Podstawowe informacje o panelach lamelowych ściennych

Lamele na ścianę w przeważającej większości przypadków wykonywane są z listewek (nazywanych często lamelkami) z wysokiej jakości płyt drewnopochodnych. Swoją estetykę zawdzięczają nie tylko starannemu wykonaniu i dbałości o detale, ale również konieczności montażu tego typu dekoracji na specjalnej płycie bazowej. Tego rodzaju konstrukcja może być umieszczona na całej ścianie ( w takim przypadku nie należy martwić się o jej wykończenie), bądź tylko na jej części. Umieszczanie na ścianie paneli lamelowych nie tylko bardzo pozytywnie wpływa na estetykę pomieszczenia, ale również dzięki ich obecności znacząco poprawia się jego akustyka (dzieje się tak dlatego, że panele posiadają zdolność do zmiany propagacji fal dźwiękowych). W przypadku produkcji paneli lamelowych często stosowane są różnego rodzaju laminaty, przez co można się pokusić o ich zastosowanie w toaletach czy kuchniach, gdzie są znacząco narażone na zachlapanie (z którym w przeciwieństwie do naturalnego drewna radzą sobie całkiem nie najgorzej). Choć lamele na ścianę to bardzo modne rozwiązanie, cieszące się dużym zainteresowaniem, to jednak należy pamiętać o tym, że szybko stracą swoją estetyczną funkcjonalność, gdy narażone zostaną na dużą bądź zmienianą wilgotność, a także częste i bezpośrednie działanie wody (z tego też względu ne jest to dekoracja polecana do zastosowania w łazience).

Lamele ścienne - nowy trend w dekoracji wnętrza
Lamele ścienne - nowy trend w dekoracji wnętrza

Dlaczego warto sięgać po ścienne panele lamelowe?

Panele lamelowe to jeden z najnowszych i najbardziej nowoczesnych trendów w dekoracji, który ze względu na swoje charakterystyczne cechy bardzo szybko zyskuje sobie coraz szersze grono zwolenników. Dlaczego warto po nie sięgać? Za ich najbardziej znaczące zalety uznać można przede wszystkim:

  • dużą estetykę, co jest efektem dużej staranności wykonania, dbałości o detale, a także zastosowaniu najwyższej jakości materiałów, doskonale imitujących drewno (choć pod wieloma względami bardziej solidnymi i niezawodnymi);
  • bezpieczeństwo użytkowania -  właściwe zamontowane panele nie stwarzają w pomieszczeniu żadnego zagrożenia;
  • stosunkowo małą grubość, przez co umieszczane na ścianie nie zajmują zbyt wiele miejsca;
  • lekkość, doskonale wpasowująca się w klimat i wystrój wielu pomieszczeń;
  • w większości przypadków panele lamelowe są nietoksyczne, a także niepalne (co ma wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowania).
Lamele ścienne - nowy trend w dekoracji wnętrza
Lamele ścienne - nowy trend w dekoracji wnętrza

Oczywiście jak każde rozwiązanie, tak i panele lamelowe, choć mają wiele zalet, nie są jednak całkowicie pozbawione wad. W tym przypadku znaczącym mankamentem tego rozwiązania dekoracyjnego jest fakt, że panele niezbyt dobrze znoszą kontakt z wilgocią, co należy mieć na uwadze wybierając pomieszczenie, w którym zostaną umieszczone.

Lamele ścienne - nowy trend w dekoracji wnętrza
Lamele ścienne - nowy trend w dekoracji wnętrza

Oryginalna dekoracja - lamele!

Nie ma wątpliwości co do tego, że lamele ścienne nietypowa i bardzo oryginalna dekoracja, pasująca zarówno do prywatnych wnętrz, jak i powierzchni biurowych. Panele są dekoracją bardzo wyrazistą, przez co są w stanie stworzyć wyjątkowy i niepowtarzalny klimat każdego pomieszczenia. Panele lamelowe stanową doskonałą alternatywę dla obrazów czy jakichkolwiek innych dekoracji, które często goszczą na ścianach w wielu domach. Lamele pochodzące od znanych i sprawdzonych producentów są wykonane z dużą starannością, przez co na każdej ścianie będą się prezentowały nienagannie. Różnorodność kolorów, a także i materiałów sprawia, że panele lamelowe dają bardzo duże możliwości tworzenia wyjątkowo ciekawy kompozycji. Najbardziej uniwersalne panele lamelowe, które wkomponują się dosłownie w każde pomieszczenie to lamele w kolorze dębu lub olchy. Ze względu na zdolności tłumienia dźwięków, coraz więcej osób decyduje się na zastosowania paneli lamelowych na ścianie telewizyjnej. W tym przypadku ważne są jednak nie tylko zdolności akustyczne, ale i estetyczne. Zastosowanie w ty miejscu lamelowych paneli pozwala a ukrycie wielu kabli, pozwalając na zachowanie porządki i estetyki w okolicy odbiornika telewizyjnego. Choć panele lamelowe montowane są przede wszystkim na ścianach, to jednak w zależności od potrzeb nie ma przeciwwskazań do umieszczania ich na sufitach, podłogach czy ściankach działowych.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej