Kuchnia rustykalna, czyli jaka?

Kuchnia rustykalna to niejako przeniesienie do czasów, w których żyły nasze babcie. Kojarzy się z klimatem wsi, bliskością natury, a jednocześnie dużą funkcjonalnością. Styl rustykalny to drewniane meble i kamienne blaty. To również koronkowe firany i akcenty ludowe. Styl ten posiada swój niepowtarzalny klimat, który pomimo upływu wielu lat od jego powstania ma swoje stałe grono amatorów. Jeśli chcemy uniknąć nowoczesnych, wręcz błyszczących mebli, które królują w sklepach, a jednocześnie zachować w swojej kuchni namiastkę wiejskiego klimatu, styl rustykalny powinien być jedną z opcji do rozważenia. Co istotne nie musimy się ograniczać np. do stworzenia takiej kuchni w domku na działce. Równie dobrze sprawdzi się ona w mieszkaniu w bloku, a zwłaszcza w domu, gdzie mamy do dyspozycji zwykle o wiele większą przestrzeń.

A może kuchnia loftowa?

Czym charakteryzuje się kuchnia loftowa? Przede wszystkim dużymi przestrzeniami i takimi samymi oknami.
Jej nazwa wywodzi się od loftów, wysokich mieszkań budowanych często w pofabrycznych budynkach lub stylizowanych na takie. Kuchnia loftowa może, ale nie musi wyglądać surowo. Cegły na ścianach, metalowe elementy, przewody biegnące na widoku to jej wyróżniki. Oczywiście ten dość mało przyjazny klimat możemy łatwo przełamać, wstawiając do kuchni jasne meble. Kuchnia loftowa dzięki swojej przestrzeni pozwala również bardzo często na wydzielenie w niej części jadalnej. Dzięki temu za sprawą jasnego stołu i krzeseł nadajemy jej ciepłego klimatu. Możemy w niej również z powodzeniem wstawić wyspę, która będzie jej centrum.

Kuchnia bez względu na swój styl musi być przede wszystkim dobrze rozplanowana. To sprawi, że czas w niej spędzony będzie dobrze wykorzystany i będziemy chętnie w niej przebywać. Warto trzymać się kilku ogólnie przyjętych zasad, aby uczynić ją takim miejscem. Zobacz inspiracje kuchni w różnych stylach.

Poznajmy kilka z nich, które z powodzeniem można zastosować w kuchni bez względu na jej styl.

1. Zaplanujmy jakie sprzęty chcemy mieć w naszej kuchni

Zazwyczaj będą to: lodówka, kuchenka, zmywarka, mikrofala. Już ta krótka lista pozwali nam z wizualizować jej wnętrze. Jeśli nie dysponujemy dużym metrażem kuchni, warto stawiać na meble w zabudowie. Zmywarka i kuchenka mikrofalowa ukryte w ten sposób pozwolą oszczędzić cenne miejsce. Lodówka wysoka, zamiast szerokiej dwudrzwiowej to kolejne ekstra 25-30 cm. Do planowania kuchni służą m.in. specjalne programy komputerowe, które pomogą uzyskać maksymalne wykorzystanie powierzchni.

Kuchnia rustykalna czy loftowa?
Kuchnia rustykalna czy loftowa?

2. Nie bójmy się dopasować kuchni do swoich indywidualnych potrzeb

Jeśli jakieś rozwiązanie wygląda dobrze w katalogu, nie oznacza automatycznie, że będzie korzystne dla nas.
Przykładem mogą być, chociażby zbyt niskie lub zbyt wysokie blaty. Niedopasowanie ich wysokości do swojego wzrostu może oznaczać jedynie problemy z kręgosłupem stale napiętym przy zbyt niskim blacie. Również głębokość blatów ma wpływ na komfort z korzystania z kuchni. Jeśli tylko mamy taką możliwość wybierajmy nieco głębsze niż standardowe.

3. Rozważ kuchnię z wyspą

Doskonale znane z amerykańskich filmów lub programów kulinarnych wyspy są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Warunek do jej posiadania to odpowiednio duża kuchnia.

Kuchnia rustykalna czy loftowa?
Kuchnia rustykalna czy loftowa?

4. Zadbaj o dostępność urządzeń bez konieczności pokonywania niepotrzebnych metrów w kuchni

Pozornie może wydawać się to mało istotnym elementem, ale jeśli zastanowimy się, ile czasu spędzamy w kuchni szybko okaże się, że na tak niewielkiej powierzchni pokonujemy kilkaset metrów dziennie. Zadbajmy o to, aby nie były to kroki niepotrzebne. Wystarczy ustawić nasze kluczowe sprzęty kuchenne w takiej odległości, aby skrócić dystans pomiędzy nimi. Projektanci kuchni są w tym zakresie zgodni. Lodówka, zlewozmywak i kuchenka powinny być możliwie blisko siebie. Oczywiście mówimy tu o dużych kuchniach. W małej niewielkie odstępy wymusza na nas sam metraż.

Kuchnia rustykalna czy loftowa?
Kuchnia rustykalna czy loftowa?

5. Postaw na jasne kolory i odpowiednie oświetlenie

W kuchni warto stawiać na jasne, najlepiej białe meble, jasne kafelki. Wybierając blaty, wybierajmy brązowe. Taka kolorystyka w połączeniu z odpowiednim światłem sprzyja niewielkim przestrzeniom, a do takich należą kuchnie w mieszkaniach. Dobrze dobrane oświetlenie do kuchni powinno opierać się zarówno na klasycznym podsufitowym, jak i punktowym. Żadne z nich nie może ani razić, ani pozostawiać kątów kuchni niedoświetlonymi.

Mamy nadzieję, że powyższe kilka porad pomoże w bardziej funkcjonalnym urządzeniu wymarzonej kuchni.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej