Zaskórniki zamknięte - przyczyny, objawy, domowe sposoby na usuwanie
Zaskórniki na nosie, na brodzie czy na czole to zmora wielu, głównie młodych, osób. Szczególnie trudne do zwalczania są tak zwane zaskórniki zamknięte, czyli białe zaskórniki, które znajdują się głębiej w skórze. Aby wdrożyć odpowiednie leczenie, dobrać kosmetyki, warto poznać przyczyny ich powstawania. Dowiedz się jakie są najlepsze domowe sposoby na wągry zamknięte i jaka maseczka na wągry będzie najbardziej skuteczna i jaka powinna być właściwa pielęgnacja skóry skłonnej do zaskórników zamkniętych.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wągrach.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wyglądają zaskórniki zamknięte
Zaskórniki na twarzy - przyczyny ich powstawania
Zaskórniki, zwane też wągrami, to nieestetyczne zmiany na skórze, które wyglądają jak białe lub czarne kropki na skórze. Powstają one w wyniku zatkania mieszków włosowych czy też włosowo-łojowych przez łój, martwe komórki naskórka i brud. Zaskórniki zamknięte znajdują się głębiej w skórze niż zaskórniki otwarte, dlatego też nie dochodzi do nich powietrze i nie zmieniają one barwy. Dlatego też zaskórniki zamknięte, czyli białe zaskórniki, wyglądają jak małe białe grudki na skórze. Natomiast czarne zaskórniki to zaskórniki otwarte, które ciemnieją wskutek dostępu powietrza.
U większości osób pojawiają się zaskórniki na nosie, na czoło i na brodzie, czyli w strefie T, która jest najbardziej podatna na przetłuszczenie. W większości przypadków wągry pojawiają u osób z tłustą cerą. Główne przyczyny powstawania zaskórników to nadmierna produkcja sebum, nieodpowiednie złuszczanie się naskórka czy też nieprawidłowa budowa porów. Na zatykanie się porów i mieszków włosowych wpływają również niewłaściwie dobrane kosmetyki czy też niewłaściwa pielęgnacja skóry.
Czym się różnią białe i czarne zaskórniki
Na twarzy pojawiają się dwa rodzaje zaskórników, czyli zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte. Zaskórniki zamknięte, czyli białe zaskórniki, powstają w wyniku zaczopowania się porów skóry. Wyglądają one jak białe grudki pod skórą, gdyż są wypełnione kremową masą rogowo-tłuszczową.
Zaskórniki otwarte, czyli czarne zaskórniki, wyglądają jak czarne punkciki na skórze. Pojawiają się głównie na twarzy, lecz mogą występować także na plecach oraz klatce piersiowej. W tym przypadku pory nie są całkowicie zablokowane. Zaskórniki otwarte wypełnione są mieszaniną łoju i martwych komórek. Wskutek utleniania masy te przybierają kolor czarny.
Zarówno zaskórniki otwarte jak i zamknięte stanowią drzwi otwarte dla zakażeń bakteryjnych. Lipidy zawarte w sebum stanowią idealną pożywkę dla bakterii. Dlatego też zaskórniki prowadzą do powstawania stanów zapalnych i mogą przerodzić się w trądzik lub ropne krosty.
Leczenie zaskórników zamkniętych
Zaskórniki na nosie, na czole czy na brodzie, są trudne do wyleczenia. Nie da się ich usunąć przy pomocy wyciskania. Wyciskanie zaskórników, szczególnie zamkniętych, jest o tyle niebezpieczne, że może doprowadzić do rozsiania się zmian na całej twarzy, ponadto może prowadzić do zakażenia bakteryjnego skóry. Wyciskanie może przynieść odwrotny efekt i przyczynić się do nasilenia się trądziku.
Leczenie zaskórników zamkniętych jest trudne, gdyż nie są to zmiany powierzchniowe. Polega ono przede wszystkim na systematycznym oczyszczaniu skóry, aby pozbyć się martwych komórek naskórka, obniżyć produkcję łoju i zlikwidować nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Do systematycznego oczyszczania twarzy rano i wieczorem stosujemy kosmetyki lekkie i beztłuszczowe w postaci żelu, pianki lub płynu micelarnego. Dobrym rozwiązaniem jest szczoteczka do mycia twarzy, które również złuszcza stary naskórek. Po oczyszczeniu stosujemy tonik bezalkoholowy, który przywraca skórze prawidłowe pH.
Odpowiednie leczenie zaskórników to przede wszystkim dobry krem na dzień i na noc, peeling oraz dobra maseczka na wągry. Krem powinien być lekki i nietłusty i powinien zawierać alfa- i beta-hydroksykwasy. Peeling przeprowadzamy raz w tygodniu przy pomocy preparatów drobnoziarnistych. Po peelingu na twarz nakładamy maseczkę oczyszczającą. Bardzo dobrze działa maseczka na wągry na bazie glinek lub drożdży. Maseczki tego rodzaju działają przeciwbakteryjnie, ściągają pory, rozjaśniają i wygładzają skórę.
Mając skłonność do zaskórników zamkniętych nie musisz rezygnować z makijażu. Pamiętaj jednak, aby nie stosować gęstych, dobrze kryjących podkładów i pudrów, które mogą dodatkowo zatykać pory. Makijaż dobrze jest zmyć od razu po powrocie do domu.
Domowe sposoby na białe zaskórniki
Na zaskórniki zamknięte można również zastosować domowe sposoby z wykorzystaniem ogólnodostępnych produktów, z których samodzielnie możemy zrobić tonik, maseczkę na wągry czy też peeling. Tonik do przemywania twarzy możemy wykonać z ziół, na przykład z rumianku, ogórków czy soku z cytryny.
Na zaskórniki zamknięte idealnie sprawdza się tonik z aspiryny, która złuszcza i oczyszcza skórę. Przygotowujemy go rozpuszczając 15 tabletek aspiryny w 100 ml przegotowanej wody. Aby tonik miał większe działanie antybakteryjne możemy dodać do niego kilka kropli gliceryny lub olejku olejku pichtowego. Świetny tonik do skóry z zaskórnikami zamkniętymi możemy również zrobić z nafty i olejku pichtowego.
Domowym sposobem możemy również wykonać świetny peeling, jak:
- peeling ze zmielonego ryżu i mleka,
- peeling ze zmielonych płatków owsianych i jęczmiennych wymieszanych z przegotowaną wodą.
Pomocnym sposobem jest również maseczka na wągry z ogórka, żurawiny czy też siemienia lnianego. Sprawdzoną maseczkę na wągry możemy zrobić z białka z jednego jajka oraz 2 łyżek soku z cytryny. Składniki mieszamy i nakładamy na skórę twarzy i czekamy aż zaschnie. Po zaschnięciu zmywamy ją ciepłą wodą.
Leczenie zaskórników zamkniętych jest nieco trudniejsze niż zaskórników otwartych, gdyż leżą one głębiej. Musimy w tym przypadku dać sobie więcej czasu i wykonać więcej pracy. Jednak systematyczne zabiegi oczyszczające dadzą dobre rezultaty.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!