Trik na zatkany nos. Prosty sposób na udrożnienie zatkanego nosa
Zatkany nos odczuwamy jako nieprzyjemne uczucie utrudniające mówienie, oddychanie i odczuwanie zapachów i smaków. Utrudnia życie, dlatego też chcemy szybko znaleźć sposób, aby skutecznie odblokować nos. Czy mamy jakieś domowe sposoby, aby odetkać nos bez kropli? Przedstawiamy ciekawy trik na zatkany nos, który pozwoli ci szybko odblokować nos i odczuć ulgę.
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zatkany nos w czasie kataru i bez kataru - leczenie i domowe sposoby
Dlaczego mamy zatkany nos i jak go odetkać
Każdy zetknął się nieraz z problemem zatkanego nosa. Uczucie jest nieprzyjemne, gdyż trudno nam wtedy oddychać, trudno jeść czy mówić. Zwykle problem zatkanego nosa dotyczy infekcji górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy katar, kichanie, ból gardła, ból głowy i ogólne osłabienie. Jeśli zdarza się bez kataru, może to oznaczać inne schorzenie, jak polipy, zapalenie zatok lub skrzywienie przegrody nosowej.
Najczęściej występującą przyczyną zatkanego nosa jest obrzęk błony śluzowej nosa, która powoduje, że trudniej się oddycha. Zatkany nos bardzo często zdarza się również bez kataru, a jego przyczyny to:
- alergia,
- obecność polipów w nosie lub zatokach,
- uraz nosa,
- skrzywiona przegroda nosowa,
- powikłanie po zbyt długim przyjmowaniu kropli do nosa.
Dość często cierpimy na alergiczny nieżyt nosa, któremu towarzyszy wyciek z nosa, zatkany nos, zaczerwienienie nosa, kichanie. Alergii często towarzyszy także łzawienie, świąd i zaczerwienienie oczu.
Polipy często umiejscawiają się w okolicy uchodzenia zatok do jamy nosowej. Skutkuje to zatkaniem nosa, zaburzeniami węchu, pojawianiu się ropnej lub surowiczej wydzieliny z nosa, zaburzeniami odczuwania smaku oraz uczuciem ucisku na nos. Dolegliwości tej mogą towarzyszyć także bóle głowy, chrapanie, bóle zębów oraz nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.
W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, oprócz zatkanego nosa i wydzieliny z nosa, będziemy odczuwać charakterystyczne rozpieranie twarzy.
Przyczyny zatkanego nosa są różne i należy ustalić ich przyczynę. Jednak dolegliwość ta jest nieprzyjemna i chcemy szybko sobie pomóc.
Trik na zatkany nos - jak szybko odetkać nos bez kropli
Skuteczne, domowe sposoby, aby szybko odblokować zatkany nos
W zależności od przyczyny zatkanego nosa i towarzyszącej mu choroby lub alergii, lekarz zleci odpowiednie leczenie farmakologiczne, zwykle są to różnego rodzaju krople do nosa, spraye obkurczające. Niestety od kropli do nosa można się uzależnić. Długotrwałe stosowanie ich może mieć skutek odwrotny od oczekiwanego, czyli spowodować nawracające uczucie zatkanego nosa. Dlatego też, zastanawiamy się, czy można jednak skutecznie odetkać nos bez kropli, szczególnie jeśli jesteśmy przeziębieni i problem zatkanego nosa pojawia się mimo stosowania kropli?
W czasie przeziębienia warto zadbać o nawilżenie pomieszczenia oraz picie odpowiedniej ilości płynów. Przeciętnie dorosły człowiek powinien wypić co najmniej 1,5 litra wody dziennie.
Oprócz tego możemy stosować takie sposoby na zatkany nos jak:
- inhalacje, parówki,
- płukanie nosa roztworem soli,
- gorący prysznic,
- nacieranie klatki piersiowej olejkami eterycznymi,
- czosnek,
- kapsaicyna i ostre przyprawy.
W czasie przeziębienia i kataru warto jeść czosnek, który ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe i nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Kapsaicyna jest związkiem odpowiedzialnym za ostry smak papryczki chilii. Rozgrzewa organizm i może odetkać zatkany nos. Warto w tym okresie zjeść potrawę ostro przyprawioną, na przykład chilli, harissą, wasabi, habanero, jalapeno lub pieprzem cayenne. Warto jednak pamiętać, że ostre przyprawy mogą nasilić cieknący katar.
Najlepszy trik na zatkany nos - inhalacje
Doskonałym sposobem na trapiący nas zatkany nos są inhalacje, które bardzo łatwo jest zastosować w warunkach domowych. Jeśli problem ten towarzyszy nam często, warto zaopatrzyć się w aptece w naczynie do inhalacji. W innym przypadku wystarczy miska z wodą i ręcznik, którym nakrywamy głowę.
Najprostszym sposobem są inhalacje z sola fizjologiczną. Sól nawilża i oczyszcza drogi oddechowe. W tym celu stosujemy sól hipertoniczną (3%) lub sól fizjologiczną. Jeśli jednak nie mamy takiej soli, wystarczy sól kuchenna, w proporcjach 1 łyżeczka soli na 1 szklankę gorącej wody. Gorące powietrze wdychamy przez 10 - 15 minut.
Do inhalacji stosujemy także gorącą wodę z olejkami eterycznymi. Najlepiej działają takie olejki, jak:
- olejek eukaliptusowy,
- olejek miętowy,
- olejek sosnowy,
- olejek z drzewa herbacianego,
- olejek lawendowy,
- olejek szałwiowy.
Do gorącej wody możemy również wrzucić zioła, takie jak: szałwia lub rumianek. Do miski z wrzątkiem wrzucamy zioła lub kilka kropli olejku eterycznego. Nachylamy się nad naczyniem zasłaniając głowę ręcznikiem, tak aby opary ziołowe nie uciekały. Wdychamy parę kilka minut starając się wdychać nosem i wydychać ustami. Parówki robimy kilka razy dziennie. Świetnie działają także na noc, gdyż ułatwiają zasypianie. Sprawdź także ten artykuł: Domowe sposoby na cieknący katar – 3 naturalne metody leczenia.
Inhalacje stanowią idealny sposób na katar u dziecka. Jednak dość trudno jest zastosować u dziecka, które nie będzie chciało siedzieć z buzią pod ręcznikiem. Dodatkowym problemem jest niebezpieczeństwo wylania przez dziecko gorącej wody. Niestety są to częste przypadki, kiedy dziecko zostaje poparzone gorącą wodą z inhalacji. W takim przypadku warto zakupić specjalne naczynie do inhalacji dla dzieci, które nie stanowi niebezpieczeństwa przewrócenia się i poparzenia dziecka.
Dla dzieci możemy również zastosować specjalne plasterki z olejkami eterycznymi. Innym sposobem, dla dorosłych i dla dzieci, jest smarowanie klatki piersiowej specyfikami zawierającymi mentol.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!