Salon w stylu glamour - jakie dodatki i meble wybrać?
Kuszący bogactwem i przepychem, bardzo kobiecy, rozświetlony i nastrojowy - tak można opisać styl glamour we wnętrzu. Dla osób, które kochają bogate dekoracje i lubią elegancję, taki wystrój może być strzałem w dziesiątkę. Jak osiągnąć efekt glamour w pokoju dziennym i gdzie szukać dodatków do wnętrza? Zapraszamy do krótkiego poradnika.
Musi się błyszczeć!
Podstawą stylu glamour są przede wszystkim przedmioty …błyszczące. Złoto, kryształy, lustra, meble na wysoki połysk, lśniące tkaniny - dzięki nim uzyskasz efekt, o jaki chodzi. Salon urządzony w ten sposób wcale nie musi być pełen bibelotów, choć na pewno zbudują one nastrój. Podstawą są jednak elementy, które będą rozświetlać przestrzeń oraz sprawiać wrażenie luksusowych.
Glamour jako styl wnętrzarski narodził się w latach 30-tych, w czasie złotej ery Hollywood. Obwieszone diamentami i otulone w jedwabie gwiazdy, jak Ginger Rogers lub Jean Harlow, nie bojąć się krytyki o brak dobrego gustu, urządzały domy na wzór swoich kreacji. Miało być bogato i ostentacyjnie, nieco na bakier z dominującym ówcześnie stylem art deco.
Bardzo szybko okazało się, że przeciętni śmiertelnicy nie tylko chcieli wiedzieć, gdzie gwiazdy bywają i z kim romansują, ale także jak mieszkają. Media udostępniały fotorelacje z domów aktorów, a co gorliwsi fani chętnie odtwarzali zobaczone widoki. Styl glamour podchwycili też aspirujący do elity zamożniejsi mieszkańcy Los Angeles. Do dziś w willach rozsianych po wzgórzach tego miasta wystrój glamour jest niemal obowiązkowy.
W Polsce dla popularyzacji pełnych przepychów wnętrz przyczynił się serial “Dynastia”, nadawany w latach 90-tych. Bogaty wystrój domów rodziny Carringtonów dla wielu Polaków do dziś jest wyznacznikiem elegancji i zamożności.Choć współcześnie styl glamour nie jest już tak ostentacyjny, to jednak nie zatracił pierwotnego blasku oraz prestiżu.
Kolorystyka zależy od Ciebie
Wnętrze w stylu glamour nie narzuca konkretnej kolorystyki. Można zarówno postawić na pastele, jak i soczyste czerwienie, fiolety. Doskonale także wpasuje się tu paleta bardziej stonowana, składająca się z brązów, szarości, bieli i czerni. Glamour może być zarówno bardzo klasyczny, jak i nowoczesny.
Jak wspomniano wcześniej klimat tego wnętrza przede wszystkim uzyskuje się, zestawiając ze sobą różne, błyszczące się materiały. Może to być zarówno jedwab na poduszkach, jak i chromowane meble. Niebagatelną rolę odgrywają lustra, najlepiej w bogato zdobionych ramach. Ważne są także źródła światła, czyli lampy oraz świeczniki. Ozdobione dodatkowo w szklane lub kryształowe paciorki rozświetlą wnętrze
Jeśli chodzi o meble najlepiej sprawdzą się albo zestawy klasyczne albo nowoczesne, o prostej formie. Można także mieszać ze sobą stare z nowym, dzięki czemu osiągniemy oryginalny efekt. Jeśli szukamy do salonu glamour kompletu mebli wypoczynkowych, to warto sprawdzić ofertę firmy Adriana Furniture, oferującej tapicerowane i skórzane meble modułowe: https://adrianafurniture.com/24-meble-modulowe.
Czy urządzenie wnętrza w stylu glamour jest kosztowne?
Choć elementem łączącym wszystkie salony w stylu glamour jest wrażenie luksusu to wcale nie oznacza to, że osiągnięcie takiego efektu jest bardzo kosztowne. Odpowiednimi dodatkami, kupionymi w sieciówkach lub na targu staroci jesteśmy w stanie zbudować efekt przepychu i zamożności.
artykuł sponsorowany