Do czego służy lewatywa

Co to jest lewatywa i w jakim celu się ją wykonuje

Lewatywa jest zabiegiem medycznym polegającym na tym, że przez odbyt wlewamy płyn do jelita grubego, aby usunąć masy kałowe. Od wieków lewatywa wykonywana była w celu leczenia zaparć. Już w starożytności robiono lewatywy używając skórzanych worków. W późniejszych czasach do robienia lewatywy używano metalowych kolb, zaś płyn był wprowadzany do odbytu tłokiem. Gumowe gruszki do lewatywy zostały wynalezione przez Indian amerykańskich, którzy robili je z kauczuku.

Szczególna moda na lewatywę zapanowała w czasach Ludwika XIV, kiedy to zalecano robienie lewatywy codziennie, zaś zabiegi te wykonywano bez skrępowania nawet w czasie dworskich imprez. Zabiegi wykonywane były przez lekarzy, aptekarzy i ich pomocników. Były one tak modne i uważane za niezbędne na co dzień, że osoby, które umiały je wykonywać dorabiały się fortun.

Obecnie lewatywa prawie wyszła z użycia jako zabieg medyczny. Stosuje się ją dobrowolnie przed porodem lub w celu oczyszczenia jelit przed niektórymi operacjami. Lewatywy w celu oczyszczenia jelit są zalecane w niektórych niekonwencjonalnych systemach leczniczych.

Lewatywa oczyszcza tylko końcowy odcinek jelita grubego. Aby wypłukać całe jelito grube stosuje się zabieg hydrokolonoterapii. Zwolennicy tych metod twierdzą, że zapewniają one oczyszczenie organizmu i odchudzanie. Jednak nie zostało to potwierdzone naukowo, zaś obie metody są kontrowersyjne.

Dlaczego stosowanie lewatywy zostało niemal zapomniane

Lewatywa stosowana jest głównie jak niekonwencjonalny sposób na oczyszczenie organizmu. Niektóre systemy medycyny niekonwencjonalnej uznają, że przyczyną wielu chorób i złego samopoczucia są złogi w jelitach lub pasożyty. Doradzają one jak oczyścić jelita ze złogów, a jedną z metod jest właśnie lewatywa. Zabieg ten stosowany jest, nie tylko na zaparcia, lecz także w celu odchudzania, poprawienia stanu cery i generalnie oczyszczenia organizmu.

W obecnych czasach, gdzie społeczeństwa nauczyły się higieny, zarobaczenie jest coraz mniejszym problemem, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Mimo tego nigdy nie wiemy, kiedy i jak możemy zarazić się pasożytami. Zwykle jest to problem brudnych rąk, ale także kontaktu ze zwierzętami i ich odchodami lub spożywanie niemytych warzyw i owoców. Problemem mogą być na przykład owsiki, których jaja są wszędzie, a nawet unoszą się w powietrzu. Niekonwencjonalna medycyna mówi nam jak wychodzą robaki z człowieka i jak się ich pozbyć. Jedną z metod jest lewatywa. Jednak użycie lewatywy w tym celu jest kontrowersyjne. Lepiej przestrzegać zasad higieny i dowiedzieć się czego nie lubią pasożyty.

Czy lewatywę można wykonać samemu w domu - domowe sposoby i przeciwwskazania

Współczesna medycyna uznaje dobrodziejstwa lewatywy. Aby jednak nie zaszkodzić sobie należy zachować zasady jej stosowania:

  • nie należy wykonywać lewatywy zbyt często,
  • należy dokładnie stosować się do instrukcji,
  • nie używać więcej płynu, niż jest to zalecane,
  • nie należy dodatkowo brać środków przeczyszczających.

Nadmierne i częste stosowanie lewatywy może spowodować podrażnienie jelit. Lewatywa może mieć także negatywny wpływ na florę bakteryjną jelit. Jeśli tylko wystąpią jakieś niepokojące objawy po lewatywie, jak reakcja alergiczna, podrażnienie, złe samopoczucie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Możliwe efekty uboczne lewatywy:

  • podrażnienie odbytnicy,
  • świąd w okolicy odbytu,
  • poczucie oszołomienia,
  • skurcze żołądka,
  • nudności lub wymioty,
  • obrzmienie brzucha,
  • nadmierna utrata płynów z organizmu,
  • niedobory sodu i potasu,
  • problemy z nerkami.

W zasadzie nie ma wielu przeciwwskazań do wykonania zabiegu lewatywy. Jednak w przypadku niektórych chorób, jak choroby serca, nerek, alergie czy krwawienia z odbytu, należy skonsultować się z lekarzem. Bez nadzoru lekarza nie należy wykonywać lewatywy dzieciom. Lewatywy nie należy robić chorym leżącym oraz osobom z uszkodzeniem jelita grubego, niedrożnością jelit i owrzodzeniem jelita grubego. Sprawdź także ten artykuł: Złogi w jelitach - przyczyny, objawy, oczyszczanie krok po kroku.

Jak zrobić lewatywę samemu - domowe sposoby

Jak i z czego zrobić roztwór do lewatywy

Podstawą lewatywy jest płyn, który wlewamy przez odbyt do jelita grubego. Dlatego należy wiedzieć, z czego wykonać roztwór. Wyróżniamy kilka rodzajów lewatywy w zależności od użytego płynu:

  • klasyczna lewatywa z wody z mydłem,
  • lewatywa z kawy spopularyzowana przez dr. Gersona, przynosi ona ulgę osobom chorym na niewydolność wątroby i bóle nowotworowe,
  • lewatywa z rumianku i szałwii dobrze działa na skurcze jelit,
  • lewatywa z sokiem z cytryny, octem jabłkowym, sokiem z żurawiny lub z czarnej porzeczki pobudza florę jelitową,
  • lewatywa z moczu odbudowuje błonę śluzową jelit i niszczy szkodliwe bakterie,
  • lewatywa z czosnkiem może usunąć pasożyty z jelit,
  • lewatywa z chili działa przeciwgrzybiczo i niszczy bakterie.

Jak zrobić lewatywę w domu

Domowa lewatywa powinna być wykonywana przez druga osobę, chociaż istnieją także domowe sposoby jak zrobić lewatywę samemu. Warto wiedzieć, że lewatywa jako taka, jest całkowicie bezbolesna. Jednak osoba poddana temu zabiegowi czuje pewien dyskomfort.

Należy wybrać dobre miejsce, które łatwo jest potem posprzątać. Zwykle wykonuje się lewatywę w łazience. Należy ułożyć pacjenta na ceracie, ręczniku lub macie łatwej do uprania. Zabieg trwa około 15 minut, dlatego też należy przykryć pacjenta kocem, aby nie było mu zimno i ułożyć go na poduszce.

Przygotowany płyn umieszczamy w zbiorniku, który zawieszamy na wysokości około 50 cm. Następnie wprowadzamy rurkę do odbytu. Powoli odkręcamy kranik, tak aby wolno cała zawartość pojemnika wpłynęła do odbytu. Pacjent powinien leżeć spokojnie i nie ruszać się tak aby rurka znajdująca się w odbycie nie wypadła. Następnie czekamy, aż ciecz sama wypłynie.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej