Dla wielu kobiet miesiączka to czas, w którym źle się czują i odczuwają bóle brzucha i pleców, zwłaszcza w dolnej ich części. W dzisiejszym artykule wspólnie z nami przyjrzycie się wskazówkom, które mogą ułatwić ten czas lub złagodzić ból.

Od paru lat wielką popularnością cieszą są majtki menstruacyjne (sprawdź na: https://www.astratex.pl/majtki-menstruacyjne/). I nic dziwnego, są wygodne, łatwe w wymianie, posiadają różne stopnie chłonności, które możemy dobrać sobie indywidualnie w zależności od okresu. Możemy wybierać też z różnych krojów. Wiele lat temu rynek nie był tak przyjazny i oferował jedynie kilka modeli, a nawet na nich nie można było w pełni polegać. Obecnie jest dokładnie odwrotnie. Na rynku mamy szeroki wybór dla każdej sylwetki. Duży wybór znajdziesz na Astratex.pl.

Przy wyborze zapoznaj się z opisem, który informuje, na jak obfitą miesiączkę nadają się dane majtki. Dopiero wtedy skup się na dopasowaniu (stringi też są dostępne). Pamiętaj, że konieczne jest posiadanie kilku sztuk, ponieważ zmieniasz je 1-2 razy dziennie. Najlepiej co 8 - 12 godzin, ale kieruj się własnym uznaniem.

Majtki menstruacyjne są również idealne dla osób używających tampony i kubeczki menstruacyjne, ponieważ chronią przed ewentualnym wyciekiem, który czasami może się zdarzyć przy nieprawidłowej aplikacji.

Majtki są zazwyczaj dość dyskretne i nie widać ich nawet pod obcisłymi ubraniami, dlatego bez skrępowania możesz nosić je do pracy, na siłownię czy na spotkania z przyjaciółmi.

Znajdź specjalne ćwiczenie

Bolą Cię plecy i brzuch? Spróbuj znaleźć ćwiczenia zaprojektowane specjalnie na czas okresu. Załóż wygodne legginsy i skoncentruj się na miejscach, w których boli Cię najbardziej i stopniowo je rozluźnij. Ćwiczenia opierają się najczęściej na jodze i rozciąganiu. Na YouTubie znajdziesz filmy z konkretnymi instrukcjami, niektóre ruchy mogą Cię zaskoczyć, ponieważ ich nie znasz i zwykle ich nie ćwiczysz, ale z pewnością przyniosą ulgę.

Oprócz świadomego rozciągania nie bój się uprawiać sportów, które na co dzień sprawiają Ci radość. Może to być bieganie, tabata, szybki marsz czy jazda na rowerze. To również może pomóc w łagodzeniu bólu i dyskomfortu, poprawiając przepływ krwi i uwalniają endorfiny.

Masażem rozluźnisz sztywne mięśnie i wzdęty brzuch

Uzupełnij ćwiczenia masażami. Specjalne techniki masażu skupiające się na brzuchu, dolnej części pleców i okolicy miednicy pomagają rozluźnić mięśnie, poprawić krążenie krwi i wywołać uczucie relaksu w całym ciele. Masowanie dolnej części pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, gdzie wiele kobiet odczuwa ból, łagodzi napięcie oraz wpływa na komfort i dobre samopoczucie.

Kolejnym sposobem na zwiększenie efektu relaksacji jest dodanie olejków eterycznych, takich jak lawenda czy mięta pieprzowa, które mają naturalne właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Olejek magnezowy (i magnezowa sól do kąpieli) również zapewniają dobre rezultaty.

Aromaterapia to doskonała metoda na osiągnięcie głębokiego wyciszenia i relaksu, wykorzystująca moc olejków eterycznych do pozytywnego oddziaływania na umysł i ciało.

Kilka porad jak umilić sobie okres
Kilka porad jak umilić sobie okres

Niektórym pomaga ciepło

Aby rozluźnić okolice brzucha, wiele kobiet wybiera ciepłe okłady w postaci ciepłej butelki, termoforu, ręcznika lub woreczka z ziarnami. Nie ma znaczenia, co wybierzesz, ważne, aby nie było zbyt gorące i nie zrobiło Ci krzywdy.

Butelki jak i termofor są zwykle napełnione gorącą wodą i są łatwe w użyciu. Dobrym wyborem są także woreczki z różnymi rodzajami ziaren i pestek podgrzewane w kuchence mikrofalowej. Można spotkać się z wypełnieniem z ziaren wiśni, kaszy gryczanej, łusek orkiszu lub ich kombinacji. W sytuacji awaryjnej można też podgrzać ręcznik, jednak nie utrzymuje on ciepła zbyt długo.

Staraj się zwracać większą uwagę na jedzenie

Podczas okresu skup się na wypiciu dużej ilości wody i wysokiej jakości diecie bogatej w błonnik. Konieczne jest dostarczanie płynów do organizmu, aby nie miał on takiej potrzeby nawadniania. Polecamy zwykłą wodę lub specjalne herbaty z dodatkiem relaksujących ziół, takich jak rumianek, melisa, krwawnik pospolity, mięta pieprzowa, lawenda czy pokrzywa.

Niektóre kobiety doświadczają również biegunki lub zaparcia, które można pokonać zwiększając spożycie rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Można go pozyskać z żywności np. płatków owsianych, pieczywa pełnoziarnistego, warzyw (ziemniaki w skórkach, kapusta, kalafior, brokuły), owoców (jabłka w skórkach, banany, maliny, gruszki, suszone śliwki), nasion (chia, len, dynia, sezam), rośliny strączkowe, orzechy lub kupić suszony błonnik. W przypadku suszonego błonnika należy bardzo uważać, aby nie wypić go za dużo, gdyż może to spowodować problemy z trawieniem i nieprzyjemne bóle. Zawsze postępuj zgodnie z dołączoną instrukcją.

ikona podziel się Przekaż dalej