Czy warto liczyć zużycie energii w domu/mieszkaniu?

Wyliczenie zużycia prądu w domu, czy mieszkaniu może okazać się bardzo ważne dla konsumentów energii, którzy chcą zaoszczędzić. Rachunki za energię elektryczną z roku na rok są coraz wyższe i warto poszukać potencjalnych możliwości, w celu zadbania o domowy budżet. W dalszej części artykułu pokażemy jak w prosty sposób obliczyć samemu zużycie prądu w domu.

Jak samemu obliczyć zużycie prądu?

Obliczenie zużycia prądu w domu nie jest skomplikowane. Średnia cena prądu w Polsce wynosi obecnie od 0,69 - 0,78 zł za kWh. Do wykonania precyzyjnych obliczeń niezbędne będzie:

  • Sprawdzenie mocy urządzenia, które zazwyczaj znajduje się na etykiecie lub w jego opisie. Moc podawana jest w watach (W),
  • Oszacowanie czasu pracy urządzeń. Lodówka pracuje nieustannie, a z niektórych sprzętów korzystamy przez określony czas. Ważne jest, aby dokładnie zmierzyć czas pracy danego urządzenia,
  • Sprawdzenie na fakturze od obecnego sprzedawcy kosztu za 1 kWh energii,
  • Sprawdzenie z jakiej obecnie taryfy korzystamy. Taryfa G11 oznacza, że przez całą dobę, cena prądu jest taka sama. W przypadku taryf G12, cena prądu będzie inna w godzinach szczytu oraz w godzinach pozaszczytowych. Konsumenci, którzy korzystają z taryfy G12 powinni wziąć do obliczeń pod uwagę stawki za kWh zarówno za godziny szczytowe, jak i pozaszczytowe.

Obliczenia wykonane są zgodnie z aktualną średnią ceną prądu tj. 69 gr za 1 kWh. Podczas obliczeń należy pomnożyć czas pracy oraz moc urządzenia, a następnie podzielić przez tysiąc. Po wykonaniu powyższych kroków wystarczy otrzymaną liczbę pomnożyć przez cenę 1 kWh.

Jak obliczyć zużycie prądu telewizora - przykład:

Telewizor o mocy 50 W, używany 3 godziny dziennie. Cena energii - 0,69 zł za 1 kWh.

50 wat * 3 godziny : 1000 = 0,15 kWh dziennie

0,15 kWh * 0,69 zł = 0,1035 zł

Z obliczeń wynika, że rocznie płacimy za oglądanie telewizji 0,1035 zł * 365 dni = 37,77 zł.

Które sprzęty zużywają najwięcej energii elektrycznej?

W domach i mieszkaniach pojawia się coraz więcej sprzętów, które pobierają duże ilości energii elektrycznej. Korzystanie z takich urządzeń wpływa na zużycie prądu w lokalu, co przekłada się z kolei na wysoki rachunek z firmy energetycznej. Dobór odpowiednich urządzeń oraz ich bieżąca kontrola może znacznie obniżyć zużycie energii elektrycznej. Jeżeli posiadamy w domu stare sprzęty, warto rozważyć zakup nowych, bardziej ekologicznych.

Stare urządzenia często są nieekologiczne i generują duże zużycie prądu. Ważne, aby przy zakupie dokładnie sprawdzić moc urządzeń domowych. Jednostką mocy jest wat (W) - im mniejsza moc, tym mniejsze będzie zużycie prądu. Zwrócenie uwagi na to jakie urządzenia domowe pobierają najwięcej prądu jest bardzo ważnym krokiem do oszczędności.

Oprócz sprawdzenia mocy urządzeń, należy zwrócić uwagę również na klasę energetyczną sprzętów, która wyznacza pobór prądu. Obecnie klasa energetyczna oznaczana jest w skali od A do G. Urządzenia, które są najbardziej oszczędne i ekonomiczne znajdują się w klasie C. Klasa A oraz B zarezerwowana jest dla sprzętów, które pojawią się w przyszłości, a ich przewidywana oszczędność będzie jeszcze większa, niż w przypadku urządzeń z klasy C.

Z rankingu porównywarki cen prądu - Rachuneo, wynika, że sprzętami, które zużywają najwięcej prądu są: płyta indukcyjna oraz bojler elektryczny. Najmniej prądu zużywa z kolei: żelazko, kuchenka mikrofalowa, laptop, czy telewizor.

Tryb standby, a zużycie prądu?

Nasze domowe urządzenia często znajdują się w trybie standby, czyli w trybie czuwania/ uśpienia. Przykładem może być mikrofalówka, która zazwyczaj podłączona jest cały czas do gniazdka i ma dodatkową funkcję np. zegar. Niektóre urządzenia pracują nieustannie np. lodówka. Niestety urządzenia pobierają energię nawet w trybie czuwania, a ilość takich sprzętów w domostwach jest zazwyczaj spora. Są to między innymi ładowarki, których nie odłączamy z prądu, telewizor podłączony do gniazdka, czekający na włączenie go jednym przyciskiem na pilocie. Ilość pobieranych kilowatów w trybie standby zależy od konkretnego sprzętu. Wyłączanie domowych urządzeń z gniazdek lub z trybu czuwania może zniwelować niepotrzebne generowanie zużycia prądu. O ile lodówka musi nieustannie pracować, to w domu znajduje się wiele sprzętów, które można bez konsekwencji wyłączyć z gniazdek, czy trybu czuwania. Kupując watomierz, czyli miernik zużycia energii elektrycznej można w bardzo prosty sposób sprawdzić ile kilowatów pobierają nasze domowe urządzenia w trybie czuwania. Miernik należy podłączyć do gniazdka, a następnie dopiąć do niego urządzenie, które chcemy sprawdzić. Na ekranie watomierza pojawi się zużycie prądu danego sprzętu. Dla osób, które chcą zaoszczędzić na rachunkach za prąd, watomierz może okazać się bardzo funkcjonalnym urządzeniem.

Jak zmniejszyć rachunek za prąd?

Możliwości na zmniejszenie rachunków za prąd jest wiele. Każdy odbiorca energii ma prawo zmienić sprzedawcę. Taka zmiana nie jest wymagająca, a może przynieść spore oszczędności. Pomocne są porównywarki cen energii, które wskażą najkorzystniejsze oferty w regionie. Sprawdź na: https://www.rachuneo.pl/porownywarka-cen-pradu. Wielu sprzedawców oferuje obecnie wiele dodatków do umów, takich jak: pomoc fachowców, telewizja, czy ubezpieczenie OC. Jedną z wielu możliwości jest również rozważenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Obecnie na rynku dostępne są różne programy, które oferują dofinansowanie do OZE.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej