Inteligentny dom - co to jest i jaki system wybrać?
Nowoczesne technologie stały się synonimem XXI wieku. Dzięki odwadze producentów oraz świadomości konsumenckiej o stworzonych, nowych możliwościach zyskujemy wiele nowych, funkcjonalnych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że coraz częściej obserwujemy wpływ zachodniemu rynku na rodzimym poletku, który przyczynia się do projektowania i dystrybucji nowoczesnych gadżetów i proekologicznych technologii. Ostatecznie wdrażanie tych systemów ma szanse m.in. zmodernizować nasze domy. Na czele tych propozycji plasuje się tzw. inteligentny dom.
O inteligentnych rozwiązaniach słów kilka
Wspomniany już inteligentny dom jest złożonym systemem zarządzania i sterowania danym budynkiem. Zawansowana technologia montowana jest przez specjalistów, tworząc złożony system czujników i detektorów zintegrowanych z główną instalacją.
Nasze domy, oprócz fundamentów i elewacji, złożone są z m.in. wielu punktów świetlnych, alarmów i okien ochranianych żaluzjami. Wszystkie te elementy połączone są siecią, nazywaną w nomenklaturze loT, której zarządzenie wymaga skoordynowanego systemu. To z tą myślą powstała technologia inteligentnego domu, którego zarządzanie i użytkowanie jest nie tylko proste, ale także komfortowe.
Właściciel zamontowanego systemu może korzystać z niego w dowolnym punkcie posesji (a nawet poza nią). Dzieje się tak dzięki Wi-Fi, które pozwala spełnić główne założenie systemu: maksymalizacja funkcjonalności z obcięciem kosztów eksploatacyjnych.
Produkty inteligentnego domu
Możliwości, jakie niesie za sobą inteligentny dom są liczne, dlatego też poniższe funkcje są przysłowiową „wisienką na torcie” wszystkich opcji.
- Ogrzewanie oparte na inteligentnym sterowaniu temperatur w danych pomieszczeniach,
- Rolety, umożliwiające zdalne opuszczenie i podnoszenie,
- Inteligentne gniazdka, umożliwiające monitorowanie zużywanej energii,
- Oświetlenie, w którym montuje się odbiorniki ROP-03 oraz ROP-06. Dzięki nim możliwe jest sterowanie od jednego do kilku źródeł światła,
- Wspomniane już alarmy – czujniki dymu, alarmy przeciwpożarowe, czujniki ruchu.
Wybranymi funkcjami można sterować za pomocą pilotów lub łączników bezprzewodowych (np. w postaci smartfonów). Ich zasięg pozwala na sterowanie systemami zewnętrznymi (czyli na zewnątrz domu), jak i wewnętrznymi (w środku domu). W przypadku tych pierwszych wykorzystuje się specjalistyczne odbiorniki oznakowane symbolami RWS-311 C/Z oraz RWS-311 J/. Wiele niezbędnych elementów, które pozwolą ci wdrożyć powyższe funkcje znajdziesz na https://dlaelektrykow.pl/ .
Zalety inteligentnych rozwiązań
Po pierwsze - inteligentny system zapewnia nieocenione bezpieczeństwo zarówno posesji, jak i garażu i co oczywiste – samych mieszkańców. Dzięki kontrolowaniu i wczesnym reagowaniu na wszelkie, niebezpieczne sytuacje, jesteśmy w stanie przeciwdziałać i zapobiegać kradzieżom lub aktom wandalizmu. System alarmowy w niezwykle sprawny sposób informuje nas o próbie wtargnięcia na posesję, pozwalając na np. wcześniejsze powiadomienie stosownych władz. Co za tym idzie – umożliwia monitorowanie również podczas naszej nieobecności, np. będąc w pracy lub na wczasach.
Po drugie – inteligentne rozwiązanie minimalizuje koszty związane z awariami czy wspomnianym już włamaniem. Optymalizacja kosztów dotyczy też elektryczności, wyłączając zdalnie zapalone światła czy wyłączane konkretnych gniazdek. Oscyluje się, że tak skonfigurowany system pozwala zaoszczędzić nawet 50% dotychczasowych kosztów.
Po trzecie – system zapewnia komfort domownikom, łącząc w sobie układy takie jak ogrzewanie, multimedia, gaz czy prąd. Raz zaprogramowany system można dowolnie modyfikować, dostosowując go do zmiennych oczekiwań. Całość działa automatycznie i intuicyjnie, dzięki czemu korzystanie z funkcji jest niezwykle proste.
Po czwarte – i ostatnie - od 2021 roku budowane domy mają spełniać nowe, proekologiczne wymagania, co pozwala sądzić, że inteligentne systemy są przyszłością, kreującą nowe trendy.
artykuł sponsorowany