Woda utleniona do picia - czy to ma sens? Wyjaśniamy skutki
Ostatnio picie wody utlenionej stało się jedną z proponowanych kuracji alternatywnych. Wielu lekarzy przestrzega jednak, że taka kuracja może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Czy woda utleniona do picia to dobry pomysł? Skąd wzięła się ta terapia? Jakie są opinie na jej temat i skutki jej stosowania? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Leczenie wodą utlenioną
Skąd pomysł na picie wody utlenionej?
Za każdym razem, kiedy pojawiają się nowe terapie alternatywne mają one swoich zwolenników i przeciwników. Każdy jest przekonany do swoich racji. Dla jednych autorytetem firmującym działanie leku jest nauka, inni wolą doświadczenie empiryczne. Jednak jeżeli lekarstwo okazuje się trucizną, to może nie warto ryzykować podejmując takie leczenie.
Prze II wojną światową część lekarzy stosowała zastrzyki i doustne dawki wody utlenionej na raka oraz zakażenia różnego rodzaju. W roku 1920 woda utleniona znalazła zastosowanie jako lekarstwo na wirusowe zapalenie płuc. Czy to znaczy, że kuracja jest bezpieczna? Niekoniecznie. Współczesna medycyna odradza leczenie wodą utlenioną.
Kuracja mająca na celu oczyszczenie organizmu może się skończyć poważnymi konsekwencjami, a nawet śmiercią. Nic dziwnego, że lekarze opowiadają się przeciw piciu wody utlenionej. Tym bardziej, że wielu ludzi nie stosuje się nawet do zaleceń medycyny alternatywnej. Po prostu mają własny pomysł na to w jakich dawkach ją pić.
Lekarstwo czy trucizna?
Woda utleniona to nadtlenek wodoru. Dodatkowy atom tlenu w tym związku sprawia, że ma on właściwości żrące. Nie ma to znaczenia, kiedy chodzi o dezynfekcję skóry. Nasz naskórek ma duże właściwości regeneracyjne. Nawet jeżeli trochę go naruszymy zbyt mocnym środkiem, to po pewnym czasie się odtworzy. Natomiast doustne dawkowanie wody utlenionej może powodować zaburzenie działania kluczowych organów.
To prawda, że właściwości utleniające mogą niszczyć grzyby i bakterie w naszym organizmie. Niestety mogą też niszczyć nasze własne komórki i powłoki ochronne żołądka. Dlatego woda utleniona do picia to nie jest najlepszy pomysł na oczyszczenie organizmu. Nie jest też potwierdzona jej skuteczność w zwalczaniu nowotworów.
Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie stosować tego środka jako lekarstwa. Nawet jeżeli ktoś ze znajomych poddał się takiej kuracji i jest z niej zadowolony. Tym bardziej, że bez kontroli lekarza można popełnić błędy w dawkowaniu. Woda utleniona przyda się przy domowych obowiązkach - sprawdź także ten artykuł z poradami na temat czyszczenia aluminium.
Zastosowanie wody utlenionej
Bezpieczna kuracja nadtlenkiem wodoru
Chociaż lekarze nie zachęcają do picia wody utlenionej, to nie mają aż tak złych opinii o zastosowaniu jej do ucha czy płukania ust. Woda utleniona do ucha jest dobrym sposobem, żeby szybko pozbyć się przeziębienia. Jeżeli boli cię ucho i podejrzewasz zakażenie bakteryjne to warto spróbować takiej kuracji. Jest to właściwe miejsce do wykorzystania bakteriobójczego działania tlenu.
Woda utleniona nadaje się też do terapii bolącego gardła. Płukanie ust można przeprowadzać przy zakażeniach bakteryjnych, takich jak angina, albo grzybiczych. Można też stosować ją zamiast płynu do płukania ust. Ale tu ważna uwaga – nigdy nie płuczemy czystym roztworem 3%. Bez zastosowania się do zalecanych środków bezpieczeństwa możemy jeszcze pogorszyć stan naszego gardła.
W przypadku leczenia wodą utlenioną anginy rozpuszczamy jedną łyżeczkę roztworu z apteki (3%) w pół szklanki wody. Podczas płukania ust staramy się nie łykać mieszaniny.
Z wodą utlenioną do ucha również trzeba postępować bardzo ostrożnie. Inaczej niż przy płukaniu ust, tutaj nie potrzeba dużo lekarstwa. U dzieci wystarczy jedna do trzech kropli. Przy dawkowaniu dla dorosłych można nieznacznie zwiększyć tę ilość. Za to wodę utlenioną do ucha można stosować w stężeniu 1,5 i nawet 3%. Warto dodać, że skuteczność terapii stwierdzono tylko w ciągu 12 godzin od pojawienia się dolegliwości.
Najbardziej powszechnym i bezpiecznym sposobem leczenia wodą utlenioną jest stosowanie jej na rany i otarcia. Zwłaszcza u dzieci, gdyż dezynfekcja nie jest tak bolesna jak przy użyciu środków z alkoholem.
Zastosowanie w gospodarstwie domowym
Dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu i antygrzybicznemu woda utleniona może być stosowana w gospodarstwie domowym. Chociaż woda utleniona do picia to zły pomysł, nie znaczy to, że nie przyda się w kuchni. Można ją stosować zwłaszcza do przemywania warzyw i owoców.
Niektórzy eksperymentują z zastosowaniem jej do różnych prac czyszczących. Jako ciekawostkę możemy podać kilka z nich:
- czyszczenie deski do krojenia
- czyszczenie lodówki
- dezynfekcja blatu kuchennego
- zmywanie spalenizny z garnków i piekarnika (sodę oczyszczoną mieszamy z wodą utlenioną, tworząc pastę czyszczącą)
- pranie ściereczek i myjek
Takie zastosowania wody utlenionej zbierają wiele pozytywnych opinii, szczególnie w środowiskach ekologicznych i zero waste. Woda utleniona nie pozostawia żadnych trujących substancji w środowisku. W końcu o właściwościach żrących decyduje tylko dodatkowy atom tlenu.
Inne sposoby na oczyszczenie organizmu
Wiele osób zastanawia się nad oczyszczeniem organizmu za pomocą wody utlenionej. Jeżeli z tego powodu czytasz ten tekst, to dobrze trafiłeś. Chociaż nie polecamy kuracji nadtlenkiem wodoru, to istnieje wiele innych domowych sposobów na pozbycie się złogów i niepożądanych bakterii czy grzybów z naszego ciała.
Oczyszczenie ze złogów, gromadzonych w komórkach tłuszczowych, jest możliwe dzięki zmianie diety. Istnieje też na rynku wiele herbatek oczyszczających. Ich podstawowe zadanie polega na wypłukaniu złogów w nerkach, wątrobie i umożliwienie lepszego metabolizmu tkanki tłuszczowej. Mówiąc prościej – herbatki wypłukują „brudy”, służąc dogłębnemu oczyszczeniu organizmu. Trzeba tylko pamiętać, żeby podczas kuracji dużo pić i uzupełniać mikroelementy, najlepiej jedząc odpowiednie owoce i warzywa.
Drugi sposób oczyszczania to unikanie cukru, dzięki czemu nie karmimy występujących w organizmie grzybów i pozwalamy przyjaznym bakteriom je zwalczyć. Warto podczas takiej kuracji jeść jogurty naturalne i przyjmować probiotyki. Dzięki temu odżywiamy naturalnych „strażników” naszego organizmu. Przy okazji oczyszczamy też jelita, bo poprawia się ich perystaltyka.
Chociaż picie wody utlenionej nie jest zalecaną metodą i ma wielu przeciwników, to sama substancja przydaje się przy wielu okazjach. Natomiast jak widać cudowne działanie oczyszczające można uzyskać w inny sposób.