Czyste powietrze w biurze - jakie ma znaczenie?

Jakość powietrza, którym oddychamy ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Jest ono szczególnie istotne wśród osób chorujących na astmę, alergie wziewne i osoby z chorobami układu krążenia. W niewietrzonych pomieszczeniach wzrasta poziom dwutlenku węgla, a w połączeniu z pozostałymi zanieczyszczeniami powietrza (kurz, alergeny, drobnoustroje, substancje chemiczne) ma to negatywny wpływ na jakość pracy pracowników, ich samopoczucie i zdrowie. Wydłuża się proces podejmowania decyzji i reagowania w ważnych sytuacjach kryzysowych, spada zdolność do myślenia strategicznego i umiejętność zarządzania posiadanymi danymi i informacjami. Pracownicy gorzej radzą sobie ze stresem, trudniej jest im się skoncentrować i częściej cierpią z powodu migreny.

Na jakość powietrza w biurze i domowym gabinecie ma także wpływ wilgotność powietrza. Optymalny jej poziom to 40-60%. Zbyt suche powietrze w biurze może podrażniać śluzówki powodując infekcje, zaczerwienienie i pieczenie oczu, a mocna chemia stosowana do czyszczenia pomieszczeń biurowych może wywołać ból głowy czy katar. W każdym biurze znajduje się sporo urządzeń elektronicznych, które zaburzając równowagę jonową negatywnie wpływają na koncentrację i ogólne samopoczucie.

Syndrom chorego budynku

Nazwa to oznacza bardzo złe warunki do pracy i przebywania w takich wnętrzach. Pracownicy nie tylko częściej chorują, ale też obniża się ich komfort psychiczny. Bardzo często osoby przebywające przez dłuższy czas w takich niekorzystnych warunkach zaczynają przejawiać różne problemy zdrowotne:

 • ból głowy
 • zawroty
 • spadek koncentracji
 • złe samopoczucie
 • nasilone objawy alergiczne
 • infekcje
 • problemy skórne

Jest to częstą przyczyną nieobecności w pracy wywołanych właśnie alergią, dolegliwościami astmatycznymi oraz infekcjami górnych dróg oddechowych. Takie gorsze samopoczucie przyczynia się również do zmniejszenia zadowolenia z pracy, a częstsze absencje pracowników mogą zmniejszać wydajność pracy całego przedsiębiorstwa.

Nasilone objawy alergii i astmy w miejscu pracy

W pomieszczeniach biurowych ilość zanieczyszczeń powietrza jest niejednokrotnie większa niż na zewnątrz. Alergeny, kurz, roztocza w połączeniu z suchym powietrzem mogą nasilać objawy alergii i astmy. Mają na to wpływ również silne chemiczne środki czystości i odświeżacze powietrza stosowane w biurach, nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń i zanieczyszczenia przedostające się z zewnątrz. Wszystkie one mogą powodować alergiczny katar, uporczywy kaszel, astmę oskrzelową, problemy dermatologiczne (choroby skórne), choroby krtani i zapalenia płuc.

Równowaga jonowa a koncentracja

W pomieszczeniach biurowych i w domowym gabinecie znajduje się sporo urządzeń elektronicznych, które wytwarzają jony dodatnie szkodliwe dla naszego samopoczucia. Mogą one powodować bóle głowy, osłabienie i znużenie, suchość w gardle, katar i kaszel, spadek zdolności szybkiego i skutecznego podejmowania decyzji, większą podatność na stres i pogorszenie koncentracji. Wszystko to przyczynia się do spadku jakości pracy, utrudnia naukę i znacznie wydłuża czas realizacji zadań.

Jak poprawić jakość powietrza w biurze i domowym gabinecie?

 • wietrzenie - w zamkniętych pomieszczeniach wzrasta stężenie CO2. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu, które pozwoli wprowadzić do wnętrza świeże, natlenione powietrze
 • wilgotność powietrza - zadbaj o utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności w biurze. Gdy powietrze staje się zbyt suche warto skorzystać z nawilżacza powietrza
 • jonizacja powietrza - pozwoli utrzymać równowagę jonową w pomieszczeniu. Jonizator to urządzenie, które produkuje jony ujemne korzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Warto używać jonizatora w pomieszczeniach, w których znajduje się sporo elektroniki
 • oczyszczanie powietrza - jedynym skutecznym sposobem pozbycia się zanieczyszczeń powietrza z biura, które mogą powodować choroby i alergie jest regularne stosowanie oczyszczacza powietrza. Oczyszczacz pochłania nawet najmniejsze frakcje zanieczyszczeń, filtruje powietrze, a następnie oddaje do pomieszczenia powietrze czyste i świeże. Jest idealnym rozwiązaniem nie tylko w okresie jesienno zimowym, ale przez cały rok i znacznie poprawia komfort alergików i astmatyków. Wybierając do biura oczyszczacz można zdecydować się na urządzenie wyposażone w przydatne funkcje nawilżania i jonizacji, dzięki czemu za pomocą jednego oczyszczacza kompleksowo zadbamy o czyste, nawilżone i odpowiednio zjonizowane powietrze w przestrzeniach biurowych lub domowym gabinecie. Kupując oczyszczacz powietrza w sprawdzonych sklepach, jak Oddychaj Swobodnie, masz pewność, że urządzenie będzie najwyższej jakości i skutecznie zadba o jakość powietrza w twoim biurze.
 • rośliny - nie zapominajmy o tych naturalnych oczyszczaczach powietrza. Rośliny świetnie natleniają powietrze i pochłaniają zanieczyszczenia, ale przy okazji spełniają walory estetyczne i upiększają wnętrze.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej