Mięso od szynki – jak wybrać i przygotować

Dobra szynka wieprzowa

Żeby twoje danie było naprawdę dobre warto zacząć od wyboru mięsa dobrej jakości. Mięso od szynki, które wybieramy na pieczeń powinno być świeże, nie za tłuste. Świeża szynka wieprzowa jest zawsze sprężysta i nie śliska, nie powinna mieć też wyraźnego zapachu. Jeżeli masz możliwość, to kupuj takie mięso od szynki, które pochodzi z ekologicznych hodowli lub z wolnego wybiegu. Jeżeli nie, to przynajmniej kup świeże mięso na wagę.  Mięso szynki wieprzowej może ważyć nawet do kilkunastu kilogramów, dlatego nie kupujemy go w całości. Tym bardziej, że pieczeń ma być robiona w rękawie, co ogranicza jej objętość. W większości przepisów na szynkę z piekarnika waga kawałka nie przekracza 2-2,5 kg. Tzw. kulka wieprzowa, czyli szynka bez kości może ważyć ok. 1-1,5 kg.

Zanim napiszemy, jak przygotować i jak upiec szynkę w piekarniku jeszcze kilka słów o jej wartościach odżywczych. Zaletą szynki wieprzowej jest to, że nie ma dużo tłuszczu. Jest jednym z najzdrowszych kawałków mięsa wieprzowego. Zawiera dużo białka (ok. 20,5 g na 100 g mięsa), szereg witamin z grupy B, pewną ilość witaminy C i E, a także śladowe ilości witaminy A. Poza tym znajdziemy w niej mikro i makroelementy tj. magnez, fosfor, potas, żelazo i wapń.

Marynata – sprawdzony przepis

Częścią sekretu doskonałej pieczeni jest właściwa marynata. Można ją przygotować na wiele sposobów. Tutaj ograniczymy się do jednego przepisu. Jeżeli chcesz zrobić szynkę wieprzową z warzywami, to jej smak dobrze będzie się komponować z marynatą ziołową.

Składniki:

  • 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
  • 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
  • 1/2 łyżeczki suszonego oregano
  • 3 ząbki czosnku lub 1/2 łyżeczki czosnku granulowanego
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 4 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
  • 3 łyżki soku z cytryny
  • szczypta mielonego pieprzu

Głównym źródłem ziołowego smaku są aromatyczne zioła. Szczególnie ważny w marynacie do pieczeni jest rozmaryn. Używamy suszonych, bo mają intensywniejszy zapach i są łatwo dostępne przez cały rok. Nie powinno zabraknąć także czosnku (polecamy raczej świeży, ale granulowany też spełni zadanie).

Sól mieszamy z wodą, dodajemy do niej przyprawy, oliwę, sól i pieprz, a także rozgniecione lub starte ząbki czosnku. Umyty i osuszony ręcznikiem papierowym kawałek mięsa od szynki umieszczamy w tak przygotowanej zalewie. Powinien się w niej schować w całości. Odkładamy najlepiej na całą noc (do doby).

Alternatywą jest marynata bez wody. Olej miesza się z przyprawami i tą miksturą naciera się mięso.

Jak upiec szynkę w piekarniku

Umieszczanie szynki w rękawie foliowym

Potrawy z piekarnika robione w rękawie foliowym mają wiele zalet. Jedną z ważniejszych jest zapobieganie wysychaniu pieczeni. Dzięki temu, że warzywa i szynka znajdują się blisko siebie aromaty doskonale się przenikają. Oto jak umieścić kulkę wieprzową z warzywami w rękawie.

Krok 1. Przygotuj 1 marchew średniej wielkości, 1 pietruszkę, paprykę czerwoną, 1 pora. Warzywa pokrój w słupki. Por pokrój w plasterki.

Krok 2. Rękaw zamknij z jednej strony klamrą (klamerki do rękawa powinny być w zestawie), żeby powstała torebka. Włóż do niego mięso z marynaty i warzywa. Zamknij rękaw z drugiej strony. Najlepiej jeżeli mięso ma z obu stron trochę luzu. Trzeba pamiętać o sosie, który pojawi się podczas pieczenia.

Krok 3. Przewróć całość kilka razy, żeby mięso wymieszało się z warzywami. Rękaw ułóż na blasze do pieczenia i przekuj w kilku miejscach.

Niektórzy kulkę pieczoną w całości wiążą sznurkiem. Dzięki temu mięso jest bardziej zwarte. Jeżeli mamy zwarty kawałek mięsa od szynki, to nie ma potrzeby go wiązać. A może zainteresuje cię także ten artykuł z przepisami, jak upiec szynkę w piekarniku?

Pieczeń – jak upiec i podać

Szynka pieczona w rękawie powinna być przygotowana w temperaturze 180-190 stopni. Temperatura pieczenia na pewno nie powinna przekraczać 200 stopni. Nie chcemy, żeby szynka spiekła się od zewnątrz, a w środku pozostała surowa. Lepiej dać jej więcej czasu na przeniknięcie ciepła do środka, przegryzienie różnych aromatów i puszczenie soków. Nie chcemy też, żeby warzywa za bardzo nam się spiekły.

Szynka pieczona w rękawie z pierkarnika, a także najlepsze przepisy na szynkę pieczoną - szybkie i sprawdzone receptury na soczystą szynkę
Szynka pieczona w piekarniku w rękawie, czyli sprawdzone przepisy, najlepsze składniki oraz porady

Mięso w rękawie foliowym najlepiej piec do dwóch godzin. Następnie przeciąć rękaw i dopiec 15-20 minut od góry, żeby się ładnie zarumieniło.

Według alternatywnego przepisu marynuje się mięso w rękawie i następnie w całości wkłada do piekarnika.

Ten sposób na pewno oszczędzi wam trochę przekładania. Ale wtedy całość przypraw i warzyw musicie umieścić poprzedniego dnia w marynacie.

Po wyjęciu z piekarnika można podawać na ciepło jako danie obiadowe lub przestudzić i jeść jako wędlinę. Jako część dania doskonale komponuje się z ziemniakami i surówką. Nie ma reguł co do rodzaju surówki. Kierujemy się tutaj własnym gustem i dostępnością składników w domu.

Szynka w rękawie foliowym – porady, przyprawy i dodatki

Ponieważ mamy już warzywa upieczone razem z szynką, to dobrze jest przygotować jakąś kontrastową surówkę, bez zbyt wielu składników np. mizerię, posiekaną kiszoną kapustę czy starty seler ze śmietaną.

Zamiast typowo ziołowych przypraw można zastosować ostrzejsze, które zmienią nieco smak potrawy. Dobrą alternatywą jest tutaj sproszkowana papryka słodka i ostra oraz pieprz ziołowy. Jeżeli chcemy uzyskać smak przypominający bardziej dziczyznę, to warto dodać jagody jałowca.

Szynki w rękawie foliowym nie musimy robić w całości. Alternatywą jest pokrojenie mięsa i wymieszanie go z warzywami i przyprawami. W takim wypadku możemy pominąć etap macerowania, co skróci czas przygotowania. Niemacerowane mięso nie będzie jednak tak kruche i aromatyczne.

Szynkę można podawać z czerwonym winem wytrawnym, które doskonale pasuje do każdego rodzaju pieczeni.

Szynka w rękawie foliowym z warzywami jest dobrym pomysłem na świąteczne lub uroczyste danie. To również doskonały sposób na domową wędlinę, bez żadnych konserwantów. Dodajmy jeszcze, że szynka pieczona jest dość lekkim mięsem. Zwłaszcza w porównaniu z innymi potrawami z wieprzowiny.

ikona podziel się Przekaż dalej