3 porady, które pomogą ci wybrać najlepsze oświetlenie do swojej kuchni
Według znanego powiedzenia – kuchnia jest sercem domu. To w niej wznosimy się na wyżyny umiejętności kulinarnych, przyjmujemy gości i parzymy aromatyczną kawę po ciężkim dniu pracy. Urządzając jej każdy centymetr warto uwzględnić funkcjonalne rozwiązania, dzięki którym praca nad popisowymi daniami będzie jeszcze przyjemniejsza.
Obok odpowiedniej kolorystyki, doboru sprzętu i dodatków, które nadają przytulności, nie możemy zapomnieć o… oświetleniu!
Aby ułatwić Wam to zadanie zabraliśmy trzy, podstawowe porady, dzięki którym zakup lampy do kuchni będzie jeszcze łatwiejszy. Wszystkie lampy oraz akcseoria oświetleniowe wymienione w artykule znajdziecie na https://swiatloistyl.pl/oswietlenie-kuchni.
Porada 1: ustal układ oświetlenia.
Najważniejszym i pierwszym krokiem, który pozwoli ci dobrać idealne oświetlenie do kuchni, jest odpowiedzenie sobie na takie pytania jak – jaki metraż pragnę oświetlić? Jak będzie wyglądała moja przestrzeń do pracy? Czy oprócz blatu pragnę doświetlić także inne elementy (np. wyspę)?
Odpowiedzi na te pytania są niezbędne zarówno z punktu widzenia funkcjonalności, jak również - estetyki. Ostatecznie wybrać możesz:
- Lampy wiszące lub sufitowe, które stanowić będą za tzw. oświetlanie centralne,
- Lampy punktowe, najczęściej jako oświetlenie nad wyspą w kuchni,
- Lampy dekoracyjne, o których nieco więcej przeczytasz poniżej.
Pierwsze, a więc lampy sufitowe do kuchni, stosuje się zarówno jako centralny punkt w lokalach o niewielkim metrażu, jak i jako uzupełnienie oświetlenia punktowego, rozwieszonego w większych przestrzeniach gastronomicznych. Pamiętaj jednak, że oświetlenie do kuchni górne nie oświetli dokładnie zakamarków lub przestrzeni nablatowej. Warto zatem uwzględnić lampy punktowe, które dostarczają światła nie tylko za naszymi plecami, ale także bezpośrednio nad miejscem pracy. To dzięki nim precyzyjna praca nad przygotowywanymi daniami jest łatwiejsza i bezpieczniejsza.
Podpowiedź I: W szerokiej ofercie oświetlenia wybierz te umieszczone na przegubach, dzięki którym można dobrowolnie ustawiać i kierować w wybranym dla siebie kierunku.
Porada 2: dobierz odpowiednią żarówkę.
Wybór odpowiedniego źródła świtała jest równie istotne co wybór klosza. W ich wyborze powinniśmy kierować się nie tylko estetyką, ale także energooszczędnością i barwą światła. Obecnie do naszej kuchni możemy wybrać:
- Żarówkę klasyczną - jest zdecydowanie najtańszą opcją, wykazującą się jednocześnie najkrótszą żywotnością. Jej wybór jest ekonomiczny, ale nie ekologiczny, co z pewnością stanowi za kluczową wadę w przypadku zwolenników podejścia zero waste.
- Żarówkę LEDową – zdecydowanie bardziej energooszczędna od swojej poprzedniczki, nie emituje ciepła i cechuje się ogromną wytrzymałością. Za te zalety przyjdzie nam jednak zapłacić dużo większą cenę.
- Halogeny – zdecydowanie tańsza opcja od LEDów, wykazująca się przyjemnym dla oka światłem. Niestety wyższe koszty eksploatacji i stosunkowo niska trwałość stanowi za ich główne wady.
Podpowiedź II: W ofercie sklepów znajdziesz ozdobne żarówki – z np. widocznym, kolorowym żarnikiem. Wiele z nich przypomina stare żarówki lub industrialne elementy, inspirowane amerykańskimi fabrykami.
Porada 3: dekoracja vs. funkcjonalność.
Znajdź balans pomiędzy estetyką, a funkcjonalnością. Wiele lamp zdumiewa finezyjnym wykonaniem, wykorzystując żeliwne elementy, kolorowe szkło czy kryształy. Pamiętaj jednak, że wszystkie te dodatki ostatecznie muszą łączyć w sobie niezbędną funkcjonalność. Jeśli więc wybrana przez ciebie lampa albo kolorowe diody są istotne z punktu designu, nie zapomnij uzupełnić ich górnym światłem, które w razie konieczności doświetli wnętrze.
Tak oto żyrandole do kuchni w stylu skandynawskim są niezwykle proste, przypominają geometryczne figury i są głównie w odcieniu bieli, beżu i szarości. Lampy industrialne inspirowane są magazynami z XVIII wieku oraz opuszczonymi stacjami kolejowymi, a oświetlenie w stylu prowansalskim przypomina stare, przetarte klosze, które dziedziczymy po naszych przodkach.
Podpowiedź III: Na szczęście dziś producenci oświetlenia łączą w sobie zarówno design, jak i konkretne właściwości i funkcje. Nie bój się pytać doradców oraz architektów, którzy podpowiedzą ci na co zwrócić uwagę.
artykuł sponsorowany