Najpopularniejsze kufle do piwa

Tak jak kolor wina definiuje kieliszek, w jakim powinno podawać się trunek, tak i do danego rodzaju piwa przypisać można odpowiednie szkło. Czy warto to robić w domowym zaciszu podczas spotkania z przyjaciółmi? Zdecydowanie tak! Właściwie dopasowany kształt kufla do piwa z Gastronet24 pomoże ci wydobyć z trunku jeszcze więcej aromatu i uwydatni jego charakterystyczny smak.

Oto kilka najpopularniejszych kufli, które warto mieć w domu pod ręką:

Kufel z uchwytem

Czyli ten, którzy kojarzą praktycznie wszyscy dorośli, niezależnie od tego, czy gustują w piwach, czy też nie. Charakteryzuje je grube szkło, a co za tym idzie, wyczuwalny ciężar oraz duża pojemność. To kawał solidnego naczynia, które pewnie utrzymasz w dłoni dzięki odpowiednio wyprofilowanemu uchwytowi. Najlepiej pić z niego:

  • portera,
  • koźlaka,
  • czeskiego pilznera.

Subtelny pokal

Ten rodzaj kufli do piwa cieszy się szczególnym uznaniem w gronie kobiecym. Wysoka, smukła szklanka, zwężana specjalnie ku górze, na nóżce wydobędzie na pierwszy plan bursztynową barwę trunku oraz bogaty aromat trunku. Świetnie sprawdzi się przy:

  • niemieckich i amerykańskich pilznerach,
  • regionalnych piwach polskich,
  • piwach typu schwarzbier,
  • belgijskim piwie typu kriek.
Jak wybrać odpowiedni kufel do piwa?
Jak wybrać odpowiedni kufel do piwa?

Kieliszki do piwa

Tak, tak! Piwo jak najbardziej można (a czasem nawet trzeba!) serwować w kieliszkach. Oczywiście będą one się różnić od tych do wina. Szkło na nóżce pomoże uniknąć ogrzewania trunku dłonią podczas picia. Ten rodzaj naczynia przeznaczony jest szczególnie do mocnych piw i sprawdzi się przy:

  • ciemnym i mocnym piwie typu stout,
  • piwie typu barleywine,
  • imperial IPA.

A co ze szklankami?

Szeroka, często dodatkowo rozszerzana ku górze szklanka, to także świetny wybór do serwowania piwa. Pinta, bo o niej mowa, wyeksponuje gęstą pianę i pozwoli na swobodne uwalnianie się aromatu trunku. Z tego powodu sprawdzi się przy serwowaniu piwa typu porter.

Waizen to typ szklanki wąskiej u podstawy a rozszerzanej na górze, która doskonale nadaje się do piw pszenicznych. Natomiast do klasycznego lagera sprawdzi się szklanka o cienkich ścianach w tulipanowym kształcie, zwężająca się ku górze. Takie naczynie pozwoli wydobyć z trunku charakterystyczny zapach chmielu i słodu.

Na rynku dostępne są jeszcze szklanki typu stange, które są proste i smukłe, a najlepiej smakują z nich piwa altbier i gose.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kufli do piwa?

Kształt kufla do piwa, dopasowany do typu browaru, jaki najczęściej spożywasz, zdecydowanie podniesie twoje doznania smakowe. Jednak, przy wyborze naczynia do trunku warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych kwestii.

Przede wszystkim wybierając kufel do piwa, nawet w warunkach domowych, postaw na szkło gastronomiczne. Taki wybór to gwarancja jakości i wysokiej wytrzymałości naczynia, co jest istotną kwestią, ponieważ zapewnia bezpieczne użytkowanie naczynia.

Przyjrzyj się także strukturze szkła i jego przejrzystości. Od tego zależeć będzie, jak piwo zaprezentuje się po podaniu, czy zostanie podkreślona jego bursztynowa barwa lub czekoladowa głębia.

Niezależnie od tego, w jakim rodzaju piwa lubujesz się najbardziej, warto poświęcić chwilę na wybranie odpowiedniego kufla do tego trunku. Dzięki temu podbijesz walory danego gatunku i przekonasz się, że spożywanie piwa w odpowiednim naczyniu to nowe doznania smakowe.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej