Picie siemienia lnianego w celach prozdrowotnych

Co to jest siemię lniane, dlaczego warto je pić i jakie są efekty prozdrowotne

Siemię lniane to nazwa ziaren lnu zwyczajnego, które od wieków stosowane są jako środek prozdrowotny. Jest szczególnie cenione z powodu dużej zawartości śluzu, który działa łagodząco na układ pokarmowy i na gardło. Siemię zawiera również witaminy z grupy B, witaminę C, E i K, jak również liczne składniki mineralne. Jest ono źródłem białka o korzystnym składzie aminokwasów. Siemię jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz lignany będące ważnymi antyutleniaczami.

Zaleca się codzienne picie kisielu z siemienia lnianego w celach poprawy zdrowia. Jednak największe efekty uzyskamy dla poprawy pracy układu pokarmowego. Działa łagodząco zarówno w przypadku zaparć, jak i biegunek. Pomaga przy takich chorobach układu pokarmowego, jak: wrzody żołądka, refluks, zgaga, wzdęcia i bóle brzucha.

Zazwyczaj przyjmujemy siemię lniane w postaci kisielu do picia w czasie diety odchudzającej. Siemię zawiera dużo błonnika i przynosi poczucie sytości. Dzięki temu zjadamy mniej i nie mamy chęci na podjadanie przed snem. Siemię zawiera również tryptofan ułatwiający zasypianie, dlatego zaleca się picie go na noc. Pomaga ono zwalczać zły cholesterol i regulować poziom cukru we krwi. Picie siemienia stosuje się także w profilaktyce niektórych nowotworów.

Przepis na siemię lniane do picia

Siemię lniane dostępne jest w sklepach w postaci całych ziaren lub w postaci zmielonej. Mamy do wyboru siemię brązowe i złociste, które mają podobne właściwości. Kisiel do picia zrobimy zarówno z całych ziaren jak i z siemienia mielonego. Warto jednak pamiętać, że mielone siemię bardzo szybko ulega utlenieniu i traci swoje wartości prozdrowotne. Dlatego też lepiej jest zmielić siemię w młynku do kawy bezpośrednio przed przygotowaniem napoju. Mielone siemię możemy przygotować sobie na 3 dni, lecz nie na dłużej.

Mamy kilka sposobów sporządzenia siemienia do picia w zależności do tego czy korzystamy z całych ziaren czy siemienia mielonego. Całe ziarna możemy zalać wodą i gotować na małym ogniu przez 10 - 15 minut. Po ostudzeniu są gotowe do picia. Jednak nie zaleca się podgrzewania siemienia, aby nie utracić kwasów tłuszczowych omega-3. Lepszym sposobem są napary z siemienia.

Aby zrobić napar, zalewamy siemię ciepłą, przegotowaną wodą i odstawiamy na co najmniej godzinę. Zwykle stosujemy 2 - 3 łyżki siemienia na szklankę wody. Napar możemy zostawić na dłużej lub na noc. Możemy odcedzić ziarenka lub wypić całość. Podobnie możemy zrobić napar z siemienia mielonego, z tym że tak zrobiony napar będzie gotowy już po 10 minutach. Siemię lniane jest bez smaku i niektóre osoby mogą mieć problem z jego wypiciem. Dlatego też można poprawić jego smak przez dodanie miodu lub soku owocowego.

Picie siemienia lnianego z rana lub wieczorem na noc

Siemię lniane na czczo z rana - jakie są efekty

Najczęściej stosowanym sposobem wykorzystania leczniczego siemienia lnianego jest picie go rano, na czczo. Siemię wypijane rano, na czczo działa kojąco na układ pokarmowy i polecane jest w następujących przypadkach:

  • dla osób odchudzających się,
  • dla osób cierpiących na schorzenia układu pokarmowego, jak bóle brzuchu, refluks, zgagę lub wrzody żołądka.

Aby picie siemienia lnianego rano, na czczo okazało się zbawienne dla zdrowia, należy zastosować się do zasad jego przyjmowania, jak:

  • należy pić więcej napojów,
  • nie należy pić siemienia bezpośrednio przed i po przyjmowaniu leków.

Warto wiedzieć, że siemię wiąże wodę w organizmie i odwadnia. Dlatego pijąc kisiel z siemienia należy dostarczyć organizmowi więcej płynów. Ponadto siemię może ograniczyć wchłanianie niektórych leków. Należy zachować odstęp 1 - 2 godziny między piciem siemienia a przyjmowaniem leków. Sprawdź także ten artykuł z poradami: Jak parzyć siemię lniane? Przygotowanie siemienia krok po kroku.

Czy siemię lniane można pić wieczorem na noc

Siemię lniane działa korzystnie na cały organizm i łagodzi przebieg wielu chorób, na przykład cukrzycy lub osteoporozy. Właściwie nie ma konkretnych wskazań, kiedy należy pić kisiel z siemienia. Przyjęło się przyjmowanie go rano, na czczo w celu poprawieniu stanu układu pokarmowego.

Natomiast w celu odchudzania czy dla celów zdrowotnych można pić siemię o każdej porze dnia, bez związku z posiłkami. Jest pomocny w czasie diety odchudzającej, gdyż zapewnia poczucie sytości. Poprawia także stan skóry, włosów i paznokci.

Czy można pić siemię lniane wieczorem, na noc i czy nie spowoduje ono problemów ze snem? Przeciwnie, siemię lniane wypijane na noc, poprawia jakość snu. Ponadto zapewnia poczucie sytości, dzięki czemu unikniemy spożywania obfitej kolacji i podjadania przed snem czy w nocy. Siemię lniane wypijane wieczorem poprawia pracę jelit i jest bardzo korzystne zarówno w przypadku zaparć, jak i biegunek.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej