Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy w szkle krok po kroku
Dekoracje bożonarodzeniowe w szkle zdobywają coraz większą popularność. Ich zaletą jest nie tylko wyjątkowy wygląd, ale też trwałość. W szklanym naczyniu są łatwe do przekładania i dobrze prezentują się z każdej strony. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na kompozycje świąteczne w szkle. Mogą to być dekoracje na stół, półkę nad kominkiem lub na parapet. Oto poradnik jak przygotować stroiki w szkle.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o stroikach i wieńcach.
Stroiki świąteczne w szkle
Eleganckie dekoracje na stół
Dekoracje w szkle są jak małe światy. Za szybką misy, słoika czy wysokiego naczynia może się znajdować zimowy krajobraz, kolorowe lampki lub stroik z iglaka. Dobrze przygotowane stroiki świąteczne w szkle pomagają budować niepowtarzalny nastrój Bożego Narodzenia. Na tej samej zasadzie możemy stworzyć dekoracje, które będą nam służyły przez cały rok. Płatki róż, a może warstwy różnokolorowego żwiru?
Stroiki bożonarodzeniowe w szkle wyglądają wyjątkowo elegancko. Nawet jeżeli nie jesteś mistrzem rękodzielnictwa, to łatwo uzyskać efekt przyciągającego oko małego dzieła sztuki.
Dzięki temu, że wszystkie elementy są zamknięte za szybą jest to wyjątkowo czysta dekoracja. Nie osypują się igły, nie kurzy się tak łatwo jak wolno stojący stroik. Elementy nie będą się też rozsypywać i gubić. Trzeba tylko uważać, żeby jakiś ciekawski maluch lub zbyt żywotny kotek nie zrzucił dekoracji ze stołu.
Oryginalne elementy dekoracji
Dekoracje bożonarodzeniowe w szkle mogą być tak różnorodne jak autorzy, którzy je robią. Istnieje kilka ogólnych zasad, ale poza tym możesz ułożyć poszczególne elementy według własnego gustu i uznania. Dzięki temu są to bardzo oryginalne ozdoby na stół.
Elementy do stroików w szkle możesz znaleźć we własnym domu albo kupić (o tym gdzie je dostać i jakie wybrać opowiemy dalej). Można też przygotować niektóre elementy z trwałych produktów spożywczych tj. makaron, suszone plasterki cytryny itp. Oto lista elementów dekoracji, które mogą się przydać do tworzenia stroików świątecznych w szkle:
- Makaron ozdobny malowany (srebrny, złoty, biały)
- Suszone plasterki cytryny, mandarynki, jabłka
- Szyszki (naturalne i malowane)
- Gwiazdki anyżu
- Laski wanilii i cynamonu
- Orzechy włoskie w skorupkach lub połówki skorupek (naturalne i malowane)
- Obcięte gałązki choinki, małe gałązki iglaków
- Suche gałązki drzew liściastych (malowane na złoto, srebrno, biało)
To akcesoria, o których przygotowaniu warto pomyśleć już późną jesienią. Poza tym warto zaopatrzyć się w farby srebrną, złotą i białą (najlepiej w sprayu). W dekoracjach bożonarodzeniowych w szkle ważną rolę odgrywają również zabawki na choinkę, przede wszystkim bombki i łańcuchy. Do stworzenia nieco bardziej zaawansowanych oryginalnych stroików będziemy potrzebować również modeli choinek.
Najciekawsze kompozycje świąteczne
Jak zrobić stroik świąteczny
Oto wskazówki krok po kroku jak zrobić ciekawe stroiki bożonarodzeniowe w szkle:
- Wybierz rodzaj naczynia – od tego jakiej wielkości i jakiego kształtu naczynie wybierzesz będzie zależało dobranie odpowiednich elementów dekoracji. Jeżeli chcesz mieć oryginalny stroik na stół, to polecamy zacząć od misy lub dużego słoika. W szerokim naczyniu dużo łatwiej jest ułożyć elementy i można je dowolnie aranżować. Wysokie naczynie doskonale zagra natomiast w mieszkaniu, w którym nie ma za dużo miejsca.
- Zdecyduj o stylu i kolorze – jaki kolor będzie przeważał w twoim stroiku? Najchętniej wybierane kolory do kompozycji świątecznych to srebrny, biały (często w połączeniu z zielenią), zielony z czerwonym lub złoty. Nie musisz się ograniczać. Zobacz jakie kolory są modne w tym sezonie albo dobierz barwy do wystroju swojego pokoju.
- Przygotuj stroik z wybranych elementów.
Teraz skupmy się na wykonaniu samego stroika. Ponieważ istnieje wiele rodzajów stroików świątecznych w szkle przedstawiamy tylko wybrany przykład.
Najważniejsze elementy klasycznych stroików świątecznych w szkle to podłoże, element lub motyw główny i dodatkowe ozdoby. Przygotuj duży słoik z szerokim otworem. Na dno wysyp trochę żwiru, potem kilka posrebrzanych szyszek – to będzie podłoże. Głównym elementem będzie gałązka iglaka, którą mocujesz w żwirze. Ułóż w słoiku łańcuch małych lampek ledowych, żeby otaczały całość. Dodaj kilka elementów świątecznych np. 1-2 bombki w jednolitym kolorze. Górną część słoika owiń kilka razy sznurkiem np. jutowym. I mamy gotowy piękny stroik.
Stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz
Do dekoracji na cmentarz zwykle nie wykorzystuje się szkła ze względu warunki pogodowe. Jeżeli jednak będzie to wytrzymałe szkło, to można taki stroik ustawić również na grobie bliskiej osoby.
Stroiki bożonarodzeniowe na cmentarz mogą mieć świeczkę jako główny element dekoracji. Będą wtedy zastępować tradycyjny znicz. Dobrym pomysłem na kompozycję na grób jest ozdobienie z zewnątrz gotowego znicza. Wtedy nie będziemy mieć wątpliwości, że szkło wytrzyma mrozy, a świeczka będzie miała szansę palić się przynajmniej przez kilka godzin.
Do bardziej oryginalnych stroików na cmentarz należą stroiki w latarniach. Latarnię ze świeczką w środku możemy ustroić zarówno od środka jak i na zewnątrz. Można ją postawić w środku wieńca bożonarodzeniowego. Szybki dodatkowo możemy przyozdobić gwiazdkami, używając szablonu i farby lub sztucznego śniegu w sprayu.
Stroiki w szkle – jak zdobyć elementy?
Jak wspomnieliśmy wcześniej stroiki bożonarodzeniowe w szkle potrafią być bardzo różnorodne. Do tych najbardziej oryginalnych wykorzystuje się samodzielnie przygotowane drobiazgi np. wspomniane wcześniej szyszki, plasterki cytryn czy malowany makaron. Istnieje jednak kilka elementów, które powtarzają się często w różnych tutorialach. Gdzie ich szukać? Najprościej wpisać w przeglądarkę nazwę poszukiwanego elementu. Niestety czasem trafimy na bardzo drogie drobiazgi. Warto zacząć od suszenia plasterków cytrusów i odłożenia kilku ozdobnych przypraw. Makaron wybieramy ze względu na jego dekoracyjność – muszelki i kokardki są mile widziane. Farbę do makaronu kupimy w każdym sklepie plastycznym. Małe choinki do dekoracji bożonarodzeniowych w szkle dostaniemy w sklepach modelarskich. Dużo prościej i taniej będzie kupić zestaw drucików kreatywnych w kolorze zielonym, srebrnym lub złotym i wymodelować z nich choinki. Elementem chętnie używanym z kompozycjach świątecznych są też czerwone jabłka z gipsu. Najlepiej szukać ich w sklepach z akcesoriami florystycznymi. Najlepsze lampki do stroików świątecznych w szkle, to łańcuchy ledowe tzw. dew drop. Można je kupić razem z zasilaczem na baterie w sklepach z oświetleniem lub drobiazgami do domu i ogrodu.
Stroiki bożonarodzeniowe w szkle to dekoracje, które pięknie ustroją świąteczny stół. Ich wykonanie daje dużo satysfakcji i wprowadza do domu wyjątkowy nastrój.