Mieszkanie - kupno czy wynajem
Każde pisklę kiedyś musi opuścić gniazdo. Kierując się tą zasadą, my również w pewnym okresie życia stajemy przed dylematem, jakie lokum będzie dla nas najlepsze. Wyprowadzka od rodziców to początek naszej drogi do dorosłości i niezależności. Kolejną jest decyzja czy lepiej jest wynająć czy zakupić własne mieszkanie na kredyt? Obiec opcje mają swoich zwolenników i przeciwników, a wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej oraz aspiracji i potrzeb.
Wynajem - wady i zalety
Wiele z nas ceni sobie swobodę jaką daje wynajęcie mieszkania. Tak by się przynajmniej wydawało, gdy widzimy ilość ogłoszeń dotyczących wynajmu lub weryfikując sytuację naszych znajomych. Tymczasem w Polsce, procent osób wynajmujących waha się między 15-20%. Wynajem daje poczucie wolności i sprawia, że wieloma rzeczami nie musimy się martwić. Plusem wynajmowania mieszkań jest fakt uniknięcia zobowiązań kredytowych. Nawet jeśli nas na nie stać, to jednak zawsze są one przysłowiowym kamieniem u szyi, który ciąży na nas dopóki nie zostanie spłacony. Wynajmując mieszkanie nie musimy martwić się remontem, bo ten zależy od właściciela nieruchomości. Oszczędza nam to zatem wielu formalności. Przede wszystkim wynajem daje nam jednak możliwość mobilności. Jeśli zapragniemy przenieść się do innego miasta, mamy uciążliwego sąsiada lub przestała nam się podobać okolica, w jakiej mieszkamy - możemy się przeprowadzić. Z drugiej strony, przyjmuje się, że koszt wynajmu jest spory oraz chwiejny. Rynek nieruchomości jest płynny i wpływają na niego zarówno inflacja, trendy jak i sytuacja gospodarcza w kraju. To też jest lokowanie kosztów dla właściciela. Uiszczając opłatę za wynajem, praktycznie nic nie mamy dla siebie na przyszłość, a poza tym, podlegamy ewentualnej eksmisji w przypadku braku płatności. Nawet jeśli regulujemy je terminowo, właściciel zawsze może stwierdzić, że potrzebuje mieszkania dla siebie i wypowie nam umowę najmu, a my zostaniemy na przysłowiowym lodzie. Kwestia remontów też jest mieczem obosiecznym, gdyż za każdym razem gdy zechcemy coś zmienić - powiesić obraz, przemalować ściany - musimy prosić o zgodę właściciela.
Dlatego też wynajem sprawdzi się w przypadku studentów, osób bezdzietnych, tych, którzy szukają jeszcze swojego miejsca w życiu, czy osób ceniących sobie niezależność i mobilność.
Kupno - wady i zalety
Kupując mieszkanie (więcej porad na Mieszkanie.pl) na własność mamy z pewnością poczucie swojego własnego miejsca. Zakup daje nam stabilizacje, możliwość decydowania o sobie i swoim mieszkaniu w sposób dowolny i swobodny. Zakupując mieszkanie gromadzimy swój osobisty majątek, który może być dziedziczony i przekazywany kolejnemu pokoleniu, które nie musi się martwić o dach nad głową i nie jest obarczone kredytem. Dodatkowo, jeśli sami zaciągnęliśmy kredyt na własne M, możemy spłacić go przed terminem i w pełni cieszyć się własnością. Z drugiej strony zakup mieszkania będzie się wiązał z wysokimi kosztami kredytu i zobowiązaniem zaciąganym przeważnie na okres ok 30 lat. Posiadając własność nieruchomości stajemy także przed większą trudnością do przeprowadzki w inne miejsce. Ewentualna trudność ze sprzedażą mieszkania może opóźnić znalezienie nowego lokum i ograniczyć naszą mobilność. Na koniec, dysponując mieszkaniem, wszystko pozostaje na naszej głowie - nie możemy już ignorować potrzeb wymiany instalacji, sprzętów czy nie martwić się remontem.
Mimo tego, że w pewnym momencie zapewne każdy z nas zamarzy o własnym mieszkaniu, jest to opcja dla osób posiadających sporą zdolność kredytową lub oszczędności, a także dla osób ceniących stabilizację, chcących zabezpieczyć swoje dzieci na przyszłość.
Koszty czyli co opłaca się bardziej
Mówi się, że bardziej opłacalna opcją jest zakup mieszkania, gdyż lepiej opłacać swoje niż cudze. Jest w tym wiele racji, chociaż opłacalność konkretnej opcji zależy od wielu czynników - lokalizacji, sytuacji rynkowej czy gospodarczej. Wynajmując mieszkanie ponosimy jedynie koszty najmu, czynszu i mediów, nie martwiąc się innymi rzeczami. Przy zakupie mieszkania należy wyszczególnić większą ilość kosztów. Do podstawowych należy opłata kredytu, na którą składają się odsetki, oprocentowanie, prowizje bankowe czy ubezpieczenia. Ponadto posiadając własność musimy uwzględnić podatek od nieruchomości oraz koszty notarialne i sądowe związane z nabyciem hipoteki. Do tego dochodzą koszty wyposażenia mieszkania czy remontów. Na koniec do uregulowania pozostają nasz opłaty użytkowe tj. czynsz, opłaty za gaz, wodę, ścieki czy śmieci, internet czy fundusz remontowy.
Nie da się jednak jednoznacznie stwierdzić która opcja - wynajem czy kupno mieszkania - jest lepsza. Wybór pozostawmy poszczególnym jednostkom w oparciu o możliwości oraz potrzeby.
artykuł sponsorowany