Kiedy wybieramy płytki do domu, najczęściej koncentrujemy się na tym, by pasowały do aranżacji wnętrza, odpowiadały wzorem i kolorystyką. Jednak zanim udamy się do kasy z opakowaniem płytek, które nam się spodobały, przyjrzyjmy im się nieco bliżej. Przeanalizujmy, czy będą trwałe i pozwolą na wieloletnią eksploatację. Zwróćmy też uwagę, czy nie będą śliskie, a jeżeli dodatkowo chcemy zatroszczyć się o bezpieczeństwo, to spójrzmy na płytki antypoślizgowe na rawdecor.pl.

Czym wyróżniają się płytki antypoślizgowe?

Zastanówmy się najpierw, co takiego jest w płytkach antypoślizgowych, że wyróżniają się na tle pozostałych. Przede wszystkim ich powierzchnia jest chropowata, co ma za zadanie zapobiegać ślizganiu się, a co za tym idzie, gwarantuje lepszą przyczepność dla obuwia. W zależności od tego, jaką klasę antypoślizgowości ma dany produkt, stabilność będzie na innym poziomie.

Klasę antypoślizgowości nadaje się w toku badań i testów. Na podstawie tego, jakie są wyniki danych płytek, dostają one odpowiednie klasy. Najniższą klasą antypoślizgowości jest ta oznaczona R9, ale w warunkach domowych wartość ta będzie wystarczająca. Na rynku bez problemu znajdziemy także wyższe klasy, jak R11, czy R12, ale z reguły stosuje się je w zakładach pracy, gdzie jest wysoki poziom wilgotności.

Gdzie powinny być wykorzystane płytki antypoślizgowe?

Wiedząc już, czym dokładnie są płytki antypoślizgowe, zastanówmy się, w jakich miejscach warto je ułożyć. Przede wszystkim rewelacyjnie sprawdzają się tam, gdzie podłoga często jest mokra, a przez to może stać się śliska i stanowić pewne zagrożenie. Zatem warto je ułożyć m.in. w łazience lub holu. Płytki antypoślizgowe nie muszą być na całej powierzchni podłogi, a jedynie jej fragmencie, przykładowo w okolicy wanny lub prysznica, gdzie ryzyko poślizgnięcia się i upadku jest większe.

Jednak jeśli chcemy jeszcze pełniej dbać o bezpieczeństwo domowników, zwłaszcza kiedy w domu biegają dzieci, o płytkach antypoślizgowych warto pomyśleć także w innych pomieszczeniach, gdzie także zamierzamy kłaść płytki, a więc na przykład w kuchni, jadalni albo salonie.

Liczy się nie tylko klasa antypoślizgowości?

Jeśli prześledzimy specyfikację dowolnego modelu płytek, to znajdziemy znacznie więcej informacji aniżeli klasa antypoślizgowości. W przypadku, gdy płytki mają być w pomieszczeniu intensywnie eksploatowanym, liczy się także klasa ścieralności. Jest to istotne na przykład w kuchni. Oprócz tego płytki kuchenne powinny być odporne na działanie temperatury. Natomiast w łazience ważna powinna być dla nas również wodoodporność. Przyglądając się dokładnie opisom płytek, nasz wybór będzie bardziej świadomy, a w naszym domu znajdą się płytki, które posłużą przez długi czas.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej