Pasożyty - jak wyglądają i objawy

Ludzkie pasożyty, to organizmy bytujące w ciele człowieka. Do najczęściej spotykanych pasożytów zewnętrznych zaliczają się wszy, komary oraz kleszcze. Jednak największy problem stanowią pasożyty, które żyją wewnątrz ludzkiego organizmu. Do nich zaliczają się przede wszystkim tasiemce, owsiki, glisty, czy też lamblie. Najtrudniejsze do wykrycia są organizmy bytujące w układzie trawiennym, a także pasożyty podskórne.

Warto zwrócić uwagę na objawy, które mogą wskazywać na obecność pasożytów. Tutaj jest mowa przede wszystkim o uczuciu ciągłego zmęczenia, problemach trawiennych, takie jak wzdęcia, biegunki, wymioty, czy też nudności. Ponadto na naszej skórze mogą pojawiać się zmiany w postaci wysypki, oraz podrażnień. Jeżeli borykamy się z anemią lub też utratą masy ciała z nieznanych przyczyn, to również warto przebadać się pod kątem obecności pasożytów.

Jak wychodzą robaki z człowieka?

Jeżeli interesuje nas to, jak wychodzą robaki z człowieka, to również warto dowiedzieć się, jak w ogóle wyglądają ludzkie pasożyty, abyśmy mieli pewność, że pozbywamy się problemu. W takim przypadku najlepiej jest przyjrzeć się najpopularniejszym pasożytom, z jakimi rzeczywiście zmagamy się w naszym układzie trawiennym. Oczywiście nie wszystkie z nich będą takie łatwe do rozpoznania, szczególnie jeżeli człowiek zacznie wydalać jaja lub larwy.

Jak wyglądają ludzkie pasożyty?

  • Owsica - najczęściej widocznymi w kale pasożytami są owsiki. Możemy dostrzec wtedy bardzo cienkie, ok. 2-centymetrowe niteczki o białym zabarwieniu. Mogą się one ruszać lub niekoniecznie. Dodatkowo można spróbować zrobić wymaz z odbytu, ponieważ właśnie tam składane są jaja owsików. Należy pamiętać o tym, iż owsiki dają dość charakterystyczne objawy, takie jak zgrzytanie zębami, brak apetytu, czy też sińce pod oczami. W takim razie, mając na uwadze, jak wychodzą robaki z człowieka, w przypadku owsików może to być zauważalne gołym okiem.
  • Włosogłówka - zastanawiając się nad tym, jak wyglądają ludzkie pasożyty bytujące w układzie trawiennym, a dokładniej w jelicie grubym, to do nich zalicza się włosogłówka. Osiąga on od 30 do 50 mm długości, a także jest koloru brązowego. Jednocześnie swoim kształtem przypomina raczej bicz. W kale wydalane są jaja i larwy wosogłówki. Dlatego właśnie potrzebna jest dokładna diagnostyka pod względem obecności tego pasożyta poprzez badania laboratoryjne. Dorosła włosogłówka jest w stanie przeżyć nawet do kilku lat.
  • Glista ludzka - glista ludzka jest pasożytem zaliczającym się do nicieni. Dorosłe osobniki dorastają nawet do 30 cm długości. Warto mieć na uwadze, iż w kale od razu nie widać osobników pasożytów. Ponieważ takie objawy są widoczne dopiero po ok. 2-3 miesiącach, kiedy to glista ludzka składa jaja. Wcześniej jednak możliwe jest, aby wykryć obecność pasożytów przez badanie krwi.

Jak widzimy, to tylko niektóre robaki, które bytują w ciele człowieka. Zdecydowanie częściej można spotkać larwy i jaja w próbkach kału, niż też w zobaczyć same dorosłe osobniki. Takim przykładem jest chociażby włosogłówka, czy też glista ludzka. Jednak, odpowiadając na pytanie, jak wyglądają robaki w kale u dziecka, najczęściej będziemy mieli do czynienia z popularnymi owsikami. Dzieci zazwyczaj zarażają się nimi w wieku przedszkolnym od swoich rówieśników. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn.

Jakie pasożyty wychodzą przez skórę człowieka?

Chociaż wydawałoby się, że larwy i jaja składane w jelicie grubym przez bytujące tam pasożyty, to jedyna możliwość, z jaką można spotkać się, mając robaki w swoim organizmie. Jednak coraz częściej pojawia się również pytanie dotyczące tego, jakie pasożyty wychodzą przez skórę, a także jakie larwy wychodzą z pleców.

Do takich pasożytów, które określa się jako podskórne, zaliczają się nużeniec ludzki, a także nużeniec krótki. Ich nieduże rozmiary powodują, że można je wykryć jedynie w badaniu mikroskopowym. Te pasożyty, które wychodzą przez skórę z pleców, a także okolic pracy gruczołów łojowych, osiągają długość od 0,3 do 0,4 mm. Warto oczywiście mieć na uwadze, że te podskórne pasożyty wywołują takie objawy jak świąd, czy też infekcje gruczołów łojowych.

Inne pasożyty, które wychodzą przez skórę z pleców lub innych części ciała, to pasożyty podskórne Ancylostoma brasiliense. Warto jednak mieć na uwadze, że te pasożyty wychodzące przez skórę niespotykane są raczej w klimacie umiarkowanym. Natomiast możemy się nimi zarazić w klimacie tropikalnym lub subtropikalnym. Do zarażenia dochodzi przez skórę, gdy mamy kontakt z zakażoną glebą. Larwy wędrują pod skórą, tworząc specjalne kanaliki o szerokości do 4 mm. Wychodzą przez skórę z pleców, brzucha lub stóp.

ikona podziel się Przekaż dalej