Dlaczego urządzenie pokoju dziecka nie jest łatwe?

Zapewne znajdą się i tacy, którzy powiedzą, że to nieprawda, bo przecież wystarczy wstawić meble, powiesić zasłonki lub rolety, dodać kilka ozdób w dziecięcym stylu i gotowe. To prawda, ale tak urządzony pokój nie będzie w pełni funkcjonalny.

Trzeba bowiem pamiętać, że pokój dziecięcy pełni kilka różnych funkcji: sypialni, gabinetu, bawialni i salonu dla gości. Dlatego też niezbędne jest wydzielenie wyraźnych stref i takie zagospodarowanie przestrzeni, by na niedużej powierzchni (dzieciom z reguły przydziela się mniejsze pokoje) można było wygodnie uczyć się i bawić i by znalazł się kącik do jedzenia. Przyda się, gdy przyjdą goście.

Meble do dziecięcego pokoju – jakie sprawdzą się najlepiej?

Szukając mebli do dziecięcego pokoju, powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim dwie rzeczy: trwałość i bezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o trwałość, to drewniane Meble Zych biją na głowę wszystkie inne. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, łatwo utrzymać je w czystości, mogą służyć wiele lat.

Podobnie przedstawia się kwestia bezpieczeństwa: drewniane meble są ekologiczne, wyprodukowane bez użycia szkodliwych substancji chemicznych, nie są alergizujące i dodatkowo są antystatyczne, czyli nie przyciągają kurzu. Doskonale sprawdzą się w pokoju małego alergika.

Dlaczego nie płyta MDF? No cóż – daleko jej do trwałości i niezniszczalności. Prosty przykład: jeśli dziecko porysuje kredką lub (o zgrozo!) flamastrem drewniany mebel, można usunąć takie zabrudzenie, przecierając je delikatnie papierem ściernym. Z płyty meblowej go nie usuniemy.

Meble drewniane – z dzieckiem przez lata

Często podnoszonym argumentem jest ten, że dziecko rośnie i potrzebuje z wiekiem innych mebli. To nie do końca jest prawdą. Faktycznie z czasem przyda się większe łóżko, biurko i wygodny fotel. Ale szafa, komoda, półki czy skrzynia na zabawki mogą z powodzeniem służyć uczniowi i nastolatkowi. Oczywiście trzeba pożegnać słodki wygląd i dostosować go do potrzeb starszego dziecka. I znowu: z płytą meblową niewiele da się zrobić. Natomiast meble drewniane można w łatwy sposób przemalować. Wystarczy zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru lub farby i położyć nową.

Warto wybierać meble, które uznamy za wielofunkcyjne. Komoda, na której leży przewijak w pokoju noworodka, stanie się z czasem wygodnym schowkiem na zabawki, a w późniejszym wieku na książki i inne podręczne skarby. Wybierając szafę, warto przychylnym okiem zerknąć na tę większą, w której uda się powiesić nie tylko dziecięce, ale i dorosłe ubrania.

Pokój dziecięcy – jak wybrać kolory

Pokój dziecięcy najczęściej przechodzi remonty i metamorfozy. To zrozumiałe, bo dziecko rośnie i błyskawicznie zmieniają się jego potrzeby. O ile pokój noworodka może być urządzony w odcieniach pasteli, to już u kilkuletniego dziecka będą dominowały żywsze kolory.

Uczeń może zapragnąć kojącej bieli, a nastolatek zapewne postawi na ciemne barwy: granat, fiolet, czerwień, czerń. Nie znaczy to, że trzeba wszystkie ściany pomalować na takie kolory, ale jedną nie zawadzi.

Kolorystyka pokoju ułatwia wydzielenie w nim stref do zabawy, nauki i wypoczynku. Nie ma przeciwwskazań, by ściana przy łóżku była ciemna (maluchowi można zaproponować gwiazdki na granatowym tle), ale ta przy biurku powinna być jasna. Ściany w strefie zabawy i kącika gościnnego można pomalować na neutralne kolory. Na pewno sprawdzi się błękit, beż, seledyn lub modna obecnie jasna szarość.

Pokój dziecięcy – jak ustawić meble

Przy ustawianiu mebli warto wziąć pod uwagę wielkość pokoju. Być może uda się go przedzielić szafą i w ten sposób wydzielić sypialnię. Jednak taki zabieg możliwy jest tylko w dużym wnętrzu, w którym za szafą znajdzie się nie więcej niż jedna czwarta pomieszczenia. W innym przypadku szafa na środku pokoju będzie wyglądała bardzo przytłaczająco.

Urządzając pokój dziecka, trzeba pamiętać, że:

  • Łóżka nigdy nie stawiamy naprzeciwko drzwi. Powinno stać od nich jak najdalej. To strefa odpoczynku i wymaga intymnego kącika.
  • Biurko nie powinno stać tyłem do okna, ale przodem też niekoniecznie. Postawienie biurka pod oknem nie będzie dobrym rozwiązaniem. Lepiej sprawdzi się opcja ustawienia biurka na ścianie prostopadłej do tej z oknem, szczególnie jeśli na biurku będzie stał komputer.
  • To, czego dziecko potrzebuje, powinno być w jego zasięgu. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które często nie mogą sięgnąć po zabawki ułożone zbyt wysoko.
  • Im mniej otwartych półek, tym łatwiej utrzymać porządek. Tyczy się to nie tylko małych dzieci. Tym starszym przydadzą się dodatkowo organizery do szaf i szuflad.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej