Wągry w uchu - przyczyny, objawy, skuteczne sposoby na pozbycie się ich
Uszy to bardzo ważna część ciała. Dzięki nim mamy kontakt ze światem dźwięków. Niestety, ze względu na ich kształt mamy czasem problemy z zachowaniem odpowiedniej higieny. Szczególnie kłopotliwa jest sytuacja, kiedy pojawiają się wągry w uchu. Nie tak łatwo je usunąć, a wiadomo, że wyciskanie wągrów może być niebezpieczne dla skóry. Dlatego przedstawiamy sposoby na pozbycie się zaskórników z ucha.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wągrach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Skąd się biorą wągry w uchu
Tak jak wągry na plecach czy na twarzy, tak samo wągry w uszach mogą mieć kilka przyczyn. Pojawiają się wewnątrz małżowiny, są trudne do dostrzeżenia, a jeszcze trudniejsze do usunięcia. Bezpośrednią przyczyną jest nadmiar sebum wytwarzanego przez skórę. Zatyka ono porom możliwość oczyszczenia i powoduje, że powstają czarne wągry. O ile na twarzy ich powstawanie zależy od typu cery, to w uchu może wynikać z nieodpowiedniej diety albo zmian hormonalnych.
Jeżeli pojawiają się syfy w uchu, to warto zastanowić się nad naszym trybem życia. O ile nie jesteśmy nastolatkami w okresie szybkiego dojrzewania, to dieta i stres mogą być przyczyną zaburzenia hormonów. Może nią być również jakaś poważniejsza choroba. Tego typu objawy występują u kobiet na przykład przy PCOS, czyli zespole policystycznych jajników. Jeżeli nie znajdziemy więc przyczyn w diecie, żyjemy spokojnie i spędzamy czas na świeżym powietrzu, a mimo to mamy niepokojące objawy, to warto wybrać się do lekarza.
Pryszcze w uszach mogą być oznaką choroby, która wpływa na naszą gospodarkę hormonami. Najlepszym wyjściem będzie wizyta u dermatologa. To specjalista może stwierdzić co spowodowało nagłe pojawienie się wągrów. Stwierdzi też czy jest to zwykła krosta w uchu, powstała w wyniku zakażenia bakteryjnego, czy poważniejszy problem całego organizmu. Borykasz się w tym problemem także na innych partiach ciała? Sprawdź ten artykuł o wągrach na plecach i ich przyczynach.
Jak pozbyć się syfów w uchu
O ile na twarz najlepsza jest maseczka na wągry, to w uchu trudno ją zastosować. Jeżeli lekarz stwierdzi, że zaskórniki w uchu są wynikiem zmian hormonalnych, to zdecyduje o formie leczenia. Często głównym elementem leczenia jest podanie odpowiedniego antybiotyku, czasem też innych leków regulujących.
Sama krosta w uchu może zostać usunięta drogą mechaniczną. W zależności od tego w jakim miejscu pojawiły się czarne wągry można pozbyć się ich samodzielnie lub udać się do kosmetyczki. Kiedy zaskórniki w uchu są dostępne, to można spróbować je usunąć plastrami. Raczej trudne będzie wyciskanie wągrów, chyba, że ktoś nam pomoże.
Pryszcze w uszach, które są trudno dostępne z reguły są też słabiej widoczne. Można więc zaczekać z ich mechanicznym usuwaniem. Zamiast tego warto zastosować miejscowo jakąś maść, krem lub okłady antybakteryjne. Po takiej kuracji syfy w uchu powinny zniknąć same. Kiedy już wyregulujemy hormony w ciele, dobrze jest zachować pewne praktyki i odpowiednią dietę, żeby zaskórniki w uchu nie wróciły.
Co zrobić, żeby wągry w uszach nie wróciły?
Wągry w uszach to raczej rzadka przypadłość. Jeżeli jednak już raz się pojawiły, to można się obawiać, że pojawią się kolejny raz. Oto kilka zasad dbania o skórę i organizm, które sprawią, że syfy w uchu, na twarzy czy na plecach nie wrócą tak łatwo:
Odpowiednia dieta – osoby o cerze tłustej i skłonnościach do zaburzeń hormonalnych powinny unikać nadmiaru nabiału. Jeżeli udało pozbyć się pryszczy dzięki jakiejś innej diecie, to warto jej się trzymać. Każdy organizm jest inny i każdy potrzebuje nieco innych proporcji składników odżywczych. Dieta da nam pewność, że czarne wągry nie tylko nie pojawią się w uchu, ale i w innych miejscach ciała.
Dobór kosmetyków – jeśli lekarz stwierdził cerę tłustą ze skłonnością do pryszczy, to trzeba pamiętać o właściwych kosmetykach. Krem najlepiej, żeby był delikatny, raczej nawilżający, minimalizujący wydzielanie sebum. Warto przemywać uszy nie tylko wodą, ale od czasu do czasu płynem micelarnym. Wówczas nawet pojawiająca się krosta w uchu szybko zniknie.
Higiena – tak naprawdę jest najważniejsza. Dbanie o to, żeby wągry w uchu nie miały możliwości się rozwinąć trzeba zacząć od regularnego mycia. Odradzamy raczej stosowanie mydeł wysuszających skórę oraz preparatów z alkoholem. Chyba, że w przypadkach jednorazowej dezynfekcji. Niewskazane jest też wyciskanie wągrów. To ułatwia dostanie się zakażenia do ucha.
Dobór i czyszczenie słuchawek – to problem, na który mało kto zwraca uwagę. Słuchawki towarzyszą współczesnemu człowiekowi w domu, w pracy, podczas ćwiczeń. Słuchamy muzyki, rozmawiamy przez telefon, uczymy się języka – wszystko ze słuchawkami w uszach. Jedną z opcji, żeby nie pojawiły się pryszcze w uszach jest zmiana słuchawek dousznych na nauszne. Dzięki temu ograniczymy możliwość rozwoju bakterii w uchu. Jeżeli jednak nie chcemy rozstać się naszymi dousznymi lub dokanałowymi słuchawkami, to trzeba koniecznie czyścić je po użyciu. Sama wymiana nakładek nie wystarcza, bo bakterie mogą się rozwijać bezpośrednio na słuchawce. Dobrze jest więc przemyć je alkoholem albo innym łagodnym środkiem higienicznym. Przed użyciem słuchawki powinny zostać osuszone.
Jeżeli zastosujemy się do zaleceń lekarza, a następnie zachowamy higienę i odpowiednią dietę, to wągry w uchu nie powinny się pojawić ponownie.