Podstawowe narzędzia do uprawy

Druga czynność może wzbudzać niepokój, jednak prace wykonywane w kontekście sadzenia roślin na własny użytek są z reguły przyjemne. Idąc dalej tym tropem dochodzimy do wniosku, że do większości zajęć potrzebny jest nam również konkretny sprzęt. To, jakie urządzenia wybrać dla swojego ogródka uprawnego, a także w jaki sposób ich używać - znajdziemy poniżej.

Zacznijmy może od najpotrzebniejszych narzędzi, które z pewnością przydadzą się nam w kontekście przygotowywania ziemi pod sadzenie. Artykułem, który bez wątpienia znajduje się na wyposażeniu każdego garażu jest szpadel. To przy jego użyciu możemy głównie przesadzać, przekopywać, a nawet spulchniać glebę. Z ciekawostek, często określaną miarą długości w przypadku sadzenia jest stwierdzenie “na głębokość szpadla”.

Drugą i równie ważną częścią asortymentu jest motyka i graca. Ma ona za zadanie głównie rozdrobnić ziemię, ale także pomóc w tworzeniu rowków pod siew. Często motyki używa się także w celu usunięcia chwastów z pola uprawnego, co w dużym skrócie nazywamy też plewieniem. Do równania gleby po przekopaniu, przydać mogą się również grabie.

Czym jest glebogryzarka?

Zmierzając bardziej w kierunku sprzętów mechanicznych, możemy natknąć się na glebogryzarkę. Jej stosowanie ma na celu głównie spulchnianie gleby. Sporą zaletą glebogryzarki (sprawdź na: www.jokergroup.pl) jest możliwość przygotowania ogrodu pod uprawę dla nieco większych powierzchni. Dzięki temu urządzeniu, praca przekopywania i spulchniania gleby nie męczy tak bardzo, jak w przypadku wykonywania tej czynności szpadlem.

Glebogryzarka wyposażona jest przeważnie w silnik spalinowy lub elektryczny. Zaletą pierwszego jest zdecydowanie brak ograniczeń w kontekście powierzchni pracy. Silniki elektryczne są natomiast dużo bardziej przyjazne środowisku, a to wszystko poprzez brak emisji spalin. Najlepiej jest wybierać sprzęty wyposażone w regulację prędkości obrotów i szerokości roboczej. Budowa glebogryzarki opiera się głównie na systemie noży obrotowych, które swoim działaniem rozbijają muldy ziemi na drobniejsze kawałki.

Ogródek uprawny – jakich sprzętów potrzebujemy?
Ogródek uprawny – jakich sprzętów potrzebujemy?

Inne, przydatne wyposażenie

Zanim w ogóle przejdziemy do zakładania ogródka, konieczne jest wybranie miejsca. Jak wiadomo, najlepsza w tym celu jest przestrzeń w pełnym nasłonecznieniu oraz blisko dostępu do wody. Istotne są także właściwości gleby. Bada się je przy użyciu pehametru, dzięki któremu określamy kwasowość lub zasadowość ziemi uprawnej.

Mniej koniecznym, ale także przydatnym asortymentem może okazać się siewnik. Jest to urządzenie napędzane ręcznie oraz zapewniające nam równomierne zasianie wszystkich nasion. Niektóre rośliny uprawne musimy przetrzymywać pod folią lub pod materiałem nieprzepuszczającym ciepła. Przykładem są chociażby ogórki czy pomidory.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej