Jak zrobić kule do kąpieli? Wyjaśniamy krok po kroku
Kule do kąpieli stały się ostatnio prawdziwym hitem. Odprężają, relaksują, nawilżają i odżywiają skórę, a ponadto wspaniale musują w wodzie, pięknie wyglądają i wydzielają wspaniały zapach. Musująca kula to przepis na wspaniałą relaksującą kąpiel, w której poczujesz się jak w domowym SPA. Co ciekawe, domowe musujące kule można bez trudu zrobić samemu. Dzięki temu mamy pewność co do ich składu. Przedstawiamy najciekawsze przepisy jak zrobić kule do kąpieli i jak je udekorować.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Z tego artykułu dowiesz się:
Musujące kulki do kąpieli - jak używać i czy warto zrobić samodzielnie
Do czego służą kule do kąpieli i jakie wybrać
Kąpiel ma nie tylko oczyścić ciało, zrelaksować, ale także odżywić i nawilżyć skórę. Do tego właśnie służą musujące kulki do kąpieli. Kule zawierają substancje odżywiające i natłuszczające skórę, dzięki czemu nie trzeba stosować balsamów po kąpieli. Dodatkowym efektem jest ozdoba łazienki, gdyż kule są naprawdę piękne.
Kule robione są na bazie sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Do tego dodawane są oleje naturalne oraz barwniki i aromaty. Oleje ujędrniają, natłuszczają i regenerują skórę, zaś barwniki barwią wodę, zaś aromaty sprawiają, że kąpiel wspaniale pachnie.
Stosowanie kul jest bardzo proste. Wystarczy nalać do wanny wodę o wybranej temperaturze i wrzucić do niej kulę. Kula rozpuści się, dając jednocześnie efektu musujący, i uwalniając zawarte w niej olejki do ciała. Aby w pełni wykorzystać właściwości kuli wystarczy 10 minut kąpieli, jednak można relaksować się znacznie dłużej.
Kule dostępne są w różnej wielkości i o różnym składzie. Z reguły jednak kula starczy na jedną kąpiel. jednak dostępne są także kule przepołowione, które wystarczą na 2 kąpiele. Połową kuli musującej można również zrobić domowy manicure lub pedicure. Moczymy wówczas stopy lub dłonie w kąpieli z kulą, a następnie wykonujemy zabiegi.
Musujące kulki do kąpieli wydają się wspaniałym i zdrowym dodatkiem. Aby jednak tak było warto wybierać kule dobrej jakości, które zawierają naturalne składniki. Szczególnie należy sprawdzić jakie zawierają barwniki i aromaty. Warto przemyśleć zakup kul z płatkami kwiatów, gdyż mogą one zatkać odpływ wanny. Kule kosztują od kilku do kilkunastu zł w zależności od jakości i wielkości oraz dekoracji. Dostępne są również ciekawie dekorowanie kule dla dzieci z rysunkami z bajek i kolorowymi dekoracjami.
Jak zrobić kule do kąpieli - najciekawsze przepisy i pomysły
Czy warto samodzielnie zrobić domowe kule DIY do kąpieli dla siebie i dla dzieci
Ideal DIY staje się coraz bardziej popularna. Mając ciekawe przepisy na różne domowe produkty DIY możemy stworzyć bardziej zdrowy i ekologiczny dom. Dlatego warto wiedzieć, jak zrobić świece sojowe, jak zakryć metalowe futryny lub jak zrobić kule do kąpieli.
Co ważne, samodzielne zrobienie kul do kąpieli wcale nie jest trudne, przeciwnie jest banalnie proste. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w ogólnodostępne produkty oraz odpowiednią formę. Możemy zakupić również całe zestawy do wyrobu kul. Czy warto samodzielnie robić domowe kule musujące? Robiąc kule samodzielnie mamy pewność co do ich składu i wiemy, że nie zawierają szkodliwych barwników i aromatów niskiej jakości. Mamy pewność, że będą zdrowe dla naszej skóry.
Jak zrobić kule do kąpieli krok po kroku
Aby zrobić kule do kąpieli potrzebna będzie odpowiednia foremka i składniki. Do wyrobu kul możemy użyć specjalne, plastikowe foremki do kul. Możemy także zastosować aluminiowe, sylikonowe lub plastikowe foremki do lodu, do robienia mydełek, które dostępne są w różnych wielkościach i kształtach. Klasyczną formą jest kula. Jednak mając odpowiednią formę, możemy zrobić kule w kształcie serduszka, owalu lub łezki. Kule można również po prostu uformować dłońmi. Innym sposobem jest rozwałkowanie gotowej masy i wykrojenie różnych kształtów przy pomocy wykrojników do ciasteczek.
Do wyrobu kul potrzebne będą:
- soda oczyszczona,
- kwasek cytrynowy,
- naturalne oleje, na przykład olej z awokado, z pestek winogron, oliwa dla niemowląt lub inny,
- masło shea lub masło kakaowe (opcjonalnie).
Sody oczyszczonej powinno być dokładnie dwa razy więcej niż kwasku cytrynowego. Do dwóch szklanek sody i jednej szklanki kwasku dodajemy 5 łyżek oleju. Zazwyczaj jako oleju używa się oliwki dla dzieci. Z takiej ilości składników uzyskamy około 12 niedużych kul. Do barwienie kul nie używamy barwników spożywczych, lecz takie do wyrobu mydeł lub świec. Do wyrobu kul wystarczy kilka kropli barwnika.
Składniki wystarczy dokładnie wymieszać. Powinny mieć konsystencję mokrego piasku, takiego jak się lepi babki z piasku na plaży. Podczas mieszania dodajemy barwnik i olejek zapachowy. Warto zaopatrzyć się w spryskiwacz z wodą i spryskać składniki jeśli są zbyt sypkie. Należy robić to ostrożnie, tak aby soda nie zaczęła się pienić.
Całość umieszczamy w foremce. Foremka składa się z 2 części, które dokładnie wypełniamy masą. Następnie zamykamy foremkę i czekamy, aż masa obeschnie. Następnie otwieramy formekę, wyjmujemy kule i zostawiamy na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. Po tym czasie kula jest już gotowa do użycia.
Dzieci uwielbiają kule do kąpieli, szczególnie że w gotowych kulach, dostępnych w sklepach, zawarte są małe zabaweczki. Kule dla dzieci robi się dokładnie tak samo jak dla dorosłych. Warto stosować do nich jak najbardziej naturalne dodatki.
Samodzielnie zrobione kule do kąpieli nie tylko zapewnią nam domowe SPA, lecz także mogą stanowić doskonały, nietuzinkowy prezent dla bliskich i przyjaciół.