Dlaczego szafy przesuwne do pokoju młodzieżowego to dobry wybór?

Do pokoju nastolatka idealnie sprawdzają się kolorowe rozwiązania. Jest to miejsce pełniące wiele funkcji – sypialni do spania, pomieszczenia do nauki i prywatności i salonu do przyjmowania swoich znajomych. Jako, że nastolatkowie zdążyli już zgromadzić wiele rzeczy, potrzebują wolnego miejsca do ich przechowywania. Dużą wygodą i oszczędnością miejsca jest wyposażenie pokoju młodzieżowego w pojemną szafę przesuwną. Do wyboru jest bogata gama kolorystyczna, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający nastolatek znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Możliwe jest nawet wybranie koloru fornirów i uchwytów. Nie mówiąc już o tym, że w sprzedaży dostępne są szafy z unikalnymi naklejkami na przednim froncie. Takie rozwiązanie jest bardzo mile widziane wśród dzieci i młodzieży. Wraz z wiekiem zmieniają się zainteresowania, potrzeby i priorytety dziecka, co wymaga dokonania większych lub mniejszych modyfikacji w dotychczasowej aranżacji jego pokoju.

Coraz chętniej nastolatkowie wybierają szafy przesuwne (na przykład takie: https://mebloteka24.pl/meble-do-pokoju-mlodziezowego/szafy-przesuwne) przy urządzaniu swojego pokoju, co jest dużą wygoda, gdyż drzwi otwierają się na boki, a więc nie zajmują tyle przestrzeni co tradycyjne szafy. Takie rozwiązanie pozwala na ustawienie szafy blisko ściany i nawet drzwi, gdyż nie jest potrzebna duża ilość miejsca przed meblem. Kolejną zaletą szafy przesuwnej jest ergonomiczne rozmieszczenie półek w jej wnętrzu, co przekłada się na więcej wolnej przestrzeni do przechowywania rzeczy. Tego typu meble występują w różnych rozmiarach, dzięki czemu nie ma problemu z dostosowaniem ich do wymiarów wnętrza. Sprawdzą się nawet przy ograniczonym metrażu ze względu na swoją funkcjonalność. W szafie przesuwnej można trzymać nie tylko ubrania na półkach i wieszakach, ale też pozostałe przedmioty codziennego użytku znajdujące się w pokoju.

Jak zaaranżować szafę przesuwną do pokoju młodzieżowego?

Szafa przesuwna zapewnia wygodną strefę do przechowywania przeróżnych rzeczy, nie tylko ubrań. Przy jej projektowaniu należy mieć na uwadze specyfikę pomieszczenia, jego wymiary i ilość dostępnego miejsca. Pierwszym krokiem jest ustalenie głębokości szafy, która nie powinna przekraczać 60 cm. Kolejną kwestią jest szerokość drwi przesuwnych, która powinna być dostosowana do podziału wnętrza, ścianek i modułów. Nie bez znaczenia jest wewnętrzny układ mebla, przy projektowaniu którego trzeba mieć na uwadze to, co będzie przechowywane w szafie. W zależności od tego ile jest do dyspozycji wolnego miejsca, warto zaplanować nie jeden, ale dwa czy nawet trzy drążki, dzięki czemu możliwe będzie powieszenie dłuższych i krótszych elementów garderoby. W szafach przesuwnych nastolatkowie przechowują przeróżne przedmioty i sprzęty, dlatego nie może zabraknąć półek, najlepiej takich wyposażanych w system wysuwany, co ułatwi znalezienie szukanej rzeczy. Oprócz otwartych półek zaprojektowanych na wysokości wzroku potrzebne będą też szuflady umieszczone na niższym poziomie. W utrzymywaniu porządku we wnętrzu szafy pomogą separatory do szuflad, wysuwane kosze na kółkach, wiszące organizery.

Do pokojów młodzieżowych najlepiej sprawdzają się szafy przesuwne z dużą ilością półek i częścią do wieszania ubrań. Meble muszą być głębokie, czyli pakowne. Dzięki temu wszystkie ubrania i przedmioty znajdą się w szafie, co pozwoli uniknąć nieporządku w pokoju. Jeśli wnętrze pomieszczenia ma ograniczony metraż, można sięgnąć po mniejszą szafę z wieszakami wysuwanymi poprzecznie. W większych modelach możliwe jest nawet wydzielenie osobnej przestrzeni na składzik, gdzie nastolatek może przechować swoje sprzęty.

Jaka szafa będzie najlepsza?

W przypadku szaf z drzwiami przesuwnymi najpopularniejsze są te montowane we wnękach, co pozwala na jeszcze większe zaoszczędzenie wolnej przestrzeni. Najlepiej jest zamówić mebel na wymiar, dzięki czemu można mieć pewność, że szafa będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji przyszłego użytkownika. Chociaż rozwiązanie to jest droższe, to jednak można lepiej zaaranżować przestrzeń i uniknąć problemów przy montażu mebla. Szafa przesuwna do pokoju młodzieżowego powinna umożliwiać regulację drążka i przebudowę półek. W ten sposób dziecko będzie mogło z łatwością wprowadzić modyfikacje we wnętrzu szafy, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Jako, że nastolatkowie cały czas rosną, warto zadbać o to, aby nie miały żadnego problemu z samodzielnym sięganiem po rzeczy znajdujące się na wyższych wysokościach. Półki i szuflady powinny być zlokalizowane w zasięgu rąk dziecka.

Ważne jest to, aby zaprojektowana szafa miała solidną konstrukcję i była stabilna, aby dziecko mogło z niej bezpiecznie korzystać. Najlepiej sprawdzają się modele drewniane, które pasują do każdej aranżacji wnętrza, są estetyczne i odporne na uszkodzenia. Drewno jest znacznie lepszym wyborem niż sklejki i płyty MDF. Większa trwałość drewnianego mebla przekłada się na dłuższy okres jego użytkowania. Dobrym rozwiązaniem jest uwzględnienie w projekcie szafy mechanizmów spowalniających zamykanie drzwi. Mogą to być samozamykacze lub amortyzatory. Jest to dodatkowa ochrona przed przytrzaśnięciem palców i ułatwienie. W przypadku starszych dzieci najlepiej jest kupić szafę w naturalnym odcieniu, której nie będzie trzeba ponownie wymieniać, gdy podrośnie. Dobrym wyborem będą meble utrzymane w odcieniach beżu, szarości i brązów. Z kolei dla młodszych dzieci można dostosować kolor szafy do koloru ścian i pozostałych elementów wyposażenia. Idealne będą meble w kolorach pastelowych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny