Co oznaczają zawroty głowy - objawy, leczenie

Co oznacza kręcenie się w głowie i jak sobie pomóc

Kręcenie się w głowie, zawroty głowy zdarzają się dość często i dotykają 5 - 10% ludzi. Kręcenie się w głowie odbierane są jako wirowanie wewnętrzne lub wirowanie otoczenia. Czasami odczucie dotyczy braku stabilności, niepokoju, braku równowagi, kołysania. Przyczyny tej dolegliwości są bardzo różne, dlatego też warto wiedzieć, czy zawroty głowy nie są objawem jakiejś choroby i jak sobie pomóc, jeśli pojawiają się często, a lekarz wykluczył poważne schorzenie.

Objawy zawrotów głowy są również bardzo różne. Niekiedy towarzyszą im nudności, oczopląs lub zaburzenia równowagi. Najczęściej dzieje się to w przypadku problemów laryngologicznych. Niekiedy pojawiają się wymioty, nudności, szumy uszne, wrażenie zatkania ucha lub zaburzenia słuchu. W przypadku zawrotów głowy związanych z problemami neurologicznymi lub ogólnoustrojowymi dochodzi do poczucia dezorientacji, podwójnego widzenia, zaburzeń czucia,

Zawroty głowy mogą być wywołane przez choroby i schorzenia:

  • laryngologiczne, dotyczące głównie uszu,
  • układu nerwowego,
  • ogólnoustrojowe.

Zawroty głowy mogą zostać wywołane także przez niektóre leki, na przykład leki antydepresyjne, nasenne, przeciwpadaczkowe lub rozszerzające naczynia krwionośne.

Najczęściej występującą przyczyną zawrotów głowy są schorzenia laryngologiczne, głównie w obrębie uszu. Inną przyczyną są choroby układu nerwowego. Zawroty głowy mogą pojawić się przy migrenach, zaburzeniach snu, stanach lękowych i depresji. Ale też mogą oznaczać choroby mózgu, a także guza mózgu.

Warto również wiedzieć, że w głowie może się kręcić w wyniku zwykłych, życiowych przyczyn, które nieświadomie sami powodujemy. Zawroty głowy powoduje niedożywienie lub odwodnienie, na przykład jeśli w wyniku nawału pracy nie zjemy we właściwym czasie. Również przemęczenie, nadużywanie alkoholu może wywołać kręcenie się w głowie. Zawroty głowy mogą pojawić się w czasie podróży, w wyniku choroby morskiej lub lokomocyjnej. Również długie wpatrywanie się w ekran komputera lub komórki może spowodować kręcenie się w głowie.

Co pomaga na zawroty głowy - leki i naturalne sposoby

Na czym polega leczenie zawrotów głowy i do jakiego lekarza należy się udać. Jeśli zawroty głowy zdarzają się często udajemy się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do laryngologa lub do neurologa. Szczególnie ważne jest szybkie udanie się do lekarza, jeśli zawrotom głowy towarzyszą takie objawy, jak:

  • silny ból głowy,
  • drętwienie jednej połowy ciała,
  • osłabienie kończyn.

Samo kręcenie się w głowie jest objawem innej choroby, dlatego też ważne jest rozpoznanie. Najczęściej wykonywanym badaniem jest tomografia komputerowa. Następnie zleca się środki doraźne, aby pomóc pacjentowi pozbyć się dolegliwości. Stosuje się również leczenie samej choroby i rehabilitację. Konieczne jest poznanie źródła zawrotów głowy, gdyż leczenie jest inne w zależności od choroby. Często poznanie przyczyny wymaga wizyt u wielu specjalistów i wykonywania specjalistycznych badań.

Czy istnieją dobre, domowe sposoby na zawroty głowy? W przypadku zawrotów głowy można pomóc sobie ziołami. Po domowe sposoby na zawroty głowy sięgamy wtedy, gdy wykluczone zostały poważne choroby. Szczególnie warto stosować naturalne metody, jeśli cierpimy na przewlekłe i długotrwałe kręcenie w głowie z uzasadnionej przyczyny. Sprawdź także ten artykuł: Domowe sposoby na ból głowy. Zobacz, co łagodzi dolegliwości.

Dobre, domowe sposoby na zawroty głowy - jak sobie pomóc jeśli często kręci ci się w głowie

Co pomaga na zawroty głowy - naturalne sposoby

Oprócz badań i leków, a szczególnie wtedy, gdy lekarz wykluczy chorobę, warto wspomagać się naturalnymi, domowymi metodami, aby sobie pomóc. Dlatego warto wiedzieć co pomaga złagodzić zawroty głowy.

Ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości płynów, gdyż zawroty głowy mogą pojawić się w wyniku odwodnienia. Przeciętnie człowiek powinien wypić co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Niezastąpiona, w przypadku zawrotów głowy, jest woda mineralna. Dobry wpływ wody mineralnej na złagodzenie zawrotów głowy został udowodniony naukowo.

Warto również poprawić swój styl bycia, a przede wszystkim zadbać o właściwą dietę i odpowiednie odżywianie się. Dobrze jest brać lunch box do pracy, żeby zjeść i nabrać energii. Niemniej ważne jest wysypianie się, stosowanie metod relaksacyjnych i odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Warto również posiłkować się ziołami, jeśli zawroty głowy, bez wyraźniej przyczyny, trapią nas często.

Zioła i produkty na zawroty głowy:

  • żurawina - na złagodzenie zawrotów głowy doskonale działa napar z liści żurawiny,
  • mięta pieprzowa - picie naparów z liści mięty, łagodzi zawroty głowy,
  • imbir - w postaci przyprawy dodawane do dań lub herbatki imbirowej dobrze wpływa na ciśnienie krwi, dlatego też spożywanie go łagodzi zawroty głowy, mające tło naczyniowe i nerwowe,
  • bazylia, czosnek i seler naciowy dodane do diety poprawiają krążenie i pomagają przy zawrotach głowy,
  • ocet jabłkowy z miodem w proporcji 2 łyżeczki miodu i octu jabłkowego rozpuszczone w szklance wody i wypijane między posiłkami pomoże przy bólach i zawrotach głowy wynikającym z niskiego poziomu glukozy we krwi.

Zawroty głowy często trapią osoby z niskim ciśnieniem krwi. W takim przypadku warto wzbogacić dietę o witaminy B12, żelazo i kwas foliowy. Ponadto pomagają napary z miłorzębu japońskiego.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej