TOP 4 najlepsze domowe sposoby na przeziębienie, które warto znać
Nasze babcie miały trudniejszy dostęp do medycyny, dlatego też na lekkie choroby stosowały sprawdzone metody medycyny ludowej. Znały domowe sposoby na komary i wiedziały jak działa soda na popękane pięty. Do dziś pamiętamy naturalne, sprawdzone metody na złagodzenie przeziębienia czy też domowe sposoby na suchy kaszel. Na czym polegają babcine, naturalne sposoby i czy warto je stosować? Poznaj TOP 4 najlepsze sposoby na złagodzenie przeziębienia i szybsze wyzdrowienie.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domowych sposobach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy można się szybko wyleczyć z przeziębienia bez leków
Co to jest przeziębienie
Przeziębienie jest jedną z najczęściej występujących przyczyn złego samopoczucia i nieobecności w szkole lub w pracy. Co to za choroba i czym różni się przeziębienie od grypy? Przeziębienie jest popularną chorobą wirusową górnych dróg oddechowych, którą łapiemy 2 do 4 razy do roku, a dzieci nawet częściej. Dochodzi wówczas do zapalenia nosa, gardła lub zatok.
Przyczyną przeziębienia są wirusy, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Jest to łagodna infekcja, która rozwija się w ciągu około 2 dni i ustępuje samoistnie. Z chorobą tą łączą się typowe objawy, jak:
- katar, kichanie i uczucie zatkanego nosa,
- ból gardła,
- ból głowy,
- stan podgorączkowy,
- ogólne rozbicie, osłabienie i złe samopoczucie.
Aby wyleczyć przeziębienie wystarczy zostać w domu, odpoczywać, pić dużo płynów i przyjmować preparaty dostępne w aptece bez recepty. Szczególnie ważne jest nawodnienie organizmu i wietrzenie pokoju, w którym przebywamy. Przeziębienie jest chorobą wirusową, dlatego też do jego leczenia nie stosuje się antybiotyków, które nie są konieczne i nie działają na wirusy.
W odróżnieniu od przeziębienia, grypa jest poważną chorobą wywołaną przez groźniejsze wirusy innego typu. W przypadku przeziębienia do powikłań dochodzi u 1 - 2% przypadków. Natomiast w przypadku grypy ryzyko powikłań jest znacznie wyższe.
Czy można szybko wyzdrowieć bez leków?
Przeziębienie jest często występującym problemem zdrowotnym, który powoduje złe samopoczucie. Samoczynnie przechodzi po 7 - 10 dniach i w zasadzie nie wymaga leczenia. Problemem jest fakt, że nie zawsze umiemy odróżnić przeziębienie od groźniejszej grypy. Ponadto w dzisiejszym, szybkim tempie życia, nie chcemy pozwolić sobie na długi odpoczynek i leżenie w łóżku. Chcemy szybko wyzdrowieć i wrócić do pracy.
Czy warto stosować naturalne, babcine sposoby leczenia przeziębienia? Domowe sposoby na przeziębienie pozwalają szybciej wyzdrowieć i wrócić do normalnej aktywności. Trudno powiedzieć, czy babcine sposoby są w stanie wyleczyć przeziębienie, gdyż ich działanie jest indywidualne i na każdego działają inaczej. Ważne jest, że są to naturalne sposoby, które nie mogą zaszkodzić.
Medycyna ludowa zna różne metody na wyjście z problemów bez leków, jak na przykład domowe sposoby na komary, soda na popękane pięty czy też domowe sposoby na suchy kaszel. Są to naturalne, sprawdzone metody pochodzące z czasów, kiedy musiano radzić sobie bez leków. Babcine sposoby na przeziębienie odwołują się do leczenia przy pomocy ziół, warzyw, miodu, przypraw i takich sposobów jak nacieranie, stawianie baniek czy inhalacje. O ile wybieramy zwyczajne, ogólnodostępne produkty, te domowe sposoby na przeziębienie nie mogą zaszkodzić, a nawet wzmacniają organizm.
Sprawdzone, domowe sposoby na przeziębienie
Warto działać już przy pierwszych objawach. Wyziębienie organizmu nie jest przyczyną przeziębienia, jednak ułatwia wniknięcie wirusów. Dlatego też po powrocie do domu warto się rozgrzać. Najlepiej wziąć ciepły prysznic, wypić ciepły napój. Dobrym sposobem jest wymoczenie stóp w ciepłej wodzie tuż przed udaniem się do łóżka.
Najlepsze naturalne, domowe sposoby na przeziębienie:
- inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego,
- ciepłe mleko z miodem,
- ciepłe mleko z czosnkiem,
- spożywanie czosnku pod różnymi postaciami,
- stawianie baniek,
- picie wywarów z ziół,
- nacieranie klatki piersiowej maścią rozgrzewającą,
- rozgrzewające zupy, np rosół z czosnkiem,
- płukanie gardła wodą z solą,
- potrawy z pieczarek,
- nawilżanie powietrza w domu i częste wietrzenie.
Top 4 najlepsze, sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie - jak się szybciej wyleczyć
Czosnek pod różnymi postaciami
Babcinym sposobem na przeziębienie jest mleko z czosnkiem. Jeśli nie lubimy czosnku, wystarczy ciepłe mleko z miodem. Warto jednak pamiętać, aby nie dodawać miodu do gorących napojów, gdyż traci on właściwości pod wpływem temperatury.
Jak zrobić mleko z czosnkiem na przeziębienie? Do ugotowanego, gorącego mleka dodajemy masło. Następnie czekamy, aż mleko z rozpuszczonym masłem ostudzi się do temperatury pokojowej. Wówczas dodajemy utarty czosnek i wypijamy. Najlepiej wypić miksturę przed snem i położyć się od razu do łóżka. Niektórzy również zalecają picie mleka z czosnkiem rano lub w ciągu dnia, gdyż czosnek ma działanie moczopędne i może u niektórych osób zaburzyć sen. Nie zaleca się jednak wypijać tego napoju więcej niż 2 szklanki dziennie.
Czosnek uważany jest za naturalny antybiotyk. Dobrze wpływa na system immunologiczny. Spożywanie czosnku nie tylko zapobiega zachorowaniu, lecz także skraca czas choroby i osłabia objawy. Warto go przyjmować pod różnymi postaciami, bez względu czy mamy do czynienia z przeziębieniem czy grypą.
Minimalną, skuteczną dawką jest ząbek czosnku spożywany dwa razy dziennie. Jak go jednak przyjmować, aby nie utracić jego właściwości prozdrowotnych? Najlepszym sposobem jest przyjmowanie czosnku w postaci surowej, lepiej rozdrobnionej. Można po prostu zjeść go na kanapce lub wypić z wodą. W czasie przeziębienia i grypy, jak również w czasie zdrowia profilaktycznie, warto dodawać czosnek do codziennych posiłków.
Dobrym sposobem na przeziębienie, szczególnie u dzieci, jest syrop z czosnku. Rozgniecione 2 ząbki czosnku zalewamy sokiem z cytryny, a następnie przegotowaną wodą ostudzoną do temperatury pokojowej. Tak wykonany syrop odstawiamy na 1 dobę w ciemnym miejscu. Jeśli chcemy podać taki syrop dziecku lub osobie, która czosnku nie lubi, przecedzamy miksturę i podajemy po łyżeczce 3 razy dziennie. Miksturę tę możemy wzbogacić także o miód oraz imbir. Do syropu z czosnku możemy również dodać syrop z cebuli.
Sprawdzone herbatki ziołowe i soki na przeziębienie
Doskonałym babcinym sposobem na przeziębienie są różnego rodzaju rozgrzewające napoje, które nie tylko rozgrzewają, lecz także dostarczają organizmowi witamin i antyoksydantów. Napoje lub napary ziołowe pijemy ciepłe. Warto dodać do nich miód i cytrynę. Musimy jednak pamiętać, aby dodatki te wrzucać do nieco przestudzonego napoju. Miód traci swoje prozdrowotne właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni. Natomiast cytryna wrzucona do wrzątku sprawia, że wytrącają się szkodliwe substancje, które mogą przyczyniać się do choroby Alzheimera.
Ciepłe napoje na przeziębienie robimy z następujących składników:
- maliny,
- czarny bez,
- imbir,
- dzika róża,
- podbiał,
- dziewanna,
- czarny bez,
- pietruszka.
Najprostszym sposobem jest herbata z sokiem malinowym i imbirem. Taki rozgrzewający napój pijemy wieczorem przed pójściem spać. Sok malinowy ma właściwości przeciwgorączkowe, zaś imbir przeciwzapalne. Napary z ziół mogą, po ostudzeniu, służyć także jako płukanka do płukania gardła.
Syrop z cebuli na przeziębienie
Klasycznym, babcinym sposobem na przeziębienie jest sok z cebuli. Szczególnie pomaga na kaszel i ból gardła. Cebula ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Wspomaga system odpornościowy. Zawiera również dużo witaminy C. Działanie syropu z cebuli jest naukowo potwierdzone i zaleca się do szczególnie dla dzieci.
Wystarczy obrać cebulę i posiekać na drobno. Cebulę posypujemy cukrem lub dodajemy miód i odstawiamy w ciepłym miejscu. Czekamy kilka godzin aż puści sok. Po około 5 godzinach syrop powinien być gotowy. Uzyskamy w ten sposób naturalny syrop na kaszel. Do smaku możemy dodać sok z cytryny. Tak zrobiony syrop możemy przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Bierzemy 3 łyżki dziennie.
Ziołowe inhalacje na górne drogi oddechowe
Mało znanym, lecz łatwym do zastosowanie sposobem na przeziębienie są inhalacje, czyli wdychanie oparów z naparów ziół. Najprostszym sposobem jest przygotowanie naparu w miseczce. Następnie nakrywamy głowę ręcznikiem, pochylamy się nad naparem i wdychamy. Można również nabyć odpowiednie naczynie do inhalacji.
Inhalacje są bezpieczne dla żołądka oraz bardzo korzystne dla śluzówek. Nawilżają błony śluzowe nosa i gardła i sprzyjają ich dobremu ukrwieniu. Ponadto rozszerzają naczynia krwionośne.
Z czego robimy inhalacje:
- szałwia,
- tymianek,
- rumianek,
- lipa.
Medycyna ludowa zna mnóstwo domowych sposobów na przeziębienie. Te sprawdzone sposoby pochodzą z czasów, gdy dostęp do lekarza był utrudniony. Nie są w stanie szybko wyleczyć przeziębienia, lecz łagodzą jego przebieg, wspomagają układ immunologiczny i poprawiają samopoczucie.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!