Jak wybrać płytę ceramiczną? Przegląd modeli, cen i opinii

Warto na wstępie podkreślić, że płyta ceramiczna to oczywiście nie to samo, co inna popularna płyta elektryczna, czyli płyta indukcyjna. Obie płyty grzewcze do zabudowy różnią się przede wszystkim konstrukcją, sposobem działania oraz stosowanymi naczyniami. Łatwo jednocześnie pomylić je z uwagi na podobny wygląd.

Płyta indukcyjna działa na zasadzie szybkozmiennego pola magnetycznego, nagrzewając wyłącznie dno naczynia, z którym wchodzi w reakcję. Płyta ceramiczna ma znacznie łatwiejszy sposób działania i konstrukcję, gdyż palniki w niej nagrzewają umieszczone pod spodem grzałki. Zdecydowanie łatwiej odróżnić płyty gazowe od ceramicznych, choć i te mogą mieć płomienie umieszczone pod płytą.

Płyta elektryczna z indukcją wymaga zastosowania specjalnych garnków i patelni, gdyż tylko wówczas możliwe jest prawidłowe działanie. Ceramiczne płyty kuchenne do zabudowy, podobnie jak płyty gazowe dają możliwość stosowania tradycyjnych naczyń, których cena często jest niższa. To właściwość, która zdecydowanie ma wpływ na opinie na temat indukcyjnej płyty grzejnej.

Wymiary płyt ceramicznych to z reguły około 59 x 52 cm lub odpowiednio nieco mniejsza lub większa – w zależności od producenta. Na rynku znaleźć można także mniejsze, dwupalnikowe płyty, które sprawdzą się idealnie dla singli lub osób, które mało gotują. Wymiary, jeśli chodzi o płyty dwupalnikowe, to plus/minus 30 x 52 cm w zależności od producenta.

Ceramiczne płyty grzewcze do zabudowy – zalety

Ceramiczna płyta grzejna posiada wiele zalet, wśród których wymienić warto bezpieczeństwo podczas użytkowania, łatwość utrzymywania w czystości oraz interesujący design, wpisujący się w obecne trendy aranżacyjne.

Płyta ceramiczna zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, jakiego nie dadzą płyty gazowe. Modele dostępne na rynku są wyposażone w specjalny czujnik, który uniemożliwia przypadkowe uruchomienie pola grzejnego w momencie, kiedy nie stoi na nim żadne naczynie. Ponadto tego rodzaju płyty kuchenne często posiadają także wbudowany timer, pozwalający na zaprogramowanie ich czasu pracy.

Ceramiczna płyta grzejna zapewnia również łatwość czyszczenia, gdyż nie posiada trudnych zakamarków, a wysokiej jakości powłoka ceramiczna jest odporna na uszkodzenia. Jeszcze większą odpornością cieszy się tak zwana płyta witoceramiczna, będąca rodzajem płyty ceramicznej. Wykonano ją bowiem z hartowanych materiałów wykończeniowych.

Jeśli chodzi o aranżacje i design, na rynku dominują czarne płyty, rzadziej spotykana jest biała płyta ceramiczna. W swojej ofercie posiadają ją między innymi marki Bosch czy Amica. Biała płyta grzejna doskonale wpisuje się nie tylko w styl nowoczesny, ale także prowansalski czy skandynawski, gdzie dominuje jasna kolorystyka. Dobrze pasują do niej inne sprzęty AGD w tym kolorze, np. kuchenki mikrofalowe.

Płyta ceramiczna do zabudowy – wady

Nie da się ukryć, że płyta witoceramiczna czy ceramiczna posiada także swoje wady. Choć ich cena jest niższa od płyt indukcyjnych, okazuje się jednak, że płyta ceramiczna jest droższa w eksploatacji, co potwierdzają opinie użytkowników. Tutaj każdy musi rozważyć sam, czy interesuje go oszczędność przy samym zakupie czy długofalowa w postaci niższego zużycia prądu.

Istotną wadą jest także fakt, że pola grzejne płyty ceramicznej muszą wystygnąć po zakończeniu gotowania, więc nie należy ich od razu myć czy narażać się na przypadkowe dotknięcie. Z drugiej strony płyta witoceramiczna niektórych producentów wykorzystuje tę energię pod koniec gotowania, gdyż specjalnie wbudowany czujnik wyłącza płytę na chwilę przed jego zakończeniem

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem płyty ceramicznej, zebrane na tej stronie artykuły zdecydowanie ułatwią ci podjęcie decyzji.