie braki – zarówno potasu, jak i pozostałych składników mineralnych.
- miód – zawiera fruktozę, a więc naturalnie wspomoże metabolizm i oczyści organizm z toksyn alkoholowych. Wystarczy, że zmieszasz w szklance wody jedną łyżeczkę miodu, dodatkowo wzbogacając „miksturę” plasterkiem cytryny.
- napar z mięty, rumianku albo piołunu – dzięki niemu pozbędziesz się wrażenia „ciężkiej głowy” i mdłości. Użyj w tym celu 10 g ziółek na 1/2 l wrzątku.
- howenia słodka – osłabi działanie alkoholu, a także zmniejszy chęć na ponowne… sięgnięcie po niego!
- sok z kiszonej kapusty – to bardzo bogate źródło witamin (C, B, potasu, wapnia oraz żelaza). Domowe sposoby na kaca bardzo często wyróżniają sok z kiszonej kapusty jako jeden z najbardziej skutecznych, jakie błyskawicznie uzupełniają niedobór pierwiastków oraz witamin wypłukanych alkoholem z organizmu. Mało tego, kiszona kapusta zawiera probiotyczne bakterie, które doskonale wpływają na florę bakteryjną jelit i pozwalają na pozbycie się „alkoholowej trutki” z organizmu. Wystarczy szklanka soku na czczo, aby błyskawicznie ugasić pragnienie! Oprócz kiszonej kapusty warto również wypijać wodę z… kiszonych ogórków.
- sok z kiszonych buraków – zadziała podobnie do kiszonek, uzupełniając niedobory składników mineralnych oraz cennych witamin organizmu, dodatkowo korzystnie wpływając na detoksykację szkodliwych substancji. Wystarczy popijać go ok. 3 razy dziennie. Pokuś się także o wypicie szklanki soku z… surowego warzywa! Smak buraka możesz złagodzić poprzez połączenie go z sokiem jabłkowym, najlepiej świeżo wyciśniętym.
Jedzenie na kaca – po co sięgnąć?
Jeżeli chodzi o najlepsze posiłki na skutki imprezy zakrapianej alkoholem, najlepiej będzie sięgnąć po dania takie, jak:
- jajka na miękko – zawierają łatwo przyswajalne białko, a także cysteinę – to właśnie ona pomaga w usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu oraz znacznie podkręca metabolizm.
- tłusty kawałek mięsa – oczywiście dobrej jakości. Zawarty w mięsie tłuszcz doskonale wpłynie na szybkie wchłonięcie się oraz metabolizowanie alkoholu w organizmie.
- zupy – są naturalnymi elektrolitami, które świetnie wpłyną na działanie żołądka.
- cytrusy – zawierają witaminę C oraz fruktozę, a także potas – dzięki temu błyskawicznie uporają się z objawami kaca alkoholowego. Mało tego, fruktoza przyspieszy metabolizm alkoholu we krwi i rozłoży go na mniej toksyczne związki. Potas natomiast podziała jak elektrolit, uzupełniając „braki”.
- kakao i kasza gryczana – zawierają dużą ilość magnezu, jaki wypłukiwany jest po wypiciu dużej dawki alkoholu.
O czym należy pamiętać?
Weź pod uwagę fakt, że leczenie kaca nie należy do najłatwiejszych – zwłaszcza, że po „trudnej nocy” następuje zazwyczaj jeszcze gorszy poranek. Warto jednak przemóc się i:
- Zjeść coś! Doskonale zrobią produkty, o których wspomnieliśmy powyżej. Zawierają bowiem cenne substancje, jakich organizm po alkoholu zwyczajnie się… domaga.
- Uważać z lekami! Niestety, ale w stanie „kacowym” łatwo można je przedawkować. Cóż, żołądek może wówczas wyjątkowo źle zareagować na leki i efekty zamiast pozytywnych staną się… co najmniej złe.
- Wziąć się w garść! Koniecznie wyjdź z domu na spacer i dotleń głowę. Tlen pomoże „postawić ciało na nogi” i złagodzić objawy bólu głowy.
- Czekać! Jeżeli pojawiło się uczucie niepokoju, kłopoty z koncentracją albo rozdrażnienie, musisz zwyczajnie… dać sobie czas na „ozdrowienie”.