Klimatyzatory – dlaczego warto je kupić?

W nowoczesnym budownictwie klimatyzacja coraz częściej jest standardem, do którego szybko się przyzwyczajamy. Jeśli jednak nie mamy jej jeszcze w naszych mieszkaniach, czy warto inwestować w tego typu urządzenie?

Klimatyzatory domowe takie, jak na przykład klimatyzery z Econovli.pl, przede wszystkim pozwalają utrzymać optymalny komfort termiczny w pomieszczeniu, co przekłada się na lepsze samopoczucie oraz bezpieczeństwo domowników. Właściwa temperatura jest niezbędna zwłaszcza dla dzieci, osób starszych oraz ludzi z problemami zdrowotnymi (choćby chorobami kardiologicznymi lub oddechowymi). Dla nich wysoka temperatura w domu może być naprawdę szkodliwa i groźna.

W niektórych modelach klimatyzatorów istnieje funkcja grzania. Przydaje się to w okresach, gdy jeszcze nie opłaca się włączać głównego systemu grzewczego albo gdy kaloryfery ogrzewane z miejskiej elektrociepłowni wciąż pozostają zimne. Warto zatem pamiętać, że klimatyzacja w domu może być przydatna w zasadzie przez cały rok.

Dzięki klimatyzatorom w domu zyskujemy nie tylko ogrzewanie lub chłodzenie powietrza. Poprawiamy także jego jakość. Urządzenie nieustannie dostarcza świeżego powietrza, co przydaje się w pomieszczeniach, w których z różnych powodów standardowe wietrzenie nie jest możliwe lub jest znacząco utrudnione. Nie zapominajmy też, że niektóre produkty posiadają moduły poprawiające poziom wilgoci powietrza – usuwają jej nadmiar, dbając o to, żeby we wnętrzach nie zrobiło się także zbyt sucho. Właściwa wilgotność to gwarancja zdrowia oraz lepszego komfortu oddechowego. Klimatyzator może również usuwać zanieczyszczenia i pyły, które przenikają do wnętrz z zewnątrz, zwłaszcza w dużych miastach, walczących z problemem smogu.

Klimatyzacja w domu zapewnia zatem wyjątkowy komfort oraz pomaga stworzyć bezpieczne i optymalne warunki do życia.

Jak wybrać idealny klimatyzator do wnętrza?
Jak wybrać idealny klimatyzator do wnętrza?

Jak wybrać klimatyzację do domu – na co zwracać uwagę?

W zależności od potrzeb oraz typu pomieszczenia można zdecydować się na klimatyzator typu split (podłogowo-sufitowy, kasetonowy, ścienny) lub model przenośny. Każdy z nich ma nieco inną charakterystykę i sprawdza się w odmiennych warunkach. Modele split są najczęściej wydajne, oszczędne oraz ciche. Natomiast modele przenośne są proste w transporcie oraz zapewniają optymalną temperaturę wszędzie tam, gdzie jest nam to potrzebne.

Podstawowym argumentem, przez który wiele osób rezygnuje z instalowania klimatyzacji w domu, są wysokie koszty eksploatacyjne, a w szczególności zużycie energii elektrycznej. Warto jednak zauważyć, że nowoczesne modele (np. klimatyzery wodne) są naprawdę energooszczędne. W wielu rozwiązaniach znajdziemy wydajne sprężarki, silniki i wentylatory, które potrafią znacząco zminimalizować zużycie energii przy równoczesnym zapewnieniu optymalnych warunków cieplnych w pomieszczeniu.

Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim dobraniu urządzenia do powierzchni pomieszczenia. Przyjęło się stosować do tego celu wzór m x 100 = W (czyli moc chłodnicza). Drugim z parametrów, który warto uwzględnić zwłaszcza w ponadprzeciętnie wysokim wnętrzach (wyższych niż 2,8-3 metry), jest oczywiście kubatura.

Dobór odpowiedniej mocy klimatyzacji pozwala na uzyskanie optymalnego chłodzenia oraz zmniejszenie kosztów. Może się zatem okazać, że zakupienie nieco droższego urządzenia o większej mocy, pozwoli na bardziej oszczędne chłodzenie wnętrz, bez nadmiernego eksploatowania klimatyzacji, co mogłoby doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia, a co za tym idzie – dodatkowych kosztów.

Oprócz wyżej wymienionych czynników podczas wybierania klimatyzacji powinno się zwrócić uwagę na ilość osób stale przebywających we wnętrzu. Oczywiście im więcej mieszkańców, tym urządzenia o większej mocy będzie nam potrzebne, aby skutecznie ochłodzić przestrzeń.

Klimatyzacja w domu – sposób na komfort przez cały rok

Klimatyzacja w domu zapewnia wygodę oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki niej utrzymujemy optymalną temperaturę bez większego trudu przez cały rok, a także dbamy o jakość powietrza i jego wilgotność.

Nowoczesne klimatyzatory nie są drogie w montażu i eksploatacji, zwłaszcza jeśli zadbamy o zakup modelu dopasowanego mocą do wymagań przestrzeni.

Jesteście już zatem dobrze przygotowani do spędzania wakacyjnych upałów w naprawdę komfortowych warunkach?

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny