Wybór odpowiedniej żarówki – od czego zależy?

Rzadko kiedy wystarczy wybrać się do sklepu z żarówkami i od razu wybrać tę idealną – wyjątkiem będzie sytuacja, w której dokładnie wiemy, czego potrzebujemy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze tego źródła światła. Do niedawna na rynku dostępnych było wiele rodzajów żarówek, mniej lub bardziej energooszczędnych. Obecnie zwykłe żarówki zostały wycofane, zastąpione modelami LED. Ich popularność wynika z długiej żywotności, przyjazności dla środowiska naturalnego, możliwości pracowania przy niskim i wysokim napięciu, niedużego poboru prądu, wysokiej wydajność i efektywności. Dawniej wystarczyło mieć na uwadze moc żarówki, ale obecnie dużo ważniejsza jest jasność świecenia, barwa, kąt padania światła, trwałość, zasilanie, gwint. Najbardziej istotna okazuje się być ilość lumenów, ściśle powiązana z jasnością świecenia. Obowiązuje tutaj prosta zasada – im więcej lumenów, tym żarówka daje jaśniejsze światło.

Kolejną kwestią będzie barwa światła, czyli jego temperatura. Do wyboru mamy żarówki o barwie światła zimnej, neutralnej i ciepłej. W przypadku tych pierwszych można mówić o niebieskim świetle, widnieje na nich oznaczenie 5500-6500 K. Idealnie sprawdzają się tam, gdzie potrzebujemy wzmożonej koncentracji i wykonujemy precyzyjne działania. Żarówki o ciepłej barwie świecą na żółto, mają oznaczenie 2200-3000 K. Doskonale nadają się do sypialni i wszędzie tam, gdzie pragniemy się zrelaksować, wypocząć. Z kolei te o barwie neutralnej można poznać po oznaczeniu 4000 K. Warto po nie sięgać podczas pochmurnych, melancholijnych, krótkich dni. Pozwalają na lepsze skupienie.

Moc i gwint w żarówkach

Żarówki mogą mieć różne rodzaje trzonka, co ma bezpośredni wpływ na ich zastosowanie w konkretnym oświetleniu. Najpopularniejsze są gwinty normalne – 27 mm i małe – 14 mm. Innymi często stosowanymi rodzajami gwintów są te z oznaczeniem GU10, MR11 i MR16. Jeśli chodzi o moc żarówki, to należy mieć na uwadze przy wyborze metraż pomieszczenia. Do małych i średnich wnętrz wystarczą żarówki o mocy 10W a do tych dużych od 12 do 17W.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej