Dlaczego lubimy trudne, podchwytliwe zagadki

Czym są podchwytliwe zagadki dla dorosłych i dla dzieci i jakie cechy powinny spełniać

Zagadki towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Niegdyś pełniły rolę zabawy imprezowej, kiedy to ludzie umilali sobie spotkania towarzyskie zadając zagadki. Osoby, które umiały wymyślić trudne i ciekawe zagadki były cenione w towarzystwie. Zagadki pełniły też rolę testu na inteligencję, kiedy to zadawano zagadki, aby sprawdzić czy dana osoba jest odpowiednio sprytna i nadaje się na dane stanowisko. Obecnie podchwytliwe zagadki pełnią rolę głównie zabawy imprezowej i warto je znać jeśli mamy dzieci i chcemy zapewnić im fajną zabawę w czasie imprez ale także na co dzień, kiedy chcemy fajnie spędzić czas z dzieckiem. Zagadki, szczególnie logiczne lub słowne, mają także na celu rozwój intelektualny dziecka. Rozwijają jego mózg i ćwiczą logiczne myślenie. Co ważne, dzieci uwielbiają takie zabawy, ale trzeba dostosować zagadki do ich wieku, aby się nie zniechęciły.

Czym jest zagadka? Zagadka występuje w formie pytania, na które odpowiedź nie jest oczywista i łatwa. Rozwiązanie zagadki, czyli odpowiedź na zadane pytanie, wymaga myślenia, często abstrakcyjnego i twórczego. Zagadki podchwytliwe stawiają pytania pozornie logiczne i łatwe. W rzeczywistości są nieoczywiste, zawierają haczyk czyli skomplikowane rozumowanie. Rozwiązanie ich wymaga twórczego i niekonwencjonalnego myślenia. Często szybka i pozornie logiczna odpowiedź jest błędna. Zagadki te ćwiczą umysł i skłaniają do niekonwencjonalnego, nietypowego i twórczego myślenia. Często są też śmieszne, aby rozbawić towarzystwo.

Zagadki podchwytliwe są trudne, gdyż zawierają tekst nie tylko naprowadzający pytanego na rozwiązanie, lecz także mylące, aby zbić pytanego z tropu i naprowadzić go na błędną odpowiedź.

Zagadki pełnią rolę dydaktyczną i rozrywkową. Mają na celu rozbudzenie twórczego myślenia u dzieci. Stanowią również rozrywkę na imprezach oraz element uatrakcyjnienia utworów literackich. Zagadki znajdziemy w mitach, baśniach oraz w literaturze pięknej.

Jakie znaczenia mają podchwytliwe zagadki dla dorosłych i dla dzieci - czy wpływają na inteligencję i czy warto je rozwiązywać

Zagadki lubią szczególnie dzieci. Dlatego też stosuje się je w celach dydaktycznych oraz dla rozrywki dzieci w szkole czy przedszkolu. Natomiast dorośli wolą zagadki śmieszne, które bardziej przypominają dowcipy i pozwalają się pośmiać, nawet jeśli ktoś nie rozwiąże zagadki.

W przypadku edukacji dzieci zagadki pozwalają na rozwijanie umiejętności koncentracji, zasobu słów, kreatywności, umiejętności logicznego myślenia i zauważania podobieństw i różnic. Za zagadki uważany zwykle trudne zadania słowne. Chociaż zagadki dla dzieci, to także skomplikowane zabawki logiczne, które  niejako wymuszają test na inteligencję.

Top4 najbardziej podchwytliwe zagadki dla dzieci i dla dorosłych

Najlepsze zagadki podchwytliwe dla dzieci

Dzieci lubią zagadki ale potrafią się także do nich szybko zniechęcać. Wszystko zależy od stopnia trudności. Zagadki dla małych dzieci raczej nie powinny być podchwytliwe i skomplikowane, tak aby nie były zbyt trudne do rozwiązania. W przeciwnym razie dziecko się zniechęci niepowodzeniami i nie będzie chciało więcej uczestniczyć w zabawach z zagadkami.

Zagadki dla dzieci mogą być analityczne, gdzie odpowiedź znajduje się już w treści zagadki oraz syntetyczne, które wymagają dodatkowej wiedzy. Zagadki dla dzieci 3 - 4 letnich powinny być łatwe i raczej opierać się na skojarzeniach i nazywaniu rzeczy, które dzieci dobrze znają. Dopiero dla dzieci w wieku 5 lat można włączyć element podchwytliwości, kiedy to odpowiedź nie jest oczywista i nie wystarczy tylko podać nazwę rzeczy lub zjawiska. Przykładem może być zagadka: Gdy go długo nie ma wszyscy narzekają, a gdy przyjdzie szybko się chowają (deszcz). Zagadki o wyższym stopniu trudności, czyli te naprawdę podchwytliwe, nadają dla dopiero dla dzieci w wieku 10 lat. Dobrze jeśli zagadki dla dzieci ułożone są w formie wierszyka do rymu, wtedy dzieci łatwiej je zapamiętują i łatwiej się na nich skupiają. Rodzice mogą tu posłużyć się kopalnią pomysłów w postaci ciekawych książeczek dla dzieci lub znaleźć ciekawe przykłady w sieci.

Ciekawe, podchwytliwe zagadki słowne dla dzieci nieco starszych:

  1. im więcej się z niego bierze, tym większy się staje?
  2. co robi kucharz, gdy go atakują?
  3. człowiek ma 10 palców i rąk, ile palców razem ma 10 rąk?
  4. co to za rodzić, który choć swoje dzieci lubi, na jesieni wszystkie pogubi?

Odpowiedzi:

  1. Dół,
  2. Wzywa posiłki,
  3. 50,
  4. drzewo.

Skomplikowane i śmieszne zagadki podchwytliwe dla dorosłych

Zagadki dla dorosłych muszą być odpowiednio trudne i skomplikowane. Nikt się nie obrazi, jeśli nie umie rozwiązać szczególnie trudnej, podchwytliwej zagadki. Zdarza się to dość często, gdyż zagadki dla dorosłych to często prawdziwe testy na inteligencję. Generalnie dorośli wolą zawsze wysłuchać ciekawej i śmiesznej pointy, niż wysilać się na rozwiązanie. Zwykle odpowiadają “nie wiem”, bo chcą się szybko dowiedzieć rozwiązania z ciekawości. Jeśli nie rozwiążesz zagadki, to żaden wstyd. Zawsze możesz powiedzieć, że dziś nie masz do tego głowy, jesteś “na cyku”, a i tak wszystko utonie w ogólnym śmiechu, bo zagadka dla dorosłych musi być śmieszna z zaskakującą pointą.

Śmieszne i ciekawe zagadki dla dorosłych:

  1. Jaka polska książka została wydan najwcześniej na świecie?
  2. Co ma zęby, a nigdy nie je?
  3. Co to jest, trzymam go obiema rękami i wkładam pomiędzy nogi?
  4. Co to jest, nieużywany wisi, używany stoi, po użyciu kapie?

Odpowiedzi:

  1. Ogniem i mieczem, bo powstała przed Potopem,
  2. Nożyczki,
  3. Rower,
  4. Parasol.

W czasie imprez należy jednak uważać, gdyż sporo zagadek dla dorosłych ma podtekst erotyczny. Jest to specjalna kategoria zagadek dla dorosłych, które wcale nie są głupie i bez sensu. Przeciwnie, działają terapeutycznie i rozwijająco. Budzą też dreszczyk emocji, dlatego osobom dorosłym chce się je rozwiązywać.

Co ciekawe, zagadki z podtekstem erotycznym mają wiele zalet i korzyści. Przede wszystkim rozładowują stres i poprawiają nastrój. W czasie rozwiązywania zagadek, szczególnie tych dwuznacznych, tworzą się nowe połączenia komórek mózgowych. U osób w początkowej fazie demencji lub choroby Alzheimera zagadki pomagają spowolnić postęp choroby. Dwuznaczne zagadki pomagają ćwiczyć obie półkule mózgowe i poprawiają pamięć krótkotrwałą.

ikona podziel się Przekaż dalej