Jak dobrać zasłony do salonu? Trzy style wnętrzarskie
Nie da się ukryć, że tekstylia we wnętrzu mają ogromną moc. Przekonał się o tym każdy, kto kiedykolwiek, nie zmieniając ani jednego elementu umeblowania, zmodyfikował dodatki i uzyskał w ten sposób wnętrze o całkowicie nowym charakterze. Siła tkwi więc w poduchach, narzutach, kocach, dywanach, obrusach oraz firankach i zasłonach. Wszystkie one tworzą doskonałą oprawę, nadają charakter pomieszczeniu, wprowadzają elegancję lub nonszalancję... Zasłony i firany mają jeszcze jedną, bardzo ważną cechę: wpływają na to, w jaki sposób do pomieszczenia trafia światło i regulują jego intensywność. Jak wybrać zasłony, aby były idealnie dopasowane? Przyjrzyjmy się trzem stylom wnętrzarskim: kompletnie innym, a jednak znacznie zyskującym dzięki oprawie okien.
Oczywiście, dobierając zasłony trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników: między innymi kolor ścian czy wielkość pomieszczenia. Dekoracje okienne powinny współgrać z całością wystroju i charakterem wnętrza. Możemy uszyć je na zamówienie lub kupić - w sklepach internetowych lub na portalach takich jak Allegro.pl - tanie firanki gotowe do pokoju, salonu i kuchni.
Zasłony w stylu nowoczesnym
Styl nowoczesny dość powszechnie kojarzy się z minimalizmem, wcale nie jest to jednak jedyne założenie trendu. Równie ważna jest prostota rozwiązań. W takim wnętrzu liczą się proste linie, geometryczne inspiracje oraz stonowana paleta kolorów, przede wszystkim szarości, bieli oraz beżu. Wcale nie oznacza to jednak, że zasłony do takiego pokoju muszą koniecznie być neutralne - wystarczy przejrzeć przykładowe zasłony do salonu na Allegro lub w sklepach internetowych, aby się o tym przekonać.
W pokoju nowoczesnym sięgać można zatem po kontrasty: jednolite i delikatne zasłony dobrze wyglądają zestawione z dywanem w intensywnym kolorze. Zależność może być też odwrotna: jedna, ale za to mocna barwa okiennej dekoracji niewątpliwie stanowić będzie ciekawy akcent. Kanapa w szarościach lub beżach świetnie skomponuje się z wzorzystymi, cięższymi zasłonami. Elegancję wprowadzą z kolei tkaniny dekoracyjne, z jednym, ale za to wyrazistym wzorem powtórzonym na części płaszczyzny lub na całości tkaniny. Połyskujące zasłony z woalowymi firanami rozjaśnią pokój i dodadzą wnętrzu lekkości. Jak więc widać, nowoczesne wnętrze także może być energetyczne, uważać trzeba tylko, aby nie przeładować go nadmiarem detali. Inspirować się można również klimatami loftowymi: ciężkimi materiałami zasłon o neutralnym zabarwieniu.
Zasłony w stylu glamour
Styl glamour stał się w ostatnim czasie bardzo modny, chociaż trudno jest ograć go samodzielnie w taki sposób, by nie popaść w kicz. Mimo że są to wnętrza stanowiące całkowite zaprzeczenie tych minimalistycznych, zasada działania jest podobna: nadmiar szkodzi. Chcąc zatem zaprojektować idealne pomieszczenie glam, ograniczmy jego kolorystykę do dwóch - trzech barw, z których maksymalnie dwie będą wyraziste, a trzecia stanowić będzie tło. Idealne kombinacje to trio: czerń, złoto oraz biel lub zestaw: szarość, żółty i zielony.
Łagodniejszy wariant glamour w wersji luksusowej podkreślić można zasłoną z połyskującej tkaniny w neutralnym kolorze. Taka kombinacja wynika z prostego faktu: jeśli błysk, to już nie kolor. Jeśli jednak decydujemy się na maksymalny glam, możemy pozwolić sobie na większe bogactwo i szaleństwo zdobień, dekoracji i barw. Tu sprawdzić się mogą zasłony intensywnie fioletowe lub czerwone. Styl glamour to właśnie ten styl, w którym możemy bawić się czernią i złotem, nawet łącząc w parę te dwa kolory. Czarny zawsze daje wrażenie dużego kontrastu, trzeba więc zachować rozwagę. Jeśli jednak opanujemy ten element, liczyć możemy na wyjątkową wytworność i elegancję pomieszczenia. Pozostaje jedna ważna uwaga: gdy w aranżacji pokoju zdecydowaliśmy się już na wiele innych mocnych akcentów - na przykład złotych dodatków czy barokowych dekoracji - zasłony powinny być dla nich zaledwie tłem.
Zasłony w stylu rustykalnym
Będzie sielsko i anielsko, także dzięki zasłonom. Styl rustykalny lubuje się w dekoracjach okien, pozwalając na to, co w innym wydaniu niekoniecznie uchodzi. Możliwe są falbanki, sprytne drapowania, kokardki, różnego rodzaju upięcia. Warto zwrócić uwagę na desenie nawiązujące do świata natury. Mogą to być liście, roślinność, ptaki...
Prawdziwym hitem w ostatnim czasie stały się zasłony lniane. Mogą one wydawać się niecodziennym wyborem, len kojarzony jest bowiem raczej z ubraniami, a na gruncie tekstyliów domowych: serwetami i ściereczkami lub małymi zazdrostkami. Okazuje się jednak, że delikatne, lekkie i półprzejrzyste zasłony z lnu stanowią bardzo mocny i piękny element wnętrza. Wyboru dokonać można pomiędzy: długimi, powłóczystymi modelami puszczonymi wolno lub krótkimi, delikatnie tylko podpiętymi po bokach okien. Taka estetyka pasuje nie tylko do wnętrz rustykalnych, ale także skandynawskich lub romantycznych. Zasłony sięgające od sufitu do samej podłogi będą lepszym wyborem do wysokich pokoi.
materiał partnera