Patynowanie drewna metodą cienkich warstw

Jednym z najpopularniejszych sposobów na patynowanie drewna jest metoda cienkich warstw. Przeprowadza się ją w następujący sposób:

  1. bejcowanie – nałożenie cienkiej warstwy ciemnej bejcy przy pomocy pakuły zrobionej ze ściereczki i waty;
  2. nakładanie podkładu (po wyschnięciu bejcy) – szerokim pędzlem nakłada się podkład, który jest jednocześnie impregnatem;
  3. woskowanie na biało – należy nałożyć biały wosk do drewna, wcierając go wzdłuż usłojenia za pomocą bawełnianej pakuły;
  4. wosk bezbarwny – na koniec całość należy pokryć bezbarwnym woskiem nakładanym watą stalową.

Daje to rewelacyjny efekt patyny na drewnie. Biały wosk wchodzi w szczeliny mebla i świetnie kontrastuje z ciemną bejcą, a przezroczysty wosk pomaga wydobyć głębię jej koloru. Po kilkugodzinnym wyschnięciu tak potraktowane drewno jest gotowe do użytkowania.

Patynowanie drewna metodą shabby chic

Metoda shabby chic daje jeszcze wyraźniejszy efekt starego drewna. Jest jednak nieco trudniejsza do wykonania, ponieważ wymaga wyczucia i dużych pokładów cierpliwości. Aby uzyskać efekt shabby chic na dowolnym meblu, należy:

  1. pomalować ciemną farbą do drewna lub bejcą krawędzie i kanty oraz wszelkie wystające elementy (np. uchwyty, cokoliki itp.);
  2. pokryć cały mebel jaśniejszą farbą do drewna w wybranym kolorze;
  3. przetrzeć wierzchnią farbę za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego w miejscach, w których wcześniej był nałożony ciemny kolor (zanim wierzchnia warstwa farby dobrze wyschnie).

Metoda daje więcej możliwości, ponieważ możliwe jest użycie kolorowych farb nawierzchniowych, a tym samym uzyskanie różnorodnych rezultatów.

Patynowanie drewna – krzesła w stylu „shabby chic” - polifarb.lodz.pl
Sposoby na patynowanie drewna

Profesjonalne patynowanie drewna

Tradycyjny sposób na patynowanie drewna wykorzystuje profesjonalną patynę (idealnie sprawdzi się farba do patynowania od Polifarb: https://polifarb.lodz.pl/pl/432996-623-farba-eko-lowicyn-wodorozcienczalna-akrylowa-do-patynowania.html), którą najczęściej nakłada się natryskowo. Wymaga ona dokładnego oczyszczenia powierzchni (produkty muszą wniknąć w strukturę drewna). Następnie należy:

  1. zabejcować drewno – nałożyć bejcę w wybranym kolorze;
  2. nałożyć lakier podkładowy – który ma zabezpieczyć powierzchnię;
  3. zmatowić lakier – drobnoziarnistym papierem ściernym, po jego całkowitym wyschnięciu;
  4. usunąć cały pył i kurz – np. wilgotną, miękką ściereczką;
  5. nanieść patynę właściwą – cienką warstwą, za pomocą natrysku pneumatycznego lub hydrodynamicznego albo innej wybranej metody;
  6. usunąć nadmiar patyny – po ok. 30 minutach, za pomocą wełny stalowej, aby pozostała tylko w zagłębieniach;
  7. nałożyć lakier nawierzchniowy – który utrwala uzyskany efekt i chroni drewno przed uszkodzeniami.

Czasami stosuje się również metodą „odwróconego” patynowania, która polega na starciu patyny tylko z wybranych miejsc.

To jedynie trzy najpopularniejsze metody – tak naprawdę sposobów na patynowanie drewna jest znacznie więcej. Pamiętaj, że każdy z nich pozwala uzyskać nieco inny efekt! Dlatego należy dobrze się zastanowić nad pożądanym rezultatem, a dopiero później dobrać właściwe metody i produkty do patynowania.

ikona podziel się Przekaż dalej