Krostki i plamy na języku – rodzaje i przyczyny

Czerwona krosta czy białe grudki?

W ludowych wierzeniach pypeć na języku jest karą za obmawianie innych. Jednak medycyna patrzy na to zjawisko zupełnie inaczej. Istnieje kilka rodzajów krost na języku. W zależności od tego czy są to czerwone krostki czy białe wypryski, przyczyna może być inna i inaczej wygląda leczenie. Zwykle podstawowy podział polega na sprawdzeniu koloru krostek. Jeżeli są one czerwone, to mogą mieć pochodzenie alergiczne, wynikać z niedoboru witamin czy powstawać na skutek rozwoju bakterii.

Białe krostki najczęściej oznaczają grzybicę, szczególnie często spotykane zakażenie grzybami Candida. Jeżeli jednak zamiast wielu krostek pojawia się pojedynczy pryszcz na języku, to może oznaczać niedobór witamin lub wynik zetknięcia powierzchni języka z bakteriami.

W rzadkich przypadkach bąble na języku oznaczają zakażenie wirusowe. Mogą towarzyszyć katarowi, co sprawia, że przeziębienie staje się jeszcze bardziej irytujące niż zwykle. A oto lista możliwych zmian na języku:

  • Plamy na języku – mogą przybierać różny kolor. Białe zwykle świadczą o obecności liszaja płaskiego, żółte mogą być wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Czarne plamy, przypominające włoski to niegroźne, ale nieprzyjemne zakażenie bakteryjne. Najbardziej niepokojące są czerwone plamy na języku, które mogą oznaczać niedobór witaminy B12 i wywołaną nim tzw. chorobę Addisona Biermera.
  • Biały nalot – nalot, któremu towarzyszy pieczenie i ból to objaw infekcji grzybiczej. Wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego warto zgłosić się z nim do lekarza. Może to być też objaw aftozy. Afty zwykle atakują również dziąsła. Charakteryzują się białą nadżerką z czerwoną obwódką i umiarkowaną bolesnością. Zwykle pojawiają się u małych dzieci.
  • Krosty – mogą to być niewielkie bąble, białe grudki lub czerwona bolesna krosta. Najbardziej niepokojąca może być boląca krosta, która z czasem pokrywa się owrzodzeniem. Może to świadczyć o kile – zakaźnej chorobie wenerycznej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o plamach na języku.

Przyczyny powstawania krostek i plam

Przyczyny pojawiania się zmian na języku mogą być bardzo różne. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, są to zakażenia bakteryjne, grzybicze lub wirusowe. Ale skąd one się biorą? Dlaczego zdrowa osoba nagle zauważa krostki czy plamy na języku?

W przypadku kiły sprawa jest oczywista. Jednak na podstawie tego, że pojawił się pypeć na języku nie można wnioskować o tak poważnej chorobie. Ponieważ leczenie takiej choroby wymaga zaawansowanej antybiotykoterapii, to i tak musimy zgłosić się do lekarza z objawami. Zwykle towarzyszą im też inne dolegliwości tj. zmiany skórne i owrzodzenia w innych miejscach ciała. Jeżeli bolesna krosta sama zniknie po pewnym czasie, to nie ma powodu do obaw. Najczęściej oznacza to, że po prostu organizm zwalczył wirusa lub pomogło leczenie za pomocą witamin.

Zakażenia bakteryjne, zwłaszcza powodujące charakterystyczne żółte i białe plamy na języku, są następstwem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Może się również okazać, że nie zadbaliśmy o zęby i bakterie rozprzestrzeniły się samoistnie. Białe krostki mogą oznaczać też pojawienie się paciorkowca, który jest przyczyną anginy. W tym przypadku krosta na języku szybko łączy się z bólem gardła, chrypką i gorączką.

Białe grudki mogą się też pojawić w pierwszej fazie raka języka. Do grup zagrożonych tą chorobą należą głównie palący mężczyźni po 50-ce, ale niepokojące objawy warto pokazać lekarzowi nawet jeśli się nie należy do tej grupy.

Poza tym krosty i plamy mogą być spowodowane: urazami mechanicznymi, reakcją alergiczną, cukrzycą, refluksem, niedoborem mikroelementów, podrażnieniem jamy ustnej przez ostre przyprawy. Kiedy dany objaw dokucza nam dłużej niż kilka dni do tygodnia, to powinniśmy udać się do lekarza. Czasami będą konieczne dalsze badania np. wymaz śliny, żeby ustalić przyczynę krostek.

Leczenie krost na języku

Domowe sposoby na krosty na języku

W pierwszym momencie pojawienia się krostek możemy spróbować je usunąć domowymi sposobami. Przede wszystkim zwiększamy higienę jamy ustnej. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy, że była zaniedbywana. Do płukania ust i języka można używać roztworu wody z solą lub wody przegotowanej z wodą utlenioną. Raczej odradza się stosowanie ostrych płynów do płukania ust. Jeżeli krosta na czubku języka powstała w wyniku podrażnienia, to taki płyn tylko pogłębi problem.

Jeśli boląca krosta jest wynikiem złej diety, to warto zaopatrzyć się w witaminy z grupy B i witaminę C. Leczenie może też obejmować uzupełnianie mikroelementów takich jak żelazo, magnez czy cynk. Zwykle jednak w tym przypadku nie występują wyłącznie wypryski. Niedobór każdego z tych elementów ma swoje dodatkowe objawy, które trzeba brać pod uwagę przy leczeniu.

Kobieta z językiem na wierzchu, a także krosta na języku i sposoby na jej pozbycie
Co może oznaczać krosta na języku, czyli krostki i plamy na języku

Jeżeli przyczyny są bakteryjne, to może warto najpierw odwiedzić dentystę. Na pewno nie zaszkodzi regularne czyszczenie zębów.

Zwykle pryszcz na języku nie oznacza poważnych problemów ze zdrowiem. Poprawa higieny i odporności, a także wzbogacenie diety o owoce i warzywa powinno rozwiązać problem. Nie musimy biec do lekarza z każdym pypciem jaki się pojawi na języku.

Kiedy krosty oznaczają poważne schorzenie

Jeżeli krosta na języku powstała w wyniku grzybicy, to stosuje się specjalne antybiotyki. Lekarstwa przeciwgrzybiczne są nieco inne niż przeciwbakteryjne. Dlatego konieczne jest skonsultowanie dolegliwości z lekarzem i otrzymanie recepty oraz zaleceń co do dawkowania.

Z całą pewnością natychmiastowej interwencji specjalisty wymaga podejrzenie nowotworu języka. Nie każdy kto ma białe grudki na języku powinien wpadać w panikę, jednak dłuższe utrzymywanie się dolegliwości jest powodem do wizyty w gabinecie lekarskim.

Jak to zostało wcześniej wspomniane do chorób wymagających niezbędnej interwencji lekarskiej należy kiła. Owrzodzenie na czubku języka może być powodem do niepokoju. W przypadku stwierdzonej kiły rozpoczyna się leczenie specjalnym antybiotykiem.

Krosty i wypryski – zapobieganie

Niezależnie od tego czy jest to pojedynczy pryszcz na języku, krostki czy też plamy na pewno chcielibyśmy ich uniknąć. Zwłaszcza, że wszelkie wypryski łączą się z niewygodą podczas jedzenia i mówienia. Co powinniśmy robić, żeby krosty się nie pojawiły?

Przede wszystkim dbać o higienę. Regularne mycie zębów, używanie płynów do płukania jamy ustnej i wizyty u dentysty znacząco zwiększają szansę na to, że nie pojawią się czerwone czy białe krostki. W razie przeziębienia wirusowego lub bakteryjnego dobrze jest też korzystać z tabletek odkażających. Boląca krosta połączona z katarem i gorączką to nic przyjemnego.

Ponieważ przyczyny często tkwią w niedoborach witamin i mikroelementów, to dobrze jest zadbać o prawidłową dietę. Obejmuje ona nie tylko owoce i warzywa, dostarczające odpowiednich składników, ale też unikanie zbyt ostrych potraw. Podrażnienie pieprzem czy papryczką chili może wywołać zaczerwienienie lub bąble. Oczywiście od czasu do czasu nie zaszkodzi takie danie, ale nie powinno być jedzone zbyt często.

Jak widać nawet bolesna krosta na języku jest do zwalczenia, niezależnie od tego jak ciężka kryje się za nią choroba.

ikona podziel się Przekaż dalej