Zaskórniki na nosie - 5 praktycznych sposobów, jak się ich pozbyć
Zaskórniki, czyli nieestetyczne czarne kropki na nosie, brodzie i czole to zmora młodych ludzi, którzy zamartwiają się jak usunąć wągry z nosa. Czy istnieją dobre domowe sposoby, aby zlikwidować wągry na nosie, brodzie czy czole? Doradzimy co robić, aby pozbyć się wągrów na nosie. Przedstawimy najlepsze domowe sposoby, jak parówka czy maseczka na wągry. Wyjaśnimy, czy warto wyciskać wągry w domu czy raczej udać się do salonu kosmetycznego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wągrach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Zaskórniki na nosie
Czarne zaskórniki - co to jest
Wielu młodych ludzi narzeka na brzydkie syfy na nosie w postaci małych, czarnych grudek. Czym są czarne zaskórniki i jak je zlikwidować? Zaskórniki na twarzy to problem wynikający z zatykania się mieszków włosowych, w których gromadzi się sebum. Sebum to naturalny łój skórny, który ma za zadanie tworzyć warstwę ochronną na skórze. Jeśli mieszki włosowe zostają zatkane przez martwy naskórek, sebum gromadzi się w środku i czernieje pod wpływem powietrza. Powstają wówczas zaskórniki otwarte. Najczęściej umiejscawiają się zaskórniki na nosie, na brodzie oraz na czole, czyli w miejscach, gdzie najczęściej występuje tłusta skóra.
Zaskórniki na twarzy, zwane także wągrami, dzielimy na czarne zaskórniki i białe zaskórniki. Czarne wągry, czyli zaskórniki otwarte, powstają wskutek zatkania się mieszków włosowych. Natomiast białe zaskórniki zamknięte, powstają wskutek nagromadzenia korneocytów u ujścia gruczołów łojowych. Są one wypełnione kremową masą rogowo-tłuszczową i wyglądają jak małe, białe kropki.
Czy wyciskanie wągrów na nosie to dobry pomysł
Tak zwane syfy na nosie to zmora młodych ludzi, którzy chcieliby wyglądać ładnie i estetycznie i szczególnie martwi ich stan cery. Czy syfy na nosie można usunąć samodzielnie? Kiedyś jedną z metod, aby zlikwidować czarne wągry było ręczne wyciskanie. Czy wyciskanie wągrów na nosie to dobra metoda? Niestety nie. Wyciskając ręcznie czarne wągry, nigdy nie jesteśmy w stanie zlikwidować wszystkich, szczególnie że usuwanie wągrów z nosa jest szczególnie trudne i bolesne. Ponadto wyciskając wągry w domu nie mamy możliwości zachować tak sterylnych warunków jak w salonie kosmetycznym, dlatego też ryzykujemy zakażenie bakteryjne, rozsianie się wągrów na inne miejsca na twarzy. Niewłaściwie traktowane czarne wągry mogą przerodzić się w ropne krosty.
Jeśli jednak chcesz wycisnąć zaskórniki na twarzy, wcześniej zrób parówkę, aby zmiękczyć skórę. Następnie przetrzyj twarz środkiem antybakteryjnym, aby zapobiec zakażeniu. Nigdy nie wyciskaj zaskórników gołymi rękami, nawet dokładnie umytymi. Wągry wyciskaj tylko przez jednorazową chusteczkę lub w lateksowych rękawiczkach.
Jak usunąć wągry z nosa domowymi sposobami
Samodzielne usuwanie wągrów z nosa
Domowe sposoby jak usunąć wągry z nosa są różne, jednak nigdy nie będą one w pełni skuteczne. Dobrą metodą jest peeling, czyli złuszczenie naskórka, który można wykonać za pomocą peelingów ziarnistych, enzymatycznych i peelingów typu „peel-off", które działają jak maseczka na wągry. Domowy peeling przy pomocy kosmetyków zakupionych w drogerii nie usunie zaskórników, lecz zapobiegnie tworzeniu się nowych dzięki dokładnemu oczyszczeniu skóry. Warto pamiętać, aby nie wykonywać peelingu zbyt często, gdyż może przyspieszać rogowacenie naskórka.
Czy jest sposób, jak usunąć wągry z nosa szybciej, na przykład przed imprezą? Służą do tego specjalne plastry na wągry. Plaster przyklejamy na nosie, brodzie, czy też na czole i pozostawiamy na kilka minut, po czym odrywamy. Jest to metoda szybka, niestety niezbyt skuteczna, gdyż po kilku godzinach wągry z powrotem wypełniają się sebum. Plastry działają powierzchniowo, nie usuwają wszystkich wągrów i nie zapobiegają tworzeniu się nowych zmian.
Obecnie reklamowane są urządzenia do usuwania zaskórników jak odkurzacz do wągrów. Cena tego urządzenia waha się od około 40 do około 120 zł. Urządzenie to wysysa zanieczyszczenia skóry jak odkurzacz, na zasadzie próżniowej.
Maseczka na wągry
Dobrym domowym sposobem jest maseczka na wągry. Przed nałożeniem maseczki należy wykonać parówkę, aby zmiękczyć skórę. Parówkę wykonujemy ze zwykłej wody. Po prostu osłaniamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad miską, gdzie para wodna nawilża i zmiękcza skórę twarzy. Do wody można również dodać ziół jak lipa, szałwia czy rumianek. Dobrze działa również parówka z olejku pichtowego. Do miski z gorącą wodą wlewamy ok. 10-15 ml olejku i trzymamy twarz nad oparami przez ok. 10 minut.
Po wykonaniu parówki czas na maseczkę na wągry. Świetnie działa ściągająca maska z cytryny i białka, która rozjaśnia i oczyszcza skórę. Mieszamy białko z jednego jajka i 2 łyżki soku z cytryny. Nakładamy maseczkę na twarz i czekamy, aż wyschnie. Wtedy zmywamy twarz ciepłą wodą.
Maseczka na wągry z miodu i sody, która działa antybakteryjnie i delikatnie złuszczająco. Jedną łyżkę miodu mieszamy z 2 łyżkami sody, nakładamy na twarz i czekamy 10 minut. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą.
Jak usunąć zaskórniki na nosie w gabinecie kosmetycznym
Nie zalecamy samodzielnego wyciskania wągrów na nosie, brodzie czy czole. Natomiast manualne oczyszczenie skóry twarzy jest jednym ze sposobów stosowanych przez profesjonalistów. Profesjonalny salon kosmetyczny jest w stanie zapewnić sterylne i higieniczne warunki, dzięki czemu nie ma ryzyka rozsiania się zaskórników i zakażenia bakteryjnego.
Przed zabiegiem oczyszczania skóry stosowany jest demakijaż i peeling. Następnie nakładana jest maseczka rozpulchniająca, która przygotowuje skórę do usunięcia zaskórników. Kosmetyczka usuwa zaskórniki ręcznie lub przy pomocy specjalnej łyżeczki. Następnie dezynfekuje skórę i nakłada maseczkę ściągającą pory. Zabiegi te pozwalają usunąć szkodliwe substancje ze skóry twarzy oraz zapobiega pojawianiu się nowych zanieczyszczeń i stanów zapalnych.
Oprócz manualnego usuwania wągrów salony kosmetyczne polecają takie metody, jak:
- usuwanie wągrów z nosa ultradźwiękami, czyli peeling kawitacyjny,
- złuszczanie naskórka kwasem glikolowym, mlekowym, salicylowym,
- mechaniczne ścieranie naskórka, czyli mikrodermabrazja,
- jonoforeza, czyli wprowadzanie w głąb skóry substancji antybakteryjnych, przeciwłojotokowych i złuszczających za pomocą prądu galwanicznego.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!