Na czym polega zastrzeganie numeru

Zastrzeżenie numeru w ustawieniach

Istnieją dwa podstawowe sposoby zastrzegania numeru. Pierwszym z nich jest blokada prezentacji numeru w ustawieniach telefonu. Dzięki włączeniu takiej usługi w telefonie możemy mieć pewność, że osoby, do których dzwonimy nie zobaczą naszego numeru.

Ukrycie numeru w ustawieniach komórki jest inne dla każdego modelu. Jak zastrzec numer za pomocą tej usługi odpowiemy dokładnie w dalszej części poradnika. Jeżeli instrukcja tutaj podana nie będzie pasowała do twojego telefonu, to najlepiej sprawdź na forum internetowym lub na stronie producenta jak to ustawić.

Zwykle łatwiej jest się domyślić, jak to działa, kiedy miało się do czynienia wcześniej z podobnym oprogramowaniem. W telefonie Huawei, Samsungu lub Lenovo z Androidem istnieje pewien schemat wyłączania widoczności numeru. Tak samo jest w przypadku oprogramowania iOS.

Zaletą korzystania z funkcjonalności w telefonie jest to, że możesz raz ukryć numer i nie przejmować się sprawą. Jeśli po jakimś czasie postanowisz zmienić ustawienia, to po prostu odblokujesz funkcję wyświetlania w taki sam sposób.

Zastrzeżenie numeru jako usługa u operatora

Jak zastrzec swój numer? Niektórzy operatorzy udostępniają usługę blokowania numeru za pomocą specjalnego kodu. Jest to usługa jednorazowa. Klient zastrzega numer na czas rozmowy wybierając odpowiedni kod przed wpisaniem właściwego numeru, z którym chce się połączyć. Taką ofertę znajdziesz na pewno w Play, Plus, Orange i u większości popularnych operatorów.

Takie zastrzeganie numeru w telefonie jest praktyczne dla osób, które zwykle nie potrzebują tej usługi. Jeżeli chcesz skorzystać ze swojego telefonu w celach służbowych, ale wolisz uniknąć odpowiedzi na prywatny numer, to idealna opcja. Zastrzeżenie numeru zajmie dosłownie kilka sekund.

W dalszej części poradnika napiszemy dokładnie jak zastrzec numer, tutaj tylko zaznaczamy różnice między dwoma sposobami blokady prezentacji numeru. Każdy z nich jest dość prosty. Co wybierzecie zależy więc od aktualnej potrzeby.

Warto dodać, że przed każdym zastrzeżeniem powinniśmy się zastanowić dwa razy. Większość osób, do których będziecie dzwonić odrzuci połączenia z nieznanymi numerami.

Zastrzeganie numeru w różnych telefonach

Ukrywanie numeru na Androidzie

Ukrywanie numeru może się różnić w zależności od oprogramowania na komórce. Nie wystarczy przeczytać jednej instrukcji w internecie. To nie jest pytanie, jak usunąć instagrama czy jak wyłączyć reklamy w przeglądarce. Oczywiście interfejs jest intuicyjny i być może bez dokładnych instrukcji domyślisz się jak włączyć blokadę wyświetlanego numeru. Jednak wiele osób nie do końca zna swój telefon i warto mieć ogólne pojęcie o tym, gdzie są przechowywane odpowiednie funkcje. Poniżej dowiesz się jak wygląda blokada prezentacji numeru na telefonach z oprogramowaniem Android.

Oto jak zastrzec numer telefonu w najprostszy sposób:

  • Otwórz połączenia w telefonie (słuchawka)
  • Wybierz ustawienia połączeń
  • Przejdź do „dodatkowych ustawień”
  • Wybierz ID rozmówcy (w ustawieniach wybierz „ukryj numer” lub „ukryj ID”)

To zastrzeganie numeru działa na smartfonach Huawei, Lenovo i Honor. W Samsungu ścieżka jest bardzo podobna. Istnieją nieznaczne różnice w nazwach funkcji (np. „więcej ustawień” zamiast „dodatkowe ustawienia”). Jeżeli masz inny model telefonu, to zastrzeżenie możesz włączyć w ogólnych ustawieniach telefonu. Wadą tej metody jest to, że nie działa u niektórych operatorów na kartę. Czasem w telefonie, którego używasz ta opcja jest zablokowana, np. w opisie są „domyślne ustawienia operatora”. Jak zmienić ustawienia u operatora powiemy w dalszej części poradnika.

Jak zastrzec numer w iOS

Nieco inaczej wygląda zmiana ustawień w iPhone'ach. Oprogramowanie iOS jest może bardziej intuicyjne. To nie znaczy, że użytkownik od razu wie, jak ukryć swój prywatny numer. Oto instrukcja jak zastrzega się numer na telefonach z iOS:

  • Wejdź w ustawienia
  • Wybierz „Telefon”
  • Przejdź do zakładki „Pokaż moje ID wywołującego”
  • Naciśnij zakładkę, a pojawi się funkcja o tej samej nazwie.
  • Za pomocą przeciąganego przycisku możesz ją przestawić na nieaktywną.

Prawda, że proste? Tak jak w Androidzie, te ustawienia są niezależne od operatora. Ukrycie numeru tą metodą można przeprowadzić w Play, Orange i wszędzie indziej.

W starszych wersjach oprogramowania ta procedura może się nieco różnić. Na szczęście jest na tyle intuicyjna, że znajomość ogólnych zasad powinna pomóc ci w zastrzeżeniu numeru. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak namierzyć telefon.

Jak wygląda zastrzeżenie numeru u operatora

Jednorazowe zastrzeganie numeru u operatora

Jak zastrzec numer u operatora? Zasada jest wszędzie podobna. Jednorazową usługę uruchamia się wpisując kod przed wpisaniem numeru telefonu, na który chcemy zadzwonić. Tak jak w przypadku innych kodów aktywujących usługi, kod powinien się znaleźć między dwoma krzyżykami (znaczkami „#”). W praktyce zastrzeganie numeru wygląda tak # 31 # i tu wpisz numer, z którym chcesz się połączyć.

Obecnie tego samego kodu używają wszyscy popularni operatorzy. Dzięki temu nie musisz się martwić, czy masz telefon w Plus, Orange czy Play. Po prostu wybierasz #31# i osobie po drugiej stronie wyświetli się albo „numer zastrzeżony” albo „numer prywatny”.

Wybieranie numeru na telefonie oraz porady, jak zastrzec numer i zastrzeganie numeru
Zastrzeżenie i zastrzeganie numeru, czyli najlepsze porady, jak zastrzec numer

Czy lepiej ustawiać zastrzeżenie w telefonie czy u operatora? Ta konkretna usługa jest przeznaczona do wyjątkowych sytuacji. Powiedzmy, że chcesz porozmawiać z osobą, którą podejrzewasz o próbę wyłudzenia twoich danych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, jednorazowe ukrywanie numeru może być też podobne w pracy telemarketera.

Jest to też dobry sposób, żeby użyczyć komuś swojego telefonu, ale nie upubliczniać swojego numeru. Powiedzmy, że koledze padła bateria w komórce i chce zadzwonić do domu, że się spóźni na obiad. Chcesz mu pomóc, ale nie masz ochoty dostawać telefonów zwrotnych. Właśnie wtedy warto włączyć jednorazowe zastrzeżenie numeru telefonu.

Oprócz tego możesz skorzystać blokady wyświetlania numeru na stałe.

Jak ustawić niewidoczny numer na stałe

Jeżeli z jakichś powodów nie możemy albo nie chcemy zastrzec numeru w telefonie, to można to zrobić korzystając z usługi operatora. Jak zastrzec numer u różnych operatorów? Istnieje kilka sposobów. Operatorzy tacy jak Orange udostępniają użytkownikom oprogramowanie. W jego ramach, np. Mój Orange, możliwe jest zastrzeganie numeru po aktywacji usługi. Można też zadzwonić na udostępnioną infolinię. W Orange zastrzega się numer dzwoniąc pod *100 lub *500. Klienci biznesowi tego operatora mogą ustawić niewidoczny numer, dzwoniąc pod *600. Niezależnie od tego czy robisz to na Huawei, Samsungu czy LG usługa zostanie aktywowana.

W Play ukrycie na stałe jest możliwe dzięki wpisaniu odpowiedniego kodu: *31*#. Nie należy tego mylić z jednorazowym ukryciem. Odpowiednimi kodami można też aktywować prezentację numeru lub jednorazową prezentację.

Plus udostępnia usługę CLIR klientom abonamentowym. Możesz ją aktywować logując się do aplikacji online, następnie w kategorii „pozostałe usługi” wybierasz „Zastrzeżenie prezentacji własnego numeru”. Możesz to samo uzyskać wysyłając smsa z kodem na numer 2601. Kod „dodaj PLUSKOD5 CLIR” aktywuje, a „usuń PLUSKOD5 CLIR” dezaktywuje zastrzeżenie. Jeżeli jesteś klientem na kartę, to prawdopodobnie masz włączoną usługę automatycznie.

Ukrywanie numeru – jakie są minusy?

Wiedza jak zastrzec numer nie wystarczy, żeby działać całkowicie anonimowo. Wielu użytkowników narzeka, że zastrzeżenie nie obejmuje smsów i mmsów. To ogranicza swobodne korzystanie z telefonu. U niektórych operatorów wręcz trzeba odblokować zastrzeganie numeru w telefonie, żeby w ogóle wykonać smsa.

Inny problem polega na tym, że użytkownik po drugiej stronie może blokować nieznane numery. Znaczy to, że automatycznie odrzuca twój numer. W ten sposób zaburzona jest komunikacja. Nic dziwnego, że zastrzeganie numerów, kiedyś tak popularne, jest coraz rzadsze.

Co by nie było jest to czynność prosta i pozwala na zyskanie pewnej anonimowości w momencie, kiedy tego potrzebujemy. Ze względu na wady i tylko okazjonalne zalety większość osób decyduje się na zastrzeganie jednorazowe.

Podobał ci się ten poradnik? Był przydatny? Zobacz też, jak możesz wykorzystać orzechy do prania.

ikona podziel się Przekaż dalej