Wybierając karmę dla kota, dość łatwo nieświadomie popełnić błędy. Wybór dostępnych na rynku produktów zawierających jedzenie dla kotów jest bardzo duży, a wiedza opiekunów dotyczących tego, co faktycznie służy zwierzęciu, wciąż niewystarczająca. Czym powinno się kierować wybierając pokarm dla kota? Jakie są szkodliwe mity na temat odżywania kotów?

1.  Przekarmianie kota

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w karmieniu kota jest jego przekarmianie. Właściciele mruczków często zachowują się wobec swoich podopiecznych podobnie jak babcie „dokarmiające” swoje wnuczki. W przypadku kotów nagminnym problemem jest nadwaga, a co się z nią wiąże – pogorszenie kondycji zwierzaka i, podobnie jak u człowieka, szereg chorób towarzyszących otyłości – choroby krążenia, choroby układu moczowego, problemy ze stawami. Karma dla kota powinna być racjonalnie porcjowana i wyliczana kotu w ciągu dnia w niewielkich porcjach, ale często. Nie można jednak zostawiać kotu wypełnionej po brzegi miski i napełniać ją za każdym razem, gdy stanie się pusta!

Przeczytaj również: Karma dla kota – na co zwrócić uwagę!

2. Żywienie kota tym, co „od zawsze” lubi

Zdaniem właścicieli kotów są to bardzo wybredne stworzenia. Nic dziwnego, że właściciel cieszy się, kiedy w końcu „trafi w smak” swojego pupila. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że inne jest zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy, kiedy jest kot jest małym kociakiem, a inne kiedy dorośnie. Kocięta potrzebują więcej składników odżywczych i białka do prawidłowego rozwoju niż dorosłe osobniki. Specjalne potrzeby żywieniowe mają koty po kastracji, które po zabiegu nabierają skłonności do tycia. Ten element również trzeba uwzględnić w ich diecie.

3. Uznawanie ludzkich smakołyków za smakołyki dla kota

Również częstym błędem jest przenoszenie na pupila swoich upodobań żywieniowych, a w praktyce – dzielenie się z nim swoimi posiłkami. Z miłości, w dobrej wierze koty często raczone są przysmakami z pańskiego stołu. To błąd! Dla zdrowia kota niewskazany jest nawet najpyszniejszy nasz obiad w postaci smażonej ryby czy mocno przyprawionych kotletów. Podobnie jest ze słodyczami – choć kot zajadający się czekoladą będzie uroczo wyglądał, jest to dla niego niebezpieczne ze względu na znajdującą się w czekoladzie teobrominę, która jest trująca dla zwierząt. Jeśli chcemy urozmaicić dietę czworonoga, podarujmy mu przysmaki dla kota dostępne na zooart.com.pl stworzone specjalnie z myślą o potrzebach zwierzęcia. Smaczki dla kota o smaku owoców morza, kurczaka i tuńczyka będą dla niego równie smaczne i atrakcyjne, jak dla nas nasze ludzkie przysmaki. Jednak takie specjalne przysmaki będą zdrowe i całkowicie bezpieczne.

4. Karmienie kota wyłącznie mięsem (lub wyłącznie dietą wegetariańską)

Żadna skrajność w odżywianiu kota nie jest dobra. Kot jest zwierzęciem mięsożernym, dlatego próby uczynienia z niego wegetarianina są absolutnie niedopuszczalne i szkodliwe dla jego zdrowia. Nie znaczy to jednak, że należy kota karmić wyłącznie mięsem. Tym bardziej, że nie każde mięso jest dla niego wskazane – koty nie mogą jeść wieprzowiny, która jest dla nich zbyt ciężkostrawna. Dobrze dobrana dieta kota powinna być zbilansowana i dostarczać mu wszystkich składników odżywczych: tłuszczy, witamin i minerałów.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej