Jak stworzyć bezpieczną kuchnię dla maluchów? Kilka praktycznych porad
Pojawienie się dziecka w domu odwraca życie do góry nogami – również pod względem organizacji wnętrz. Okazuje się bowiem, że dobrze znana i zaplanowana przestrzeń tak naprawdę często nie nadaje się dla maluchów, a niekiedy może być nawet dla nich niebezpieczna.
Szczególnym miejscemy w każdy domu jest kuchnia i to właśnie na niej chcielibyśmy się dziś skupić, pokazując, co zrobić, żeby ją odpowiednio zabezpieczyć przed szeregiem pomysłów, które mogą zrodzić się w młodych główkach.
Planowanie to podstawa działania – bezpieczna i wygodna kuchnia
W kuchni spędzamy olbrzymią ilość czasu na wykonywaniu rozmaitych czynności związanych z przygotowywaniem dań, ale także na spożywaniu wspólnych posiłków oraz niekiedy również zabawie z najmłodszymi, którzy chętnie uczestniczą w życiu domu. Z tego względu należy zadbać o to, żeby kuchnia była dla nich zawsze bezpieczna.
Gdy w rodzinie pojawia się dziecko, należy zaplanować wszystkie elementy wyposażenia, sprawdzić, czy aby aktualne rozwiązania na pewno się sprawdzą, gdy maluch zacznie samodzielnie poznawać świat. Nikt nie ma bowiem oczu dookoła głowy, a o wypadek naprawdę nietrudno. Trzeba zatem zawczasu zminimalizować ewentualne ryzyko.
Eliminacja niebezpiecznych, ostrych narożników
Pierwszą rzeczą, która od razu przychodzi do głowy w przypadku ochrony maluchów, to konieczność usunięcia wszelkich ostrych narożników mebli. Często jest ich naprawdę sporo, a mogą grozić wieloma konsekwencjami w razie upadku. W najlepszym razie skończy się na bolesnym guzie, zdarzają się jednak sytuacje, gdy obrażenia są zdecydowanie poważniejsze.
Warto zatem odpowiednio wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich narożników z pomocą miękkich, naklejanych nakładek, które minimalizują konsekwencje ewentualnego upadku.
Gniazda elektryczne pod ścisłą ochroną – jak zabezpieczyć dziecko przed porażeniem prądem?
Kolejnym elementem, który niestety nie jest możliwy do usunięcia ze względów czysto praktycznych, są gniazda elektryczne. W kuchni coraz częściej montuje się gniazda hermetyczne, które posiada w swojej ofercie również sklep elektryczny Gajwer, dostarczający sprawdzone rozwiązania do domu lub innych przestrzeni.
O ile jednak gniazda przeciwbryzgowe stanowią optymalne zabezpieczenie przed dostaniem się do ich wnętrza wody, to zazwyczaj szybko kapitulują przed dziecięcą pomysłowością. Warto zatem jako dodatkową ochronę zastosować specjalne wkładki, umieszczane bezpośrednio w otwarach w kontakcie. Dzięki temu zyskamy pewność, że dziecko nie włoży do wnętrza palców lub jakichkolwiek narzędzi.
Ostre narzędzia i domowa chemia z daleka od dziecka
W kuchni przechowujemy bardzo często wiele ostrych przedmiotów, na przykład noży i widelców, do których dziecko nie powinno mieć dostępu. Muszą się zatem zawsze znajdować poza zasięgiem małych rączek. Jeśli trzymamy noże w pojemnikach na blacie, należy bezwzględnie ustawić je tak, żeby dziecko nigdy nie mogło po nie sięgnać w chwili naszej nieuwagi lub nieobecności.
Podobnie wygląda sytuacja z rozmaitymi produktami chemicznymi (np. środków czystości), które znajdują się w kuchennych szafkach. Warto zabezpieczyć je za pomocą specjalnych blokad. Dzięki nim maluch na pewno nie dostanie się do środka, a szkodliwa chemia nie dostanie się w jego ręce.
Przestrzeń do gotowania – strefa zakazana
Najmłodsi bardzo często pragną naśladować dorosłych w wielu czynnościach. Istnieją jednak miejsca w kuchni, do których raczej nie powinni się zbliżać. Jednym z nich jest kuchenka i piekarnik. Dziecko nie potrafi jeszcze logicznie analizować sytuacji, dlatego też nie dostrzeże, że garnek stojący na kuchence może być gorący oraz że łatwo się nim poparzyć. Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka, warto oddzielić przestrzeń do gotowania tak, żeby maluch nie miał do niej w ogóle dojścia.
Jeśli nie jest to możliwe, powinniśmy chociaż zadbać o to, żeby dzieci nie były w stanie samodzielnie dosięgnąć do włączników na kuchence.
Zapewnienie maluchom rozrywki – kuchnia to miejsce do życia
Życie nie opiera się jednak na samych zakazach. Warto zatem stworzyć w kuchni przestrzeń dedykowaną maluchom, w której będą mogły bawić się pod naszą kontrolą, gdy my będziemy akurat przyrządzać posiłki. Zapewnienie przyjemnego miejsca, na przykład ze stoliczkiem i krzesełkiem oraz szeregiem zabawek i materiałów do rysowania, może sprawić, że dziecko nie będzie kojarzyło kuchni wyłącznie z tym, że jest to przestrzeń dla niego zakazana.
Zadbajmy o optymalizację kuchni i odpowiednie zabezpieczenie jej. Stwórzmy też choćby niewielki kącik, w którym maluch będzie mógł się bawić samodzielnie lub z rodzicami. Przecież dom ma być przyjaznym miejscem dla wszystkich domowników, nawet tych najmniejszych.
artykuł sponsorowany