Czym jest OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym to dodatek do standardowej polisy mieszkaniowej. Można wykupić go w sytuacji, gdy zależy Ci na zabezpieczeniu się przed koniecznością pokrycia szkód, które wyrządziłeś innej osobie. Mają one związek zarówno z samą nieruchomością, na przykład poprzez zalanie, jak i zdarzeniami poza obiektem. Każda polisa działa w nieco inny sposób, w zależności od ustaleń z danym towarzystwem ubezpieczeniowym. Na ogół OC w życiu prywatnym obowiązuje jednak w takich sytuacjach, jak:

 • zalanie mieszkania sąsiada,
 • przypadkowe zniszczenie wypożyczonego sprzętu sportowego,
 • przypadkowe zniszczenie wyposażenia hotelu,
 • wypadek na nieodśnieżonym chodniku, który należy do Twojej nieruchomości,
 • pogryzienie obcej osoby przez Twojego psa,
 • spowodowanie kontuzji innej osoby podczas uprawiania sportu,
 • potrącenie przechodnia na hulajnodze elektrycznej,
 • szkody wyrządzone przez Twoje dziecko.

OC w życiu prywatnym to polisa o bardzo szerokim zakresie. Pozwala ona na uniknięcie konieczności pokrywania szkód o różnym charakterze, w zależności od szczegółów konkretnej oferty. Z tego powodu tak ważne jest sprawdzenie, co dokładnie obejmuje propozycja danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto bowiem pamiętać, że w każdej umowie znajdują się także wyłączenia, czyli sytuacje, w razie których nie otrzymasz odszkodowania.

Wyłączenia od odpowiedzialności w przypadku OC w życiu prywatnym

Wspomniane wyłączenia mogą mieć różny charakter, w zależności od szczegółów konkretnej oferty. Zazwyczaj są one jednak bardzo podobne i obejmują takie zdarzenia, jak np.:

 • szkody wynikające z użycia broni palnej,
 • działalność agresywnych ras psów,
 • szkody wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej,
 • szkody wyrządzone pod wpływem używek,
 • szkody podczas profesjonalnego uprawiania sportu.

Przed podpisaniem umowy z danym towarzystwem ubezpieczeniowym warto sprawdzić, jakie sytuacje znalazły się na liście wyłączeń. W ten sposób możesz dopasować szczegóły wybranej oferty do własnych potrzeb. Jest to również wiedza, która pozwoli na uniknięcie zaskoczenia w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia wyłączonego od odpowiedzialności. Wszystkie szczegóły dotyczące tej kwestii znajdziesz w ofertach przedstawionych przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z takimi informacjami online.

Ile kosztuje OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym jest dodatkiem do standardowej polisy mieszkaniowej. Z tego powodu w cenę wchodzą dwie formy ubezpieczenia, a dokładny koszt zależy od ich zakresu. Zazwyczaj za polisę mieszkaniową wraz z OC w życiu prywatnym trzeba zapłacić około 200-300 zł rocznie. Jeśli jednak zdecydujesz się na rozszerzenie całości o ochronę mienia ruchomego, cena może znacznie wzrosnąć. Wszystko zależy również od specyfiki mieszkania oraz ewentualnych zniżek, które wynikają z zakupu wielu produktów w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym. Z tego powodu tak ważne jest porównywanie poszczególnych ofert przed zdecydowaniem się na jedną z nich.

Aby zestawić wiele ofert w jednym miejscu, warto skorzystać z takich stron, jak https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Dzięki nim możesz szybko porównać dostępne propozycje najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych informacji na temat nieruchomości wyświetlą Ci się poszczególne oferty wraz z zakresem oraz maksymalną kwotą odszkodowania. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na znaczne oszczędzenie czasu. Nie musisz bowiem samodzielnie przeglądać wielu stron towarzystw ubezpieczeniowych, by wybrać polisę dostosowaną do swoich preferencji i budżetu.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej