Wielkość pomieszczenia

Rozmiar salonu, kuchni lub sypialni powinien być dość ważnym czynnikiem wpływającym na wybór firanek oraz zasłon. Mniejszym pomieszczeniom można dość łatwo dodać przestrzeni, jeśli postawi się na zwiewne, lekkie materiały w jasnych kolorach. Ciężkie tkaniny w ciemnych kolorach mogą optycznie zmniejszyć pokój. W przypadku niskich mieszkań warto postawić na długie firany i zasłony, które sprawią, że pomieszczenie wyda się nieco wyższe.

Sklep strefafiran.pl ma również wiele ciekawych pomysłów dla właścicieli większych mieszkań. W przestronnych wnętrzach warto zawiesić firany i zasłony, które dodadzą przytulności i pomogą w uniknięciu efektu pustego pomieszczenia. Można także pozwolić sobie na bogate dekoracje i fantazyjne drapowania, które nie przytłoczą dużego salonu czy też jadalni. Dozwolone są także ciemniejsze kolory oraz grubsze materiały.

Wystrój wnętrz

Firany i zasłony powinny współgrać z pozostałymi elementami wystroju pomieszczenia. Jeśli cały salon jest utrzymany w ciepłych barwach, to warto postawić na taką kolorystykę także w przypadku firan i zasłon. W industrialnych, surowych pomieszczeniach w chłodnych kolorach sprawdzą się natomiast materiały w odcieniu zimnej bieli czy też zasłony w metalicznych kolorach. Czasami to właśnie zasłony i firany mogą decydować o ogólnym charakterze wnętrza.

Bardzo modnym rozwiązaniem jest postawienie na motyw przewodni pomieszczenia. Jeśli w salonie pojawiły się poduszki z romantycznymi kwiatkami czy też geometrycznymi wzorami, to warto poszukać zasłon w identycznym lub bardzo podobnym stylu. Można także zdecydować się po prostu na dodatki w jednym kolorze np. wyrazistej czerwieni lub spokojnej szarości. Kolorystyka oraz styl firan i zasłon zawsze powinny pasować do mebli, ścian oraz pozostałych dekoracji.

Stopień nasłonecznienia

Podczas zakupów warto także wziąć pod uwagę kwestie związane z jasnością pomieszczenia. W przypadku pokoju z dużym stopniem nasłonecznienia można pozwolić sobie na zasłony i firany wykonane z grubszych materiałów. Takie modele ochronią przed promieniami słonecznymi oraz wścibskimi spojrzeniami sąsiadów lub przechodniów. Można także wybrać produkty w ciemniejszych kolorach.

W ciemniejszych pomieszczeniach lepiej powiesić zwiewne firanki i zasłony, które przepuszczają światło. Pokój można ponadto rozjaśnić przy pomocy jasnych materiałów np. écru, bieli, beżu czy też modnych pasteli. W sklepach można także znaleźć bez problemu firanki, które przepuszczają promienie słoneczne i światło dzienne, a jednocześnie zapewniają prywatność i intymność.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej